۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۵:۵۸
کد خبر: 83046446
T T
۰ نفر

بانك مركزی: نرخ تورم شهریورماه 13.5 درصد شد

۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۵:۵۸
کد خبر: 83046446
بانك مركزی: نرخ تورم شهریورماه 13.5 درصد شد

تهران- ایرنا- بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران نرخ تورم در 12 ماه منتهی به شهریور‌ماه امسال را نسبت به مدت مشابه پارسال 13.5 درصد اعلام كرد؛ در حالی كه چند روز پیش رقم 11.3 درصد از سوی مركز آمار ایران برای این شاخص اقتصادی منتشر شده بود.

به گزارش ایرنا، بانك مركزی امروز (پنجشنبه) خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای كالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران را براساس سال پایه 100=1395 منتشر كرد.
بر این اساس، شاخص بهای كالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریورماه 1397 به عدد 141.9 رسید كه نسبت به ماه پیش 6.1 درصد افزایش یافت.
نگاهی به تغییر نرخ تورم در گروه های مختلف نشان می دهد در شهریورماه نسبت به مردادماه نرخ تورم در گروه «خوراكی ها و آشامیدنی ها» 6.4 درصد، «دخانیات» 5.1 درصد، «پوشاك و كفش» 7.5 درصد، «مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها» 1.5 درصد و «اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه» 11.9 درصد بیشتر شد.
همچنین این شاخص برای گروه های «بهداشت و درمان» 2.9 درصد، «حمل و نقل» 14.6 درصد، «ارتباطات» 15.1 درصد، «تفریح و امور فرهنگی» 15.1 درصد، «تحصیل» 0.6 درصد، «رستوران و هتل» 6.8 درصد و «كالاها و خدمات متفرقه» 9.2 درصد رشد كرد.
در مجموع میزان تورم در شهریورماه نسبت به ماه مرداد در بخش كالا 9.1 درصد و در بخش خدمات 2.5 درصد افزایش یافت.

** تغییر سالیانه تورم
شاخص تورم در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال 31.4 درصد بیشتر شد.
بررسی تغییر تورم نسبت به ماه مشابه پارسال بیانگر آن است كه این شاخص در گروه «خوراكی ها و آشامیدنی ها» 46.5 درصد، «دخانیات» 125.6 درصد، «پوشاك و كفش» 28.1 درصد و «مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها» 12.3 درصد بیشتر شد.
این شاخص در گروه های «اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه» 52.6 درصد، «بهداشت و درمان» 17.1 درصد، «حمل و نقل» 54.9 درصد، «ارتباطات» 43.2 درصد، «تفریح و امور فرهنگی» 70 درصد، «تحصیل» 14.5 درصد، «رستوران و هتل» 23.7 درصد و «كالاها و خدمات متفرقه» 43.4 درصد رشد كرد.
بنابراین در این ماه بخش كالا 47.6 درصد و بخش خدمات 16.3 درصد نسبت به مردادماه پارسال افزایش نرخ داشت.

** اطلاعات مركز آمار
اطلاعات بانك مركزی در حالی منتشر شد كه مركز آمار ایران اول مهرماه، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به شهریورماه امسال را ١١.٣ درصد اعلام كرد كه نسبت به مردادماه كه ٩.٧ درصد بود، ١.٦ واحد افزایش نشان می دهد.
بر پایه گزارش مركز آمار، در شهریورماه امسال عدد شاخص كل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٣٤,٦ رسید كه نسبت به ماه پیش ٥.٤ درصد افزایش نشان می دهد.
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به مردادماه ٦,٤ درصد و در گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» پنج درصد افزایش نشان می دهد.
درصد تغییر قیمت در شهریورماه نسبت به پارسال برای این 2 گروه به ترتیب ٣٦.١ و ٢١.٧ درصد بود.
در این ماه درصد تغییر شاخص كل نسبت به شهریورماه پارسال ٢٥,٧ درصد است؛ یعنی خانوارهای كشور به طور میانگین ٢٥,٧ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٦ برای خرید یك «مجموعه كالا و خدمات یكسان» هزینه كردند كه نسبت به این اطلاع در مردادماه (١٩,٣ درصد) ٦.٤ واحد درصد افزایش یافت.
شاخص قیمت كل برای خانوارهای شهری كشور در شهریورماه امسال به عدد ١٣٤,٤ رسید كه نسبت به مردادماه ٥.٣ درصد افزایش نشان می دهد.
درصد تغییر شاخص كل نسبت به شهریورماه پارسال ٢٥,٧ درصد است كه نسبت به ماه پیش از آن كه ١٩,٤ درصد بود، ٦.٣ واحد درصد بیشتر شد.
شاخص قیمت كل برای خانوارهای روستایی كشور در شهریورماه امسال به عدد ١٣٥,٥ رسید كه نسبت به ماه پیش ٥.٨ درصد بالا رفت.
درصد تغییر شاخص كل نسبت به شهریورماه پارسال ٢٦,١ درصد است كه نسبت به ماه پیش كه ١٨,٨ درصد ثبت شد، ٧.٣ واحد درصد افزایش یافت.
پیش از این، اعلام شده بود تفاوت در محاسبه سال پایه شاخص های كلان اقتصادی در بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران و مركز آمار ایران سبب شده است آمارهای منتشر شده از سوی آنها با یكدیگر اندكی متفاوت باشد.
بر اساس قانون، مركز آمار ایران مرجع تولید آمارهای رسمی كشور به حساب می آید اما طبق قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور، بانك مركزی مكلف شده است در حدود وظایف قانونی و در چارچوب ضوابط و استانداردهای شورای عالی آمار ایران، آمارهای تخصصی بخش های مربوط به خود را تولید و اعلام كند.
در این پیوند، بانك مركزی پارسال برای تغییر سال پایه به سال 1390 اقدام های لازم را انجام داد و مركز آمار نیز در این زمینه اقدام كرد تا از اختلاف آماری جلوگیری كند.
بدین ترتیب بانك مركزی قصد دارد همه آمارهای مربوط به حساب های ملی خود را تا مردادماه امسال بر پایه سال 90 تنظیم و به روز رسانی كند. بنابراین سال پایه برای محاسبه نرخ تورم به 95 تغییر می كند.
برخی منتقدان دولت تغییر سال پایه را امری سیاسی قلمداد می كنند اما مدیركل آمارهای اقتصادی بانك مركزی ششم اردیبهشت ماه پارسال با رد این حاشیه سازی ها به ایرنا گفت: تغییر رفتارهای اقتصادی مردم و تركیب سبد خانوار علت های اصلی اقدام نهادهای آماری مانند بانك مركزی در تغییر سال پایه برای محاسبه شاخص های كلان اقتصادی است.
همانگونه كه در بالا آمده است اكنون بانك مركزی و مركز آمار هر دو از سال پایه 1395 استفاده می كنند؛ با این همه، اطلاعات مركز آمار درباره شاخص بهای كالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران است و مناطق روستایی را دربرنمی گیرد؛ بنابراین هنوز در نرخ تورم اعلام شده، اختلاف زیادی میان اطلاعات این نهادهاست.

اقتصام*3061*1961*
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد