۲۰ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
کد خبر: 83095319
T T
۰ نفر
نظام حكمروایی شهری در پایتخت ایجاد شود

تهران- ایرنا- عباس آخوندی نامزد تصدی پست شهرداری تهران تاكید كرد: تهران زمانی تهران می شود كه نظام حكمروایی شهری در آن ایجاد و شهرداری مستقل برای آن انتخاب شود.

به گزارش ایرنا وی روز یكشنبه در نود و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران افزود: اگر بپذیریم شهر یك سازمان اجتماعی است پس این سازمان به نظام حكمروایی با استقلال نسبی نیاز دارد.
وزیر سابق راه و شهرسازی ادامه داد: یكی از دلایل كیفیت پایین زندگی شهری در ایران این است كه بحث حكمروایی شهری هنوز پذیرفته نشده است.
آخوندی با بیان اینكه در ایران دولت مركزی داریم و مفهومی به نام دولت محلی وجود ندارد گفت: باید از مدیریت شهری به سمت نظام حكمروایی شهری حركت كرد.
وی افزود: در دنیا نظام دولت مركزی و محلی وجود دارد و در بعضی كشورها سطح ایالتی هم اضافه می شود اما این موضوع در ایران تنها به دولت مركزی ختم می شود.
این نامزد تصدی شهرداری تهران گفت: دولت متمركز در ایران می خواهد برنامه عدم تمركز را اجرا كند و نتیجه برعكس می شود چراكه باید هویت مستقل شهری برای ایجاد عدم تمركز در ایران اجرا شود.
به گفته آخوندی، منافع جمعی شهری باید در راستای منافع ملی باشد اما باید در نظر داشت كه به طور قطع منافع شهری مثل كاشان با تهران متفاوت است.
وی ادامه داد: بحث رقابت شهری موتور محركه در كشورهای جهان است یعنی اینكه شهرها می توانند منافع خودشان را دنبال كنند.
این نامزد تصدی شهرداری تهران افزود: متاسفانه در ایران متفاوت بودن منافع شهری را به رسمیت نشناخته ایم و می توان گفت كه خلق مزیت های رقابتی از بین رفته است.
وی تصریح كرد: منافع شهری باید تولید شود و این وظیفه حكومت محلی است كه با صلاحیت قانونی و ظرفیت های مالی و اجتماعی و... منافع شهر را تعریف كند.
به گفته این نامزد تصدی شهرداری تهران، تعریف منفعت عمومی شهر با هزینه های مادی، اجتماعی و سیاسی همراه است و خلق منبع مستقل بحث مهمی به شمار می رود كه در ایران مغفول مانده است.
آخوندی تاكید كرد: استقلال حداقلی برای حكمروایی مستقل شهری لازم است و چون این در ایران مورد قبول نبوده مدیریت شهری جایگزین شده است.
وی تاكید كرد: ایجاد دولت محلی به معنای ستیز با دولت نیست و در ایران این موضوع به صورت خوبی تعریف نشده است.
آخوندی ادامه داد: مفهوم استقلال شهری به معنی پیشتازی نیست و باید نظامی پاسخگو به شهروندان و دولت پاسخگو باشد.
وزیر سابق راه و شهرسازی گفت: رویكرد من ارتقای شهرداری تهران به دولت محلی اما پاسخگو به دولت و شهروندان تهران كه یارای رقابت با شهرهای بزرگ منطقه را نیز داشته باشد.
به گزارش ایرنا امروز سید كامل تقوی نژاد و پیروز حناچی دیگر نامزدهای تصدی شهرداری تهران نیز برنامه های خود را تشریح كردند و قرار است رسول كشت پور و غلامرضا انصاری نیز برنامه های خود را به اعضای شورای اسلامی شهر ارائه كنند.
البته برخی منابع اعلام كرده اند كه كشت پور از نامزدی انصراف داده است.
با ابلاغ قانون منع به كارگیری بازنشستگان اعلام شد كه سیدمحمدعلی افشانی شهردار تهران كه از 23 اردیبهشت ماه امسال در این نهاد مشغول به كار شده است نیز باید مسئولتیش را ترك كند.

ادامه دارد...
تهرام/9343/ 1008
۰ نفر

سرخط اخبار جامعه