۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۳۸
کد خبر: 83033798
T T
۰ نفر
سینمای ایران با پایبندی به اخلاقیات جهانی شده است

الجزیره - ایرنا - تهیه كننده و كارگردان الجزایری گفت: سینمای ایران فارغ از جاذبه های غربی است و با پایبندی به اخلاقیات و ارزش های انسانی جهانی شده است.

«سلیمه اوهیبه» كه به تازگی و پس از مصاحبه با شماری از كارگردانان، بازیگران و هنرمندان ایرانی، فیلم مستندی درمورد راز جهانی شدن سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی با عنوان «العالمیه الهادفه» (جهانی شدن هدفمند) ساخته، روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: سینماگران غربی برای ایجاد جذابیت در فیلم های خود و جذب مخاطب، مسائل اخلاقی را زیر پا می گذارند و به خلق صحنه های غیراخلاقی روی می آورند اما سینمای ایران با پایبندی به اخلاق و با وجود محدودیت ها، توانسته در جهان بدرخشد و جوایز زیادی را كسب كند.
وی با تمجید از فرهنگ و هنر و سینمای ایران و نیز اینكه از طریق فیلم های تاریخی و دینی مانند 'محمد رسول الله(ص)' با سینمای ایران آشنا شده، تصریح كرد: هنرمندان ایرانی بدون اینكه اخلاقیات را زیر پا بگذارد، موفق شده اند فیلم های در سطوح جهانی بسازند و جایزه های بین المللی زیادی را از جشنواره های مختلف كسب كنند.
اوهیبه افزود: سینماگران غربی همواره از جاذبه های غیر اخلاقی برای جذب مخاطب بیشتر استفاده می كنند، اما سینمای ایران فارغ از این جاذبه ها و بدون زیر پا گذاشتن اخلاقیات جهانی شده و به همین خاطر خانواده ها بدون هیچ مشكلی می توانند فیلم های ایرانی را تماشا كنند.
این تهیه كننده و كارگردان الجزایری، راز قدرت و ماندگاری سینمای ایران پس از انقلاب را ریشه دار بودن فرهنگ و هنر در ایران و همچنین پیام های فرهنگی آن دانست و گفت: فیلم های ایرانی سرشار از پیام های انسانی و فرهنگی ناب است و با توجه به این نكات، جای خود را در جهان باز كرده است.
اوهیبه از جایگاه والای زنان در سینمای ایران نیز ابراز شگفتی كرد و گفت: زنان هنرمند فراوانی در ایران مشغول به كار هستند و بسیاری از آنها در زمینه كارگردانی، بازیگری، فیلمبرداری و فیلمنامه نویسی و نیز دیگر عرصه های هنری درخشش قابل توجهی داشته اند.
این كارگردان الجزایری همچنین با ابراز شگفتی از پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری بویژه در حوزه سینما افزود: یك بار به ایران رفتم و طی این دیدار مشاهده كردم ایران واقعی با ایرانی كه در رسانه های بین المللی و عربی معرفی می شود، بسیار متفاوت است.
اوهیبه ادامه داد: پیش از آنكه برای شركت در جشنواره بین المللی فیلم فجر به تهران بروم، تصور می كردم ایران كشور بسته و عقب مانده است اما وقتی به تهران رسیدم، متوجه شدم ایران در عرصه های مختلف بسیار پیشرفته است و متوجه شدم رسانه ها در مورد این سیاه نمایی می كنند و دروغ می گویند.
این تهیه كننده و كارگردان الجزایری تاكید كرد: مردم ایران بسیار فرهیخته و با فرهنگ هستند و با آغوش باز از فرهنگ ها و مردم كشورهای دیگر استقبال می كنند در حالیكه رسانه های غربی و برخی رسانه های عربی سعی می كنند مردم را از ایران بترسانند و ایرانی ها را تندرو نشان دهند.
وی افزود: ایرانیان ملتی مقاوم و با فرهنگ هستند كه تحریم های چند دهه گذشته نتوانسته اثری بر آنها بگذارد.
خاورم ** 2041 ** 1071**1586