۲۱ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۱۷
کد خبر: 83031300
T T
۰ نفر

مدیرعامل ایرنا: رسانه ها از سیاست زدگی فاصله بگیرند

۲۱ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۱۷
کد خبر: 83031300
مدیرعامل ایرنا: رسانه ها از سیاست زدگی فاصله بگیرند

مشهد- ایرنا- مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: رسانه ها باید از سیاست زدگی فاصله گرفته، اصول خبری را به صورت مستقل لحاظ كرده و اصل استقلال حرفه ای را در فرایند خبررسانی رعایت كنند.

دكتر سیدضیاء هاشمی روز چهارشنبه در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد افزود: سیاست امری شریف است اما سیاست زدگی امور را از حالت عادی خارج می كند لذا رسانه ها باید از ابتلاء به سیاست زدگی پرهیز نمایند.
وی برخی تعارضات غیرضروری را باعث آسیب رسانه ای توصیف و بیان كرد: حدود 10 هزار رسانه مجوزدار در ایران وجود دارند كه حتی اگر نیمی از این تعداد هم فعال باشند رقم بالایی است.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ادامه داد: تنوع و تكثر رسانه ای در كنار ایجاد پویش درونی و رشد رسانه ها، آسیبهایی نیز به همراه دارد كه عدم فراگیری آموزشهای لازم و ضروری و ضعف حرفه ای از آن جمله است.
وی گفت: در شرایط كنونی اقبال به رسانه زیاد شده است. وقتی بازار تقاضا وجود باشد عرضه نیز پیدا می شود. با توجه به فناوریهای خبری كه سرعت تحول بالایی داشته اند دسترسی به رسانه های دیگر به خصوص در فضای مجازی تسهیل شده و در این شرایط رقابتی، رسانه ها نیاز به تلاش بیشتر دارند.

* تقویت مرجعیت رسانه ای
دكتر هاشمی افزود: در سازمان خبرگزاری جمهری اسلامی بنا براین است كه مرجعیت رسانه ای تقویت شود و رئیس جمهوری نیز خواستار شفافیت از رسانه ها است. در ایرنا سعی شده در همین مسیر حركت كنیم زیرا باید اقتضائات رسانه ای رعایت شوند.
وی ادامه داد: رسانه های رسمی باید از نظر مالكیت مستقل باشند و در عین حال استقلال حرفه ای خود را حفظ كنند. این مهم در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی مورد توجه است. همچنین می بایست گفت و گوی منطقی در جامعه و بین رسانه ها شكل گیرد زیرا اگر ارتباط یك سویه باشد اثرگذار نیست لذا باید این مهم مورد تاكید قرار گیرد كه رسانه كانون گفت و گو است.
مدیرعامل ایرنا گفت: رسانه ها باید همزمان با انعكاس صداها و واقیعتهای جامعه، نسبت به حفظ منافع ملی هوشیار باشند. در همین چارچوب نقد سازنده و حرفه ای زمینه ساز اصلاحات و تحولات مفید و راهگشا خواهد بود به شرط اینكه هوشمندانه باشد.
وی افزود: هم اینك كه دشمن با تحمیل فشارهای ضدانسانی اقتصادی و پیگیری جنگ روانی در اندیشه تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است رسانه ها به عنوان كنشگران محوری می بایست دانش رسانه ای را به صورت صحیح و حرفه ای بكار گرفته و با روشنگری افكار عمومی توطئه های دشمن را خنثی كنند.
هاشمی ادامه داد: ایرنا به عنوان رسانه رسمی نظام سعی كرده تعامل گسترده خود را با سایر رسانه ها حفظ نموده و با بخشهای مختلف جامعه و مراجع اجتماعی نظیر استادان دانشگاهها و مدیران پیشبرد اهداف ملی و روابط تعاملی را تقویت كند.

* هجمه به زائران خارجی عراقی ترفند دشمن است
وی در ادامه این نشست همچنین گفت: اخیرا در خراسان رضوی هجمه ای به منظور القاء بدبینی نسبت به زائران خارجی طراحی شده كه از اساس غیرطبیعی است. این جوسازی عادی نیست بنابراین رسانه ها باید با داده ها و دسترسیهای مناسب این جریان هجمه و اثرات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن را خنثی كنند.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری اسلامی افزود: با توجه به وجود مضجع منور حضرت امام رضا(ع) در مشهد و ظرفیتهای ملی و بین المللی خراسان رضوی نقش رسانه ها در این خطه از كشورمان حساستر است. ایرنا نیز می كوشد در این استان عملكردی مثبت در معرفی ظرفیتها و گسترش تعاملات بین المللی داشته باشد.
7505/1858

سرخط اخبار استان‌ها