۲۱ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۴
کد خبر: 83030962
T T
۰ نفر

پیش تولید فیلم امامزاده موسی مبرقع(ع) در قم آغاز شد

۲۱ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۴
کد خبر: 83030962
پیش تولید فیلم امامزاده موسی مبرقع(ع) در قم آغاز شد

قم - ایرنا - رئیس اداره سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: پیش تولید ساخت فیلم مستند داستانی بلند پیرامون شخصیت و زندگی امام زاده موسی مبرقع(ع) فرزند بالافصل امام جواد(ع) در قالب اطلس فرهنگی سینمایی قم آغاز شد.

محمدكاظم رضوانی روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مراحل مطالعاتی این فیلم توسط مركز پژوهشی صدا و سیمای قم انجام و فیلم نامه آن نیز توسط سید امیر طباطبایی نوشته شده و در صورت تخصیص اعتبارات اولیه، مراحل تولید و فیلمبرداری آن نیز آغاز می شود.
وی با بیان اینكه تاكنون 2 فیلم میرزای قمی و صَحوری پیرامون شخصیت و زندگی میرزا ابوالقاسم بن حسن معروف به «میرزای قمی» و همچنین احمد ابن اسحاق قمی نماینده امام حسن عسكری(ع) در قم توسط این نویسنده نوشته و ساخته شده است گفت: سرمایه گذاری برای ساختن فیلم های مستند داستانی بلند در ژانر تلویزیونی علاوه بر معرفی شخصیت علمی و معنوی این امامزادگان و عالمان برجسته استان، موجب تحول در اقتصاد، فرهنگ و اصلاح ساختارهای اجتماعی می شود.
رئیس اداره سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: با توجه به تجربه موفق عوامل تولیدی این فیلم در ساخت فیلم های تاریخی انتظار داریم كه فیلم امام زاده موسی مبرقع(ع) نیز از نظر تكنیكی، هنری و تاریخی دارای غنای بسیاری باشد.
رضوانی بیان كرد: تمام عوامل فنی ساخت این فیلم از سینماگران و هنرمندان فعال قم در زمینه فیلم و سینماست به همین دلیل ساخت چنین فیلمی می تواند بخشی از توان تكنیكی و هنری استان در زمینه تولید فیلم های داستانی و تلویزیونی را به نمایش بگذارد.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه فیلمنامه در قالب مستند داستانی بلند در ژانر تلویزیون نوشته شده است پیش بینی می شود زمان نهایی این فیلم بین 50 تا 80 دقیقه باشد.
رضوانی با اشاره به وجود 400 بقعه متبركه و همچنین حضور و تدفین شخصیت ها و عالمان برجسته در قم گفت: تا كنون برای معرفی امامزادگان و نیز عالمان و شخصیت های جامع فرهنگی، هنری و دینی استان در تولید فیلم های بلند كارهای بسیار كمی صورت گرفته است به گونه ای كه حتی برای معرفی حضرت معصومه(س) نیز تاكنون هیچ فیلم مستند تحقیقی در استان و كشور تولید نشده است.
وی كارهای تاریخی را جزو سخت ترین ژانرهای سینمایی دانست و گفت: به دلیل اینكه برای فیلمبرداری فیلم های تاریخی نباید هیچ یك از مظاهر و وسائل امروزی درتصویر وجود داشته باشد، عوامل فیلم های تاریخی مجبور به بازسازی بسیاری از لوكیشین ها و محل های فیلمبرداری هستند كه این كار هزینه تولید آثار تاریخی را بسیار بیشتر از سایر آثار سینمایی می كند.
رئیس اداره سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، نبود هم افزایی میان ادارات و نهادهای فرهنگی استان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: كارهای فرهنگی و هنری به ویژه درحوزه سینمایی و فیلم سازی كارهای پر هزینه و نیازمند هماهنگی های بسیار توسط ادارت و نهادهای مختلف است كه نبود هم افزایی در این زمینه تولید آثار فاخر هنری را با چالش مواجه می كند.
وی پشتیبانی مجموعه های مختلف فرهنگی به ویژه اداره كل اوقاف و امور خیریه از ساخت این فیلم بلند را ضروری دانست و ادامه داد: معرفی شخصیت های علمی برجسته و امامزادگان، معرفی تاریخ، پیشینیه و جایگاه های علمی، معنوی و معرفتی قم است.
فیلم داستانی صَحُوری، به تهیه كنندگی و كارگردانی سید امیر طباطبایی هنرمند قمی پیرامون زندگی احمد ابن اسحاق قمی نماینده امام حسن عسكری(ع) در قم، اواخر سال 95 پیش تولید و فیلمبرداری آن آغاز و در اردیبهشت ماه 97 در تالار مركزی قم با حضور مسئولان استان رونمایی شد. در این اثر 52 دقیقه ای، 250 هنرمند و هنرور كه تعدادی از آنها قمی هستند، هنرنمایی كردند.
ابواحمد موسی مبرقع فرزند امام نهم شیعیان جوادالائمه(ع) و برادر تنی امام هادی(ع) است. ایشان در سن 40 سالگی از مدینه به قم مهاجرت كرد و تا پایان عمر دراین شهر ساكن بود. مرقد مطهر آن حضرت در چهل اختران و خیابان آذر قم واقع شده است.
بعد از حرم مطهرحضرت معصومه(س) و مسجدمقدس جمكران، بقعه امامزاده موسی مبرقع(ع) فرزند بلافصل امام جواد(ع) شاخص ترین مكان زیارتی قم است.
برگزاری كنگره بین المللی تكریم امامزاده موسی مبرقع(ع) و تصویب پیگیری ثبت 22 ربیع الثانی به نام امامزاده موسی مبرقع(ع) در تقویم رسمی كشور از جمله اقدام های مسئولان فرهنگی قم برای معرفی این امامزاده عظیم الشان است.
7404/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها