۱۲ شهریور ۱۳۹۷، ۱۰:۳۶
کد خبر: 83020994
T T
۰ نفر
خطر فراموشی فرش ایران در بازار اروپا

تهران- ایرنا- عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران گفت: بحران اقتصادی 10 سال اخیر كشورهای اروپایی و خروج فعالان بازار تك فروشی فرش در این كشورها، بازار فرش ایران را در اروپا تهدید می كند.

«رضی میری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: یك نكته اساسی در بازار فرش این است كه «مشاهده فرش» بازار ایجاد می كند؛ به عبارتی دیگر فرش باید در ویترین ها قابل مشاهده باشد تا مشتری را به سمت خود جذب كند.
وی ادامه داد: در بحران اقتصادی اروپا كه 10 سال پیش رخ داد، قدرت خرید اروپایی ها كم شد و مردم به دلیل خراب شدن وضعیت اقتصادی، دست از خرید فرش دستباف كشیدند.
این تولیدكننده و صادركننده فرش دستباف ایران، افزود: در این شرایط، یك عده از فعالان بازار فرش كالاهای خود را حراج كردند و از این طریق پول كلانی نصیبشان شد.
میری اضافه كرد: در كنار بحران اقتصادی و اتفاق هایی كه به دنبال آن رخ داد، یك مساله دیگر هم بازار فرش را كمرنگ كرد؛ در این دوره زمانی، سن فعالان بازار تك فروشی فرش در اروپا به 50 تا 70 سال رسید و كم كم بازنشسته شدند.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: به دنبال این اتفاق ها، مغازه های تك فروشی فرش از خیابان ها جمع شدند؛ بنابراین، این امكان كه مردم عصرها با فرش دستباف ارتباط بصری پیدا كنند و گهگاه با كنجكاوی وارد مغازه شوند و از سر سیری فرش خرید كنند، دیگر منتفی است چون دیگر آن مغازه ها وجود ندارند؛ این شرایط اگر ادامه پیدا كند و از یك نسل عبور كنیم، نسل بعد دیگر نمی داند فرش دستباف ایرانی چیست.
وی ادامه داد: ما در بازارهای بین المللی فرش سقوط كردیم، چون منفعل بودیم؛ ما باید جلوی بسته شدن مغازه های تك فروشی فرش در آلمان، ایتالیا و انگلیس می گرفتیم و خودمان اجازه نمی دادیم آن مغازه ها بسته شود؛ چون كه ما به آن بازار نیاز داریم.
این تولیدكننده و صادركننده فرش دستباف ایران تصریح كرد: می توان گفت بازگشت به وضعیت قبلی آن هم در شرایط كنونی به طور تقریبی محال است.
میری اضافه كرد: حضور در بازارهای بین المللی نیاز به بستری فعال دارد، در حالی كه تجارت فرش ما اكنون منفعل است؛ ما در تبلیغات و بازاریابی منفعل هستیم و استراتژی صادراتی نداریم.
به گزارش ایرنا، پارسال پنج هزار و 400 تُن فرش دستباف به ارزش 425 میلیون دلار صادر شد.
آمریكا بزرگترین بازار فرش دستباف ایران است كه پارسال 126 میلیون دلار فرش به این كشور صادر شد اما با اعمال تحریم ها، این عدد در ماه های آینده به صفر می رسد.
بعد از آمریكا، كشورهای آلمان، لبنان، انگلیس و ژاپن مهمترین بازارهای صادراتی فرش دستباف ایران هستند؛ آلمان با واردات 57.5 میلیون دلار فرش ایرانی در سال گذشته 13.6 درصد از بازار فرش ایران را به خود اختصاص داد.
اقتصام**9189**2025

سرخط اخبار فرهنگ