۲۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۶
کد خبر: 83135470
T T
۰ نفر

كوچ بهاری زار و زمین

۲۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۶
کد خبر: 83135470
كوچ بهاری زار و زمین

ایلام - ایرنا -در حضور پاییز برگ ریز و در استانه كوله بار سرما و زمهریر زمستان ، بارش های متوالی هفته های اخیر ، چنان هنگامه ای از سبزینه و بهار بر جان كوهپایه های معتدل و دشت مناطق گرمسیری ایلام نشانده كه گویی در این مقطع و دراین منطقه سال و ماه به بهار كوچ كرده است.

به گزارش ایرنا، در حالی كه هوای بسیاری از مناطق كشور با بارش باران و برف مواجه است هوای آفتابی و آسمان آبی و چمنزارها و دشت های ایلام به ویژه در مناطق گرمسیری و معتدل زیبایی دلپذیر و چشم نوازی در پیش چشم می كشد .
به فاصله چند روز تا یلدا و آغاز سرد و برف زمستان در مناطق گرمسیری و معتدل استان ایلام از دره شهر تا ابدانان و مهران و دهلران اعتدال و سبزینه نورسته جلوه ای بدیع و چشم نواز به طبیعت بخشیده است.
در سال ابی جاری استان ایلام بعد از استان گیلان دومین استان كشور از لحاظ بارش باران و دریافت نزولات جوی بود و به طور میانگین در این مدت 338 میلیمتر بارش نزولات جوی ثبت شده است.
این میزان ریزش نزولات جوی نسبت به میانگین بارش های بلندمدت كه 227 میلیمتر بوده معادل 204 درصد و در مقایسه با سال گذشته با 59 میلیمتر بارش 463 درصد افزایش بارندگی در استان ایلام ثبت شده است.
این آمار بیانگر افزایش دریافت نزولات جوی بیش از نرمال 100 درصد است و نشان دهنده پاییزی بارانی و ترسال است كه در طول سال های اخیر این میزان بارش در یك فصل كم سابقه است.
استان غربی و كوهستانی ایلام كه بدلیل برخورداری بیش از 11 درصد جنگل های زاگرس ، وجود كوه های زیبا و پوشیده از بلوط و بنه و دشت های زیبا به عروس زاگرس شهره است دارای طبیعتی بكر و چهار فصل است كه شكوه مانای هر كدام از فصول آن با رنگ و لعابی خاص خودنمایی می كند.
اینجا مرز میان بهار و زمستان تنها عبور چند كیلومتر است و می توان با فاصله 25 كیلومتر از آب و هوایی سرد و برفی یا بارانی وارد منطقه ای بهاری، سرسبز و با طراوت شد.
این روزها با آغاز شروع فصل زمستان، قشلاق عشایر كوچرو در مناطق گرمسیری این استان نیز آغاز شده و كوه و دشت و دمن مناطق گرمسیری مهران و دهلران به بركت الهی سرسبز و مرصع فام گشته است و بسیاری از شهروندان با حضور در دامن طبیعت این زیبایی و شكوه خاص طبیعت بهاری را در این فصل از سال به نظاره نشسته اند.
رویش گل های وحشی و عطر و عبیر نسیم خنك بهاری در مناطق گرمسری دشتلگ، دركوان، امروان، انارك، میمك، گلان، صالح آباد، میرك، دشت عباس، مهران و دهلران آنچنان تماشایی و دیدنی است كه می تواند بهترین گزینه برای اقامت كوتاه گردشگران جویای زیبایی و بهار با طراوت در زمستان باشد.
وجود عشایر كوچكرو در مناطق گرمسیری، كپرها و سیاه چادرها با صدای زنگوله بزها و گوسفندها در دشت های زیبای سرسبز آنچنان چشم نواز و دل انگیز است كه همه سختی ها و خاطرات روزگار سخت ماشینی و دغدغه های روزه مره را از ذهن و روحت می زداید.
براستی كه با معرفی بهتر و بیشتر مناطق گرمسیری استان ایلام می توان تورهای گردشگری زمستانی در این مناطق توسعه دارد در حالیكه بسیاری از مردم در شهرهای بزرگ و صنعتی نای نفس كشیدن در هوای آلوده را ندارند، می توان با حضور در این مناطق بكر، دشت های سبز و زیبا طعم واقعی هوای خوش و بهاری را به تك تك سلول های بدن رسانید.
اینجا ایلام است سرزمین طلوع خورشید و عروس زاگرس كه در پناه بلوط های زیبایش در استواری كوه های بلندش و در سرسبزی و زیبایی دشت های وسیعش در هر فصلی می توان لذت بهار ، تابستان، پاییز و زمستان را تجربه كرد.
به امید اینكه مسئولان گردشگری استان با معرفی هر چه بهتر و بیشتر آب و هوای مناطق مختلف و فراهم كردن خدمات زیربنایی گردشگری زمینه را برای حضور گسترده گردشگران و لذت بردن از طبیعت بكر و زیبای این استان چهار فصل فراهم كنند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: خوشبختانه استان زیبای ایلام ظرفیت بسیار بالا و ویژه ای برای جذب گردشگران دارد.
عبدالمالك شنبه زاده اظهار كرد: دیدن مناظر زیبا و چشم نواز، آب و هوای چهار فصل و وجود مناطق كوهستانی پوشیده از جنگل بلوط و بنه، وجود دره ها و آبشارهای زیبا و تالاب ها و همچنین مناطق زیبای باستانی و تاریخی بر عظمت و جبروت طبیعت استان افزوده است.
وی تاكید كرد: باید این طبیعت بكر به همه مردم معرفی شود تا برای ایام تعطیلات زمستانی خود با اطلاع از وجود چنین ظرفیت هایی راهی سفر به استان ایلام شوند.
وی اجرای طرح بوم گردی، توسعه روستا گردشی و همچنین طرح استارت آپ گردشگری با هدف معرفی بیشتر ظرفیت های استان در این حوزه از جمله اقدامات در دست اقدام میراث فرهنگی و گردشگری استان نام برد.
وی تاكید كرد: استان ایلام ظرفیت زیادی برای گردشگران طبیعی دارد كه می توانند از این ظرفیت مناسب بهره ببرند و در فصل های مختلف از مناظر زیبای مناطق گرمسیری و سردسیری استفاده كنند.
وی به بحث توسعه زیر ساخت های گردشگری در استان پرداخت و گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش های جدی در این زمینه صورت گرفته كه برای مناطق زیبا و تاریخی و طبیعی استان زیر ساخت های گردشگری مناسب فراهم شود.
شنبه زاده، توسعه مناطق گردشگری چشمه های آب گرم دهلران، مناطق گردشگری و تاریخی دره شهر، ایجاد بستر مناسب در حوزه تفریحی و رفاهی در حوزه پایین دست سدهای استان را از جمله این اقدام ها نام برد.
وی افزود: اكنون زیبایی منظر یكی از حوزه های ارزش گذاری اقتصادی هر منطقه بشمار می رود كه بدون شك استان ایلام بخاطر مناظر زیبایی كه دارد در این قیمت گذاری اقتصادی رتبه مناسبی كسب خواهد كرد كه در جذب گردشگران و سرمایه گذاران این بخش بی تاثیر نخواهد بود.
وی ادامه داد: اكنون توریسم و گردشگران برای لذت بردن از مناظر زیبا و مناطق دارای امنیت و بی حاشیه از درگیری حاضر اند هر هزینه مادی را بپردازند كه با برخورداری استان ایلام و وجود امنیت در كشور می توان از این ظرفیت ها در راستای جذب بیشتر توریسم و گردشگران بهره برد.
وی به تهیه نرم افزار گردشگری و اپلیكیشن ها این بخش اشاره كرد و گفت: با توجه به حضور روزانه بیش از شش هزار زائر عراقی و همچنین تردد اتباع پاكستانی و افغانستانی كه برای زیارت اماكن زیارتی عراق از استان تردد می كنند می توانیم با معرفی بیشتر جاذبه های گردشگری استان به این افراد مدت حضور آنان در استان را بیشتر كنیم.
استان ایلام با دارا بودن 87 درصد مساحت جنگل و مرتع و همچنین بهره مندی از 11 درصد سلسله جبال كوه های زاگرس و وجود درختان بلوط و بنه به عروس زاگرس شهره است.
استان ایلام در غرب كشور واقع است.
7177/6034