۲۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۰:۵۳
کد خبر: 83068865
T T
۰ نفر
شهید شوكت پور: قدر شناس انقلاب و آزادی در كشور باشید

سمنان - ایرنا - شهید حسن شوكت پور یكی از شهیدان دفاع مقدس در استان سمنان در وصیت نامه اش گفته است قدر این آزادی، انقلاب و اسلام را بدانید، قدرت مطلق خداست و همه چیز از آن او و در تحت اراده و فرمان اوست.

به گزارش ایرنا، حاج حسن فرزند محمد كاظم در سال 1331 در شهر سمنان و در شب شهادت امام حسن مجتبی (ع) در خانواده ‌ای مذهبی و متدین دیده به جهان گشود.
وی تحصیلات ابتدایی را در سمنان گذراند و پس از آن به همراه خانواده به روستای «درجزین» از توابع سمنان مهاجرت كرد و تحصیل را تا مقطع كارشناسی ادامه داد.
این شهید والامقام با وجود كمی سن به مجالس مذهبی و تحصیل علوم دینی علاقمند بود و پس از پیروزی انقلاب از سوی دفتر عمران حضرت امام خمینی (ره) به كردستان رفت و در آنجا به فعالیت های عمرانی و سازندگی مشغول شد.
وی در سال 1353 در یكی از مدرسه های منطقه نظام آباد تهران به همراه تعدادی دیگر از مبارزان مسلمان به فعالیت های فرهنگی علیه رژیم شاه و با تهیه و توزیع كاریكاتور و نوشته های متناسب با فضای سیاسی اجتماعی آن زمان به امر بیداری و روشنگری مردم به خصوص قشر دانش آموز كشور مشغول بود.
شهید شوكت پور با آغاز جنگ و نیاز جبهه های نبرد، فعالیت در استانداری را رها كرده به خیل سبزپوشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست.
وی به عنوان یكی از بهترین مسئولان تداركات جنگ، مسئولیت لجستیك قرارگاه حمزه و لشكر 14 امام حسین (ع) را تا عملیات پیروزمند والفجر 8 در منطقه های مختلف جنگی به عهده داشت.
وی سرانجام در عملیات والفجر 8 در فاو از ناحیه كمر بر اثر اصابت تركش توپ قطع نخاع شد و تا پایان عمر گرانقدرش مجبور به استفاده از صندلی چرخدار شد.
آن شهید مدتی را در بیمارستان بستری بود اما عشق حضور در كنار رزمندگان اسلام او را با همان صندلی چرخدار به مناطق عملیاتی كشد و تا پایان جنگ در كنار سرداران و فرماندهان جنگ به وظیفه خطیر دفاع از اسلام پرداخت.
وی پس از پایان جنگ تحمیلی، به سمت فرماندهی لجستیك نیروی مقاومت و جانشین فرماندهی آماد نیروی زمینی سپاه منصوب شد.
این شهید بزرگوار پس از درگذشت امام خمینی بارها و بارها اعلام كرد كه پس از رحلت آن روح بلند دیگر ادامه زندگی برایم قابل تحمل نیست. این عاشق صادق و پیرو راستین خط سرخ علوی در حالی كه بیش از دو ماه از رحلت عاشقان و عارفان نگذشته بود بر اثر عفونت شدید كلیه در سی ام مرداد ماه سال 1368، دارفانی را وداع گفته و به خیل شهیدان انقلاب پیوست.
آرامگاه این شهید بزرگوار در بخش درجزین مربوط به شهرستان مهدیشهر واقع است.
7342/7408

سرخط اخبار استان‌ها