۱۶ آبان ۱۳۹۷، ۷:۴۶
کد خبر: 83091945
T T
۰ نفر

پتروشیمی فجر كرمان فعال می شود

۱۶ آبان ۱۳۹۷، ۷:۴۶
کد خبر: 83091945
پتروشیمی فجر كرمان فعال می شود

كرمان - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان با بیان اینكه مشكل اصلی كارخانه های پتروشیمی فجر كاهش سرمایه گذاری به دلیل نوسانات و افزایش نرخ ارز است گفت: با كمك ظرفیت های این استان مشكلات پتروشیمی فجر رفع و فعال می شود.

مهدی حسینی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افزایش قیمت تجهیزات وارداتی و حجم سرمایه گذاری بیش از چهار هزار میلیارد تومان، پتروشیمی فجر كرمان را دچار چالش كرده است.
وی ادامه داد: برای جبران این خلاء و تامین اعتبارات واحد صنعتی یاد شده اكنون در مرحله رایزنی با شركت های مادر و بزرگ استان كرمان هستیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان با بیان اینكه كارخانه پتروشیمی از نیازهای این استان است گفت: صادرات غیر نفتی در سال های 96 و 95 بیش از 44 میلیارد دلار بوده و بیش از 24 میلیارد دلار از این میزان مربوط به پتروشیمی است كه در كرمان كارخانه ندارد.
وی افزود: به دلیل برخی ایده های كارشناسی و دیدگاه كمبود آب تاكنون توجهی جدی در استان كرمان به پتروشیمی نشده در حالی كه از مجموع 6.3 میلیارد مترمكعب آب مصرفی این استان تنها یك درصد در صنعت هزینه می شود.
حسینی نژاد تصریح كرد: پتروشیمی و صنایع فراوری در استان كرمان با سیاست های اقتصاد مقاومتی و سند آمایش، در پایان سال 1404 به چرخه تولید می رسند و در این زمان نیز كمتر از 177 میلیون مترمكعب آب برای مصرف نیاز دارند كه در مقابل آب مصرفی در حوزه كشاورزی بسیار ناچیز است.
وی ادامه داد: همچنین آب مصرفی صنایع و معادن استان بزودی از خلیج فارس و دریای عمان تامین می شود لذا چالشی در این حوزه برای صنعت وجود ندارد و با نگاهی ویژه ضعف كرمان در نداشتن پتروشیمی جبران خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان گفت: در این زمینه 2 پروژه بزرگ پتروشیمی كرمان و فجر را در استان كرمان كلید زدیم و ضمن پیگیری مراحل اجرای فاز عملیاتی و زیرساخت های پتروشیمی فجر، مجوزهای زیست محیطی و تامین خوراك آن نیز محیا شده است.
وی اظهار داشت: با تامین سرمایه گذاری از طریق شركت های بزرگ و مادر استان، این كارخانجات به چرخه تولید استان كرمان وارد می شود.
كشور ایران با برخورداری از ذخایر و منابع بسیار غنی نفت و گاز، ظرفیت بسیار عظیمی برای ایجاد و استفاده از صنعت استراتژیك پتروشیمی در جهان دارد كه استان كرمان با وجود پتانسیل های معدنی، كشاورزی، صنعتی، گردشگری و غیره از مزایای دیگر منابع و ظرفیت های ملی كمتر برخوردار بوده است.
احداث طرح ایجاد صنعت پتروشمی در استان كرمان به اواخر دولت یازدهم بر می گردد و با پیگیری های مسئولان وقت مجوز 2 پتروشیمی برای این استان صادر شد و حتی تا مرحله صدور مجوز خوراك برای پتروشیمی فجر كرمان پیش رفت.
3029/7420/ 5054

سرخط اخبار استان‌ها