۱۷ شهریور ۱۳۹۷، ۱۰:۵۱
کد خبر: 83026160
T T
۰ نفر
هزاران ماهی گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

یاسوج- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود 10 هزار قطعه ماهی گرفتار شده در آبگیرهای كوچك بستر رودخانه بشار یاسوج از مرگ حتمی نجات یافتند.

بر اثر برداشت‌های غیر مجاز و بی رویه آب از بستر رودخانه بشار یاسوج حادثه‌های زیست محیطی در مناطق پایین دست این رودخانه در حال رخ دادن است كه در طی این ماه نیز در محدوده پل مختار یاسوج در رودخانه بشار یاسوج ده‌ها هزار قطعه ماهی و دیگر آبزیان تلف شد.
محسن جعفری نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با كاهش دبی آب رودخانه بشار در قسمت‌هایی از مسیر پل روستای مختار تا محدود نزدیك به پلیس راه یاسوج به اصفهان تعداد زیادی ماهی به همراه سایر آبزیان در آبگیرهای كوچكی گرفتار شده بودند.
وی افزود: با تلاش كارشناسان اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان و همراهی افراد دوستدار محیط زیست محلی حدود 10 هزار قطعه ماهی گرفتار شده به وسیله خودروی مخصوص حمل آبزیان نجات یافتند و كمی پایین‌تر در محدوده رودخانه بشار رها سازی شدند.
جعفری نژاد كم شدن دبی آب رودخانه بشار را ناشی از كم بارشی‌های سال‌های اخیر، برداشت‌های بی رویه و غیر اصولی بهره برداران حاشیه بشار و ایجاد بندهای انحرافی در مسیر رودخانه دانست.
مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد تصریح كرد: خلاءهای نظارتی گذشته در زمان نشاء و كشت محصولات آب بر حاشیه رودخانه بشار یاسوج سبب واردآمدن خسارت‌هایی به این رودخانه شده است.
وی افزود: نبود مدیریت مناسب در حوزه كشاورزی و ارائه مجوزهایی برای كشت‌های پر آب و غیر اصولی در حاشیه رودخانه بشار باعث وارد آمدن آسیب جدی به این رودخانه شده است.
سطح زیر كشت زمین‌های روستای مختار شهرستان بویراحمد واقع در حاشیه رودخانه بشار (كشت لوبیا و برنج) 800 هكتار بوده كه 500 هكتار از آن به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.
جعفری نژاد بر رعایت و تعریف حق آبه ها براساس وضع موجود تاكید كرد و گفت: برای جلوگیری از تكرار چنین اتفاق‌هایی برای سال‌های آینده نیاز است حق آبه كشاورزان حاشیه رودخانه و تمامی كسانی كه به نحوی از آب رودخانه استفاده می‌كنند طوری تعریف شود كه هم بهره بردار استفاده نماید و هم به آبزیان آسیبی نرسد.
رودخانه بشار امسال به علت خشكسالی و كم آبی با مشكلات زیست محیطی روبه رو شده و برداشت‌های بی رویه آب از حریم رودخانه نیز به این موضوع دامن زده است.
رود بشار یاسوج از جنوب شرقی شهرستان بویراحمد علیا و از كوه‌های اردكان و ممسنی در استان فارس سرچشمه می‌گیرد و به سوی شمال شرقی بویراحمد سفلی پیش می‌رود. سرچشمه‌های اصلی این رود، نهرهای گنجگون تیز آب و تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد است.
این رودخانه كه بیشتر در شرق و شمال شرقی كهگیلویه و بویراحمد جریان دارد، در مسیر خود از شهر یاسوج عبور می‌كند.
پس از عبور از شمال شرقی منطقه و پس از ورود به رودخانه خرسان، در بخش شمالی دنا، از شمال مناطق به ویر احمد سفلی و طیبی گذشته، با نام بارز به رود كارون می‌پیوندد و به سوی خلیج فارس سرازیر می‌شود.
با توجه به پایین آمدن دبی آب رودخانه بشار و خشك شدن آب آن، هم اینك بندهای انحرافی این رودخانه بازگشایی شده‌اند و رودخانه بشار یاسوج در حال آبگیری مجدد است.
9868/6110