۱۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۴۵
کد خبر: 83025628
T T
۰ نفر
دخالت غیرقانونی آمریكا در سوریه باید فورا پایان یابد

تهران - ایرنا - رییس جمهوری اسلامی ایران، ادامه مبارزه با تروریسم تا ریشه كن شدن تمامی گروه های تروریستی در سوریه بویژه در ادلب را ضروری دانست و گفت: حضور و مداخله غیرقانونی آمریكا در این كشور كه منجر به تداوم ناامنی در آن شده باید فورا پایان یابد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز جمعه در نشست سه جانبه ایران، روسیه و تركیه كه با موضوع مذاكرات صلح در سوریه، تحولات و آینده این كشور در تهران برگزار شد، ضمن خوشامد به ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان افزود: اجلاس امروز در ادامه تلاش های موفق سه كشور در چهارچوب «روند آستانه» برای رویارویی موثر با تروریسم و پایان بحران سوریه بر اساس خواسته اكثریت مردم این كشور برگزار می شود. این اجلاس همچنین فرصتی برای بررسی اقدامات مشترك ما در مرحله فعلی و آینده است.
وی ادامه داد: با توجه به پیچیدگی های بحران سوریه، بسیار مهم بود كه سه كشور ایران، روسیه و تركیه برای فرونشاندن شعله های جنگ دراین كشور به چهارچوبی مشترك بر اساس اصول بنیادین حفظ تمامیت ارضی ویكپارچگی سوریه و احترام به حاكمیت ملی و حق ملت این كشور برای تعیین سرنوشت آینده كشورشان دست یابند.
رییس جمهوری اظهارداشت: ما از ابتدا بر ناكارآمدی راه حل نظامی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه تأكید كرده ایم و اكنون خشنودیم كه پس از گذشت هفت سال از بحران این كشور و بر مبنای تجربیات حاصله از آن، حل و فصل بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه از طریق مسالمت آمیز به یك باور عمومی از سوی غالب بازیگران موثر تبدیل شده است.
روحانی همچنین گفت: تلاش ما در طول سال های گذشته و به ویژه پس از متمركز شدن فعالیت ها در چارچوب روند آستانه، همواره بر مبنای تسهیل روند گفتگوی «سوری-سوری» و تشویق دولت و معارضه برای پیوستن به این روند بوده است.
وی با ادای احترام به روح بلند تمامی شهدایی كه مسیر مبارزه با تروریسم را با فداكردن جان خود گشودند و احترام به تلاش هایی كه در سطح منطقه و جهان، از جمله از سوی سازمان ملل متحد، در طول سال های گذشته برای خاموش كردن بحران سوریه به عمل آمده است به نمایندگی از شركای روند آستانه اعلام كرد كه تلاش های مشترك ما باعث شد تا آتش جنگ و خونریزی در سوریه به پایان خود نزدیك شود؛ ادامه فعالیت های تروریستی در سوریه متوقف و خطرات دراز مدت آن برای منطقه و جهان مهار شود؛ و زمینه برای گفتگوی ملی سازنده بین مردم سوریه فراهم شود.
رییس جمهوری خطاب به روسای جمهوری روسیه و تركیه افزود: جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست دولت قانونی سوریه و برای مبارزه با تروریسم در این كشور حضور یافت و تداوم این حضور بر همین مبنا خواهد بود. در عین حال، این حضور نه در گذشته و نه در آینده در جهت تحمیل رای و نظر خود نبوده و نخواهد بود و از اراده ملت سوریه به عنوان ملت دوست حمایت خواهد كرد.
روحانی تصریح كرد: مبارزه با تروریسم یك خواسته مشترك بین المللی است اما هنگامی كه اجرای این خواسته در چهارچوب مرزهای شناخته شده دولت و ملت دیگری قرار می گیرد، انجام آن جز با درخواست صریح و موافقت شفاف آن كشور، امكان پذیر نخواهد بود.
وی یادآور شد: ما نگرانی های برخی كشورهای منطقه از خطر تروریسم و جدایی طلبی را درك می كنیم؛ اما موثرترین و پایدارترین راه برای رفع این نگرانی ها را همكاری با دولت قانونی سوریه می دانیم و معتقدیم راه حل های دیگر از جمله از طریق مداخله مستقیم و بدون هماهنگی با دولت سوریه به تعمیق بحران منجر خواهد شد.
رییس جمهوری همچنین گفت: از سوی دیگر، مبارزه با تروریسم مستلزم رویكردی جامع با در نظر گرفتن كلیه ابعاد این پدیده زشت است. با همین نگاه، مبارزه با تروریسم در ادلب بخشی اجتناب ناپذیر از ماموریت اعاده صلح و ثبات به سوریه است؛ اما نباید این مبارزه به غیرنظامیان آسیب رسانده و منجر به اعمال سیاست سرزمین سوخته شود.
وی اضافه كرد: ما برای صلح می جنگیم و جنگ برای جنگ از نظر ما راه غلطی است كه گروه ها و رژیم های تروریستی در پیش گرفته اند. هدف نهایی چه در سوریه و چه در كل منطقه صلح است اما برای دستیابی به صلحی پایدار چاره ای جز مبارزه با تروریسم نداریم.
رییس جمهوری تصریح كرد: هیچ طرحی برای مبارزه با تروریسم نمی تواند بدون توجه به ریشه های پیدایش آن، طرح كاملی باشد. بانیان و مسببان اشغال، تروریسم، تجاوز، مداخله خارجی و تبعیض همچون ایالات متحده آمریكا و رژیم صهیونیستی و برخی دیگر از حامیان تروریسم، نمی توانند با اتهام پراكنی و غوغا سالاری جایگاه خود را از متهم به مدعی تغییر دهند.
روحانی افزود: رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی اشغالگر و مبتنی بر تبعیض قومی و دینی كه موجودیتش با اشغال، تجاوز و بی ثباتی شكل گرفته است، نمی تواند مدعی مبارزه با تروریسم باشد و خروج فوری این رژیم اشغالگر از سرزمین های اشغالی سوریه، خواسته مشترك همه آحاد مردم سوریه و منطبق بر مصوبات بین المللی است.
وی ادامه داد: روشن است كه از دولت آمریكا با حضور غیر قانونی در سوریه و اقدامات تجاوزگرانه، اشغال و حمایت از رژیم آپارتاید صهیونیستی، نباید انتظار داشت كه در این زمینه نقش مثبت و سازنده ای ایفا كند.
رییس جمهوری تصریح كرد: دخالت های غیر قانونی آمریكا در سوریه با هیچ یك از قواعد بین المللی سازگار نیست و بر مشكلات موجود در آن كشور می افزاید و روند دستیابی به صلح پایدار در سوریه را با چالش جدی مواجه می كند.
روحانی خاطرنشان كرد: ادامه حضور صدها هزار آواره سوری در كشورهای همجوار، آثار و تبعات منفی بر آنها خواهد داشت؛ لذا باید زمینه را برای بازگشت فوری آوارگان فراهم كنیم. همچنین جامعه بین المللی باید برای بازسازی سوریه به دولت سوریه كمك كند. بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه بی تردید به روند آتش بس و گفتگوی ملی و تسریع در فرایند آشتی و مصالحه كمك خواهد كرد.
وی افزود: در هر گونه راه حلی برای آینده سوریه نقش اول و آخر از آن ملت سوریه است و تلاش سازمان ملل متحد و نمایندگان سه كشور ضامن روند صلح در تعامل مستمر با سوری ها صرفا برای كمك به مردم سوریه و فراهم كردن مقدمات تشكیل كمیته قانون اساسی، ادامه مبارزه با تروریسم، كمك های بشر دوستانه، بازگشت آوارگان، بازسازی سوریه و همچنین خروج نیروهای نظامی خارجی، از سوریه است.
رییس جمهوری تاكید كرد:در ترسیم آینده سوریه، تنوع موجود قومی و مذهبی جامعه سوریه باید بدور از فشار، تهدید، و یا مداخله بیگانگان مورد ملاحظه و احترام قرار گیرد. تجربه تلخ مداخله خارجی در لیبی و فروپاشی دولت و واحد سیاسی لیبی و تجربه ارسال سلاح و تروریسم برای نابودی كشور سوریه كافی است تا ملت سوریه و ملت های منطقه و جهان با هر گونه مداخله و فشار خارجی مقابله كنند.
روحانی گفت: ما به عنوان یك دموكراسی در منطقه معتقدیم راه مردم سالاری از لوله تفنگ نمی گذرد. آزادی یك خواست اجتماعی و مردمی و ملی است و هرگونه نظامی گری دور باطلی از خشونت را ایجاد می كند، چه در صورت تروریسم و چه در شكل دخالت خارجی.
وی افزود: جهان و بویژه منطقه ما هزینه بسیار فراوان انسانی و مادی به خاطر دخالت خارجی و سیاست های یك جانبه گرایانه و ماجراجویانه برخی دولت ها پرداخته است و تجربه شكست مداخله نظامی خارجی در سوریه در گذشته، ترسیم كننده وضعیت آینده بحران یمن و سایر بحران های مشابه در منطقه و جهان خواهد بود.
رییس جمهوری اظهارداشت: در عین حال، نابودی تروریسم و چیرگی نظامی به تنهایی نمی تواند، ضامن استمرار ثبات و صلح در آینده سوریه و دیگر كشورهای درگیر بحران در منطقه و جهان باشد؛ بلكه گفتگوی مردم هر كشور با پذیرش مفهوم مشاركت ملی و به رسمیت شناختن تنوع گرایش های سیاسی و اجتماعی مختلف می تواند نقطه قابل اتكا برای آینده باشد.
روحانی افزود: ما راه طولانی و دشواری را طی كرده ایم. اینك با مد نظر قرار دادن تجارب تلخ و شیرین گذشته، معتقدیم همچنان مسیری نه چندان كوتاه در پایان دادن نهایی به این بحران در پیش داریم. تسهیل كار كمیته های قانون اساسی و تبادل بازداشت شدگان، بازگشت آوارگان و طراحی چارچوبی برای مرهم نهادن بر زخم های آسیب دیدگان سال های سیاه بحران و سرانجام بازسازی سوریه از جمله اقدامات محوری پیش رو می باشد.
وی ادامه داد: همكاری ما در بحران سوریه می تواند الگویی برای همكاری جهت حل و فصل سایر بحران های منطقه باشد. منطقه ما می تواند عاری از تهدید، اشغال، نظامی گری، تبعیض نژادی و مذهبی شود. همكاری سه كشور می تواند نقطه اتكای مطمئنی برای اعاده صلح در سوریه و همكاری های بلند مدت در سطح منطقه و جهان باشد.
رییس جمهوری در پایان سخنرانی خود تاكید كرد: در هر مذاكره سیاسی برای پایان بحران سوریه باید تمامیت ارضی و استقلال سوریه محترم شمرده شود و ضروری است تا ریشه كن شدن تمامی گروه های تروریستی در سوریه بویژه در ادلب، مبارزه با تروریسم ادامه یابد.
روحانی همچنین گفت: در شرایط كنونی، كمك به بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه باید در دستور كار جامعه بین المللی قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران آماده است نقش سازنده خود را در این زمینه ایفا كند. حضور و مداخله غیر قانونی آمریكا در سوریه كه منجر به تداوم ناامنی در آن كشور شده است باید فورا پایان یابد.
وی افزود: جامعه بین المللی موظف است با اقدامات رژیم صهیونیستی به ویژه تداوم اشغالگری این رژیم علیه سرزمین و موجودیت ملت و دولت سوریه كه دامنه آن هر روز گسترش می یابد مقابله كند.
رییس جمهوری در پایان سخنان خود: ضمن ارج نهادن بر تلاش های ارزشمند سه كشور در حل و فصل بحران سوریه، تاكید كرد: ضروری است همكاری و هماهنگی سه كشور تا استقرار كامل صلح و ثبات در سوریه ادامه یابد.
سیام* 1053**1336
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست