۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
کد خبر: 83014089
T T
۰ نفر

آستان قدس رضوی 320 هزار مستاجر دارد

۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
کد خبر: 83014089
آستان قدس رضوی 320 هزار مستاجر دارد

مشهد- ایرنا- معاون املاك و اراضی موقوفه آستان قدس رضوی گفت: این نهاد در كل اراضی موقوفی خود در سطح كشور 320 هزار مستاجر دارد. در راستای عمل به منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در حكم تولیت آستان، امور مربوط به این مستاجران تا حد زیادی تسهیل شده است.

غلامرضا رحمتی زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 43 درصد مساحت شهر مشهد و 98 درصد از اراضی شهرستان سرخس واقع در شمال خراسان رضوی موقوفه حضرت رضا(ع) است.
وی ادامه داد: حوزه معاونت املاك و اراضی آستان قدس رضوی پرمراجعه ‌ترین بخش خدمات تخصصی این نهاد به شمار می رود لذا برای ارائه بهتر امور به مستاجران 'سامانه جامع املاك و اراضی موقوفات آستان قدس رضوی' به عنوان بانك روز اطلاعات راه اندازی شد. این سامانه اطلاعات توصیفی و مكانی را در اختیار دارد و پاسخگویی به مستاجران را شتاب می دهد.
معاون املاك و اراضی موقوفه آستان قدس رضوی گفت: همچنین شورای سیاستگذاری زمین آستان نسبت به روزرسانی، بازنگری و بازمهندسی آیین نامه ها و دستورالعملها با در نظرگرفتن غبطه وقف و تسهیل امور مردم اقدام كرد كه بخشی از این آیین نامه ها روزآمد شده و برخی دیگر در دست بررسی است.
وی به تلاش این نهاد برای ارائه خدمات الكترونیكی به مستاجران نیز اشاره و بیان كرد: در این زمینه با همكاری كانون سردفتران اسناد رسمی خراسان رضوی و نمایندگان اداره كل ثبت اسناد و املاك 'سامانه ثبت درخواستها' در دفاتر اسناد رسمی سطح شهر مشهد برای شروع فرآیند خدمات تجدید اجاره، انتقال اسناد و موارد مشابه راه اندازی شد.
رحمتی زاده افزود: با راه اندازی این سامانه بخش زیادی از درخواستهای مستاجران آستان قدس رضوی از طریق یكی از 350 دفتر اسناد رسمی در مشهد انجام می شود. این خود باعث كاهش مراجعات حضوری آنان و آسانسازی دسترسی به خدمات مورد نیاز شده است.
وی ادامه داد: در این چارچوب پارسال 23 هزار درخواست و از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه هشت هزار و 700 درخواست از طریق دفاتر اسناد رسمی و دفتر پیشخوان مشهد ثبت و برای پاسخگویی به حوزه ذیربط ارسال شده است.
معاون املاك و اراضی موقوفه آستان قدس رضوی كمك به پرداخت حقوق اراضی موقوفه تصرفی به صورت افزایش اقساط را از دیگر مساعدتهای آستان قدس نسبت به مستاجران ذكر و بیان كرد: مستاجرانی كه تغییر در نوع بهره ‌برداری مورد اجاره را به صورت خوداظهاری و نقدی پرداخت كنند پاداش می گیرند.
7489/1858
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد