۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۰۵
کد خبر: 83099837
T T
۰ نفر
موافقان و مخالفان FATF در دانشگاه اهل بیت چه گفتند؟

تهران -ایرنا - دو نفر از استادان دانشگاه به عنوان موافق و مخالف پیوستن ایران به FATF در دانشگاه اهل بیت (ع ) نظرات خود را در این باره ابراز كردند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه ایرنا، «علی بغیری» عضو هیأت علمی گروه روابط بین الملل در این نشست كه با عنوان «اف.ای.تی.اف چالش ها، فرصت ها، ساختار و فرآیند ها» برگزار شد، گفت كه ایران نباید نگران مسائل امنیتی در خصوص پیوستن به اف ای تی اف باشد.
اف‌ای‌تی‌اف یا گروه ویژه اقدامات مالی فقط و فقط یك سازمان غیردولتی است كه سیاست‌ها و استانداردهای مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم را وضع كرده و ارتقا می‌دهد. این سازمان در سال ١٩٨٩ تاسیس شده و مقر آن در پاریس است.
هم اكنون ١٩٨ كشور جهان به صورت مستقیم یا از طریق گروه‌های نه گانه منطقه‌ای در اف‌ای‌تی‌اف عضویت دارند. از این بین 37 كشور صاحب اقتصادهای بزرگ و توسعه یافته عضو سازمان اصلی هستند.
وی افزود: درزمان حاضر جمهوری اسلامی ایران عضو انجمن ها و سازمان هایی است كه به مراتب ازFATF امنیتی تر هستند.
این استاد دانشگاه گفت: ملحق شدن به هر كنوانسیون یا معاهده بین المللی به طور طبیعی بخشی از آزادی های كشور را محدود می كند ولی اولین موضوعی كه برای ما اهمیت دارد، خارج شدن از لیست سیاه است .
وی افزود: ایران از سال 2012 تا 2017 به غیر از یك سال همواره در لیست سیاه بوده است این در حالی است كه ما استاندارد ها و بستر هایی كه در مقابله با پول شویی عملیاتی كردیم بسیار جلوتر از برخی كشورهایی است كه هم اكنون از لیست سیاه خارج شده اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به منافع ملحق شدن ایران به كنوانسیون منع تامین مالی تروریسم پرداخت.
بغیری، خارج شدن از لیست سیاه ، افزایش شفافیت مالی كشور، امكان تبادلات مالی و اقتصادی تجاری با كشورها از جمله چین و روسیه ، كاهش ارزش دلار و بهبود ویترین خارجی ایران را از منافع پیوستن ایران به اف ای تی اف دانست.
محسن زنگنه عضو هیات علمی گروه اقتصاد اسلامی نیز در این نشست با پیوستن ایران به اف ای تی اف مخالفت كرد و گفت: قراردادها و تفاهم نامه های بین المللی را باید با در نظر گرفتن جوانب فرهنگی و سیاسی مورد ارزیابی قرار داد.
این نشست روز گذشته در محل ساختمان مركزی دانشگاه اهل بیت و به همت معاونت آموزشی و پژوهشی و با حضور دانشجویان از كشور های مختلف و اساتید دانشگاه برگزار شد.
به گفته وی، جریانات قوی و استعماری در پس پرده هر نهاد بین المللی و كنوانسیون یا معاهده فراملیتی، اهداف و منافع خویش را دنبال می كنند.
وی در پاسخ به این پرسش كه پیوستن به FATF ، در وهله اول به نفع خودمان است زیرا این موسسه بدنبال اصلاح ساختار و نظام مالی كشور است، گفت: این یك اشتباه راهبردی است كه گمان كنیم آمریكا و كشورهای توسعه یافته، نگران پولشویی در نظام مالی ما هستند و بدنبال اصلاح قوانین كشورهای ثالث هستند.
این استاد دانشگاه گفت: چرا آمریكایی كه می داند ما به همه تعهدات خود در برجام عمل كرده ایم یك جانبه از برجام خارج می شود و دسترسی بانك مركزی ایران به سوئیفت كه یك سیستم بین المللی بانكی است، بر خلاف تعهدات، قطع می شوند.
زنگنه ، عدم تعریف واحد از تروریسم و امكان تغییر مصادیق توسط شورای امنیت و سازمان ملل، ایجاد حفره هایی جهت دسترسی به اطلاعات مالی و بانكی ، ایجاد بهانه برای ایجاد محدویت های مالی در آینده، عدم وجود تضمین های لازم اجرایی و ساختار حاكم بر شیوه عمل FATF و نحوه رای گیری را از جمله موارد منفی این معاهده دانست.
وی همچنین امكان اعمال نفوذ ریاست و اعضا در تصمیم گیری ها و عدم تضمین برای خروج از لیست سیاه ، عدم ارتباط منطقی بین تعاملات تجاری ایران با كشورهای جهان از جمله چین و روسیه با پذیرش این كنوانسیون از سوی ایران ، تهدیدات موجود بر روح كنوانسیون از طریق اقدامات یكجانبه آمریكا ، از موارد مبهم برای پیوستن به این كنوانسیون، توصیف كرد.
**9489**1601**
۰ نفر