۲۲ آذر ۱۳۹۷، ۸:۳۹
کد خبر: 83132906
T T
۰ نفر
تردد نابینایان در خیابان ها ایمن نیست

تهران- ایرنا- مدیرعامل شبكه نابینایان و انجمن باور گفت: نابینایان به علت عدم مناسب سازی خیابان ها و معابر با انواع خطرات روبه رو هستند و تردد آنان در خیابان ها ایمن نیست.

سهیل معینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: ایمنی هنگام تردد در محیط های شهری و روستایی برای نابینایان بسیار حائز اهمیت است و دسترسی پذیری به محیط امن یكی از نیازهای اولیه شهروندان از جمله نابینایان است. دسترسی پذیری حركتی محیط به معنای امكانپذیری حركت در محیط است اما این دسترسی ها و ایمنی تردد برای نابینایان وجود ندارد.
وی خاطرنشان كرد: نابینایان به علت فقدان مناسب سازی خیابان ها و معابر با انواع خطرات روبه رو هستند و لازم است تقاطع ها به چراغ گویا مجهز باشند. همچنین مسیر ویژه عبور نابینایان در اغلب خیابان های شهری ایجاد نشده یا اگر هم ایجاد شده فاقد استانداردهای لازم است.
معینی اظهار داشت: سامانه حمل و نقل ریلی (مترو) نیز برای نابینایان كارآیی ندارد و به طور كامل ایمن سازی نشده و موانع جدی برای تردد نابینایان ایجاد می كند.

* نابینایان نمی توانند در مدارس عادی تدریس كنند
مدیرعامل شبكه نابینایان با اشاره به مشكل اشتغال افراد دارای معلولیت گفت: نابینایان تحصیلكرده ترین گروه دارای معلولیت هستند بنابراین هنگامی كه درباره معلولیت سخن به میان می آید باید به شاخص تحصیلات نابینایان توجه داشت كه به رغم كسب مدارج عالی تحصیلی از پست ها و محل های شغلی محروم هستند.
معینی افزود: از جمله این محرومیت ها می توان به محرومیت تدریس این قشر در مدارس عادی اشاره كرد؛ بر اساس قانون سهمیه سه درصدی استخدام معلولان باید در تمام دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش اجرا شود. نابینایان متقاضی فرصت های شغلی در آموزش و پرورش می شوند اما آموزش و پرورش با استناد به مصوبه شورای توسعه سرمایه های انسانی طبق ضوابط اختصاصی پزشكی اقدام می كند و نابینا از تدریس در محیط عادی محروم است.

* بودجه تجهیزات كمك توانبخشی نابینایان كم است
مدیرعامل شبكه نابینایان و انجمن باور با تاكید بر اهمیت دسترسی نابینایان به تجهیزات كمك زیستی و توانبخشی گفت: امروز در جهان، فناوری های نوین كمكی برای تقلیل مشكلات نابینایان آمده است و به طور مثال نرم افزارهای ویژه یارانه ای و گوشی همراه این امكان را به فرد نابینا می دهد كه همپای افراد فاقد آسیب بینایی از امكانات و منابع اطلاعاتی فضای مجازی استفاده كند.
معینی افزود: همچنین برخی از این فناوری ها به زندگی نابینا در منزل كمك می كند اما متاسفانه بهزیستی بودجه درخوری برای وسایل كمك توانبخشی اختصاص نداده است.
وی خاطرنشان كرد: تجهیزات نوین فضای مجازی برای نابینایان نسبتا گران هستند و نابینا قدرت خرید شخصی آنها را ندارد. به طور مثال نوت بوك مجهز به دستگاه بریل با ارز قبل از تحریم 9 میلیون تومان بود اما در حال حاضر قیمت آن حداقل دو برابر شده است و تامین و تهیه آن بدون مداخله و حمایت های دولت و بهزیستی برای نابینایان میسر نیست.
وی یادآور شد: 70 تشكل در حوزه نابینایان فعالیت دارند. همچنین براساس آمار بهزیستی 150 هزار نابینای مطلق در كشور به سر می برند و 350 هزار نفر نیز دارای آسیب بینایی و كم بینایی هستند و تقریبا می توان گفت نیم میلیون نفر دچار نابینایی مطلق تا درصدهای مختلف كم بینایی هستند.
اجتمام *9185
۰ نفر