۶ دی ۱۳۹۷، ۲۰:۱۰
کد خبر: 83149812
T T
۰ نفر
نجات سمیرم از بحران خشكسالی نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری است

اصفهان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی سمیرم گفت: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری این شهرستان را از بحران خشكسالی و خالی شدن سفره های آب زیر زمینی می رهاند.

عزت الله مرادی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بر ضرورت تخصیص 120 میلیارد ریال اعتبار مصوب اجرای طرح های آبخیزداری این شهرستان تاكید و اضافه كرد : با وجود ادامه خشكسالی، تغییر اقلیم و توپوگرافی(نقشه برداری از موقعیت طبیعی) زمین در سمیرم، بهترین كار اجرای این طرح در نقاط مستعد است.
وی خاطرنشان كرد : در یك دهه گذشته 11 حوضه آبخیز با صرف 500 میلیارد ریال اعتبار در این شهرستان اجرایی و مطالعه 18 حوضه جدید نیز انجام شد كه آماده اجراست.
وی اختصاص تجهیزات كامل مهار آتش در مراتع سمیرم را ضروری دانست و گفت : این خطه از استان اصفهان 455 هزار هكتار عرصه ملی و 330 هزار هكتار عرصه های مرتعی و جنگلی طبیعی دارد.
وی با بیان این كه بارش های خوب بهاره، سرسبزی و رشد گیاهان مرتعی بویژه گونه های یكساله را به دنبال داشت ، گفت : رشد این گونه های گیاهی همراه با گرم شدن هوا، خشكسالی، خشك شدن چشمه ها و قنات ها، احتمال تنش و آتش سوزی پوشش مرتعی این منطقه را افزایش دادند.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم با تاكید بر رعایت تقویم كوچ بهاره و پاییزه عشایر یادآور شد: حدود یك دهه است عشایر زودتر از زمان قانونی تقویم كوچ بهاره(25 اردیبهشت) وارد مراتع سمیرم می شوند و این موضوع ضربه های جبران ناپذیری به خاك و پوشش گیاهی منطقه وارد كرده است.
به گزارش ایرنا، طرح های موثر آبخیزداری با كاهش میزان فرسایش خاك، زمین را برای نفوذ آب در دل خود فراهم كرده و آن را تبدیل به منبع آبی پایدار برای باغ ها و زمین های پایین دست حوضه خود می كند.
بر همین اساس، پوشش گیاهی و مرتعی در بخش وسیعی از دشت ها، كوهستان ها و تپه های پراكنده در جای جای سمیرم و همچنین سختی تردد و دسترسی محدود و مشكل به برخی از این مناطق در هنگام وقوع آتش سوزی مشكلات زیادی برای مهار حریق و خاموش كردن آتش در مراتع، به دنبال دارد.
سال گذشته افزون بر 30 مورد آتش سوزی در مراتع این شهرستان بویژه در بخش های مركزی و پادنای بزرگ سمیرم رخ داد كه به همت ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی، آتش نشانی شهرهای همجوار و همیاری مردم مهار شد.
95 درصد شهرستان 100 هزار نفری سمیرم با پنج هزار و 200 كیلومتر مربع وسعت در بخش كشاورزی به فعالیت اشتغال دارند.
این شهرستان در 160 كیلومتری جنوب اصفهان و 164 كیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.
7147/6026/