۲۰ مهر ۱۳۹۷، ۱۹:۴۴
کد خبر: 83063381
T T
۰ نفر
توسعه فرهنگ نخبه پروری و شناسایی نخبگان ضروری است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: آنچه برای نظام و مسئولان برنامه ریزی در سطح ملی و استانی مهم است، توسعه فرهنگ نخبگی، نخبه پروری و شناسایی آنهاست.

به گزارش ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه عصر جمعه در حاشیه افتتاح طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: بر مبنای مصوبه ای كه در دولت به انجام رسیده نخبگان دانشگاهی در هر استان براساس ضوابطی كه شرایط نخبگی و نخبگان در آن تعریف شده باشد، شناسایی می شوند.
وی بیان كرد: امتیازها و مشوق های مختلفی برای نگهداشت نخبگان و توسعه فرهنگ نخبگی در این دستورالعمل دولت مشخص شده است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینكه بنیاد ملی نخبگان یكی از بنیادهای بسیار موثر در استان است گفت: بدون شك در سطوح مختلف كشور و استان به ویژه در مناطق روستایی دانشجو و افراد مستعد بالایی وجود دارند كه بایستی شناسایی و بازپروری شوند.
وی افزود: باید برای میدان دادن به نخبگان و ارایه امكانات و تجهیزات به آنان به ویژه تلاش هایی ویژه ای كه در زمینه تحقیقاتی دارند، تلاش كرد و یكی از اهداف دولت نیز همین است.
مروج الشریعه یادآور شد: در استان نیز در كارگروه آموزش، پژوهش و فناوری كه یكی از كارگروه های ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه است این موضوع با همكاری بنیاد ملی نخبگان در دستور كار قرار دارد.
وی تاكید كرد: برای تامین و رفع نیازمندی های نرم افزاری و سخت افزاری نخبگان استان به ویژه در مناطق روستایی باید تلاش ویژه شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری كه عصر امروز (جمعه) با استقبال استاندار خراسان جنوبی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی وارد بیرجند شد، مركز تحقیقات سیستم های هوشمند توان و انرژی، آزمایشگاه برق و كامپیوتر علی اكبر فلاحی، مركز مشاوره و درمان و سرای دانشجویان متاهل دانشگاه بیرجند را افتتاح كرد.
شركت در اجلاسیه شهدای دانشجو و اساتید خراسان جنوبی، بازدید از دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی استان، دیدار با اعضای هیات علمی و دانشجویان، حضور در شورای اداری استان و دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی از دیگر برنامه های سفر 2 روزه وزیر علوم و هیات همراه به این استان است.
حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها نیز همراه با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به خراسان جنوبی سفر كرده است.
دانشگاه بیرجند به عنوان یكی از دانشگاه های مادر در شرق كشور هم اكنون 12 هزار و 540 دانشجو در 340 كد رشته فعال و جاری دارد.
7557*3028

سرخط اخبار استان‌ها