۱۲ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۴۵
کد خبر: 83021820
T T
۰ نفر

نشریه ایتالیایی:

نفت ایران به خشم ترامپ می ارزد

۱۲ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۴۵
کد خبر: 83021820
نفت ایران به خشم ترامپ می ارزد

رم - ایرنا - نشریه ایتالیایی 'ایل ونردی' با اشاره به دور زدن تحریم های ضد ایرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از سوی چین كه بزرگترین وارد كننده نفت ایران است، نوشت: نفت ایرانی ها به خشم ترامپ می ارزد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، نشریه 'ایل ونردی' ضمیمه هفتگی روزنامه 'لارپوبلیكا' افزود: شركت های نفتی چین با استفاده از كشتی های باری كه به نام شركت ملی نفتكش ایران ثبت شده اند، نفت خریداری شده از این كشور را به چین حمل می كنند. چین برای نخستین بار برای دور زدن تحریم علیه ایران در سال 2016 از این ابتكار عمل استفاده كرده بود و امروز برای مقابله با تحریم های ترامپ، بار دیگر به استفاده از نفتكش های ایرانی برای حمل نفت این كشور متوسل شده است.
این نشریه نوشت: در قراردادهایی كه بین چین و ایران منعقد شده، موضوع حمل نفت ایران توسط تانكرهای شركت ملی نفت كش ایران به صراحت قید شده است و ایران باید ضامن حمل نفت تا مقصد آن باشد. مشخص نیست ایران به چه صورت هزینه پوشش بیمه ای خریدهای نفتی چین را كه ماهانه به 5/1 میلیارد دلار می ‌رسد، پرداخت خواهد كرد و احتمال دارد كه چینی ها با گنجاندن تبصره دیگری در قراردادها، پرداخت آن را تقبل كنند.
این نشریه افزود: میزان صادرات نفت ایران به چین در ماه های ژوئن و جولای 20 درصد افزایش داشته است. هند و اتحادیه اروپا نیز تاكنون بدون توجه به تحریم های امریكا به خرید نفت از ایران ادامه داده اند. اما بدون شك چین مهمترین وارد كننده نفت ایران در جهان است و ادامه این روند در ماه های گذشته، واكنش خشمگینانه دولت ترامپ را به همراه خواهد داشت.
درعین حال دشوار به نظر می رسد كه ترامپ بتواند كشورهایی كه مورد تحریم امریكا قرار دارند را به رعایت تحریم های واشنگتن علیه ایران وادار كند. پكن یا بروكسل در صورت ادامه تجارت با ایران چه چیزی برای از دست دادن، ندارند؟ واشنگتن پیش از این آنها را به دلیل تجارت پررونق شان مجازات كرده بود. بنابراین می توان نتیجه گرفت كه هر چقدر تعداد كشورهای تحت مجازات و تحریم امریكا بیشتر باشد، همبستگی بین آنها نیز بیشتر خواهد شد و ترامپ احتمالأ به این موضوع نیاندیشیده است.
شبد**461*9122

سرخط اخبار جهان