۲۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰
کد خبر: 83006979
T T
۰ نفر

عید قربان در تركیه، نماد احسان و همیاری

۲۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰
کد خبر: 83006979
عید قربان در تركیه، نماد احسان و همیاری

آنكارا- ایرنا- عید قربان كه به عنوان بزرگترین عید اسلامی در تركیه با شور و شوق گرامی داشته می شود، بهترین نماد همیاری و احسان اسلامی در این كشور به شمار می رود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، عید قربان به همراه عید فطر یكی از دو عید مهم اسلامی جامعه تركیه آیین های خاص خود را دارد و جامعه تركیه در آستانه عید قربان در تكاپوی آمادگی برای برگزاری آئین های ویژه و دید و بازدید، ذبح قربانی و احسان و همیاری به سر می برد.
بر اساس عرف محلی در همه نقاط تركیه هر كسی كه قدرت مالی خرید گاو و گوسفند قربانی را داشته و بدهكار نباشد، در سه روز از تعطیلات رسمی 9 روزه عید قربان گوسفند یا گاوی را به عنوان قربانی ذبح می كند.
طی چند روز گذشته دهها هزار راس گوسفند و گاو به مراكز فروش و ذبح در شهرهای مختلف تركیه منتقل شده و مالكان در میدان های مشخص شده از سوی شهرداری ها در حال فروش قربانی ها به مردم مسلمان هستند.
برخی از مردم تركیه چند روز مانده به عید قربان، قربانی خود را خریداری كرده و با تزئین آن منتظر این عید بزرگ می مانند.
در روز عید قربان اغلب مردان تركیه در نماز عید قربان كه در مساجد محل در سراسر این كشور برگزار می شود، شركت می كنند و نماز عید قربان با شكوه تمام و با حضور سران سیاسی و دولتی تركیه در مساجد این كشور برگزار می شود.
وقتی پدران از نماز برمی گردند كلیه اعضای خانواده از بزرگ تا كوچك با یكدیگر روبوسی و كام خود را شیرین كرده و همگی با هم بر سر سفره عید می نشینند و كودكان و نوجوانان از بزرگان خانواده عیدی می گیرند.
پس از تبریك گویی عید قربان، آنهایی كه قربانی دارند، برای ذبح و توزیع گوشت قربانی آماده می شوند.
در عید قربان گاهی چند خانواده از یك فامیل یا همسایه، به صورت مشترك گاو یا گوساله ای را خریده و ذبح می كنند.
در روز عید قربان نیز ذبح قربانی از نخستین ساعات پس از نماز عید قربان آغاز شده و به مدت سه روز ادامه می یابد.
توزیع گوشت قربانی به فقیران و مستمندان از جمله جنبه های نیك عید قربان در تركیه است كه به عنوان نماد احسان و همیاری همه ساله با وسعت كم نظیر انجام می شود و حتی چند سال است كه گوشت قربانی نذر شده از سوی شهروندان تركیه به برخی كشورهای نیازمند به خصوص در قاره آفریقا ارسال می شود.
با اجرای سنت حسنه توزیع گوشت قربانی در میان نیازمندان، هفته ها پس از عید قربان همه مردم تركیه اعم از فقیر و غنی در یخچال های خود گوشت دارند و كار قصابی ها مدتی كساد می شود.
در این روز كمك های مالی افراد توانمند به تنگدستان هم در تركیه به اوج خود می رسد.
طبق عرف مرسوم، دیدار از خانواده هایی كه یكی از نزدیكان آنها در فاصله عید فطر و عید قربان فوت كرده است، در اولویت برنامه خانواده ها قرار دارد و آشنایان، رعایت این اصل را وظیفه الزامی می دانند.
به باور مردم تركیه، دید و بازدیدهای عید قربان علاوه بر اجر اخروی، موجب همدلی، همبستگی و تحكیم روابط خانوادگی و انسانی می شود و كینه و عداوت های گذشته را از میان بر می دارد.
در عید قربان، زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس های نو، دید و بازدید خویشان، دوستان و آشنایان نیز مرسوم است.
چند روز مانده به عید قربان، خانه تكانی و پخت و پز شیرینی های مخصوص عید در منازل شروع می شود و خریدهای عید به ویژه تهیه لباسهای نو برای كودكان كه از ویژگیهای اعیاد بزرگ است، شور و شعف وصف ناپذیری را در مردم تركیه ایجاد می كند.
برخی از سنن عید قربان در تركیه شباهت زیادی به آئین های عید نوروز در ایران دارد و حال و هوای كودكان تركیه در عید قربان تداعی كننده هیجان كودكان ایرانی در عید نوروز است و به همین علت كودكان از مدتها قبل با بی صبری در انتظار این عید به سر می برند.
در تركیه یك شور كودكانه به رسمی دیرینه بدل شده است، به گونه ای كه در شب عید بیشتر كودكان كفش و لباسهای نو خود را بر سر بالین خود گذاشته و با هیجان روز عید به خواب می روند و صبح روز بعد از خواب بیدار شده و لباسهای نو را بر تن كرده و از پدران خود هنگام بازگشت از نماز عید قربان استقبال می كنند.
هر سال به مناسبت عید قربان در منازل شیرینی پخته می شود و مردم تركیه با شیرینی خانگی از میهمانان پذیرایی می كنند.
در عید قربان همچنین طبق رسمی قدیمی كسانی كه با هم كدورتی داشته و یا به اصلاح با هم قهر هستند، به یمن این روز بزرگ به سراغ هم رفته و با هم آشتی می كنند.
تركها در این روز، در بازدید از خویشان و بستگان، اول از همه به دستبوسی سالخوردگان و عیادت بیماران می روند و از آنها دلجویی كرده و برای سلامتی آنها دعا می كنند و علاوه بر این برای كودكان یتیم نیز لباسهای نو تهیه كرده و به آنها هدیه می دهند، چرا كه مانند تمامی مسلمانان معتقدند شاد كردن دل كودكان اجر زیادی نزد خداوند دارد.
مردم تركیه فردا كه روز عید قربان است، یك بار دیگر این رسم و آئین زیبا را به جای خواهند آورد و جامعه تركیه از هم اكنون در تكاپوی اجرای آیین های این مناسبت است.
شمسی بایراكدار رییس اتحادیه اتاق های كشاورزی تركیه نیز اعلام كرد كه در عید قربان امسال بیش از سه میلیون و 650 هزار راس دام سبك و سنگین در سطح این كشور ذبح می شود كه از این تعداد 2.8 میلیون راس دام سبك و 850 هزار راس دام سنگین خواهد بود.
وی میانگین قیمت هر كیلوگرم دام زنده سنگین را 20.55 لیره(معادل 3.41 دلار) و قیمت هر كیلوگرم دام زنده سبك را 21.13 لیره(معادل 3.51 دلار) اعلام كرد كه در مقایسه با قیمت های سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است.
وی ارزش دام های ذبح شده امسال در تركیه برای عید قربان را 10 میلیارد و 67 میلیون لیره(معادل یك میلیارد و 675 میلیون دلار) اعلام كرد.
وی اظهار كرد: امسال برای عید قربان پنج میلیون دام سبك و سنگین برای عرضه به بازار آماده شده است.
وزارت كشاورزی تركیه نیز ذبح شخصی دام در روز عید قربان را غیرقانونی عنوان و اعلام كرده است كه برای ذبح شرعی و بهداشتی دام مردم 120 كشتارگاه مجاز و 20 مكان نیز برای عرضه دام زنده در روز عید قربان پیش بینی شده است.
تعطیلات 9 روزه به مناسبت عید قربان در تركیه نیز از روز گذشته آغاز شده و اغلب مردم این كشور راهی مراكز تفریحی و توریستی این كشور شده اند.
هم اكنون شركت های مسافربری زمینی و هوایی و خطوط راه آهن و به خصوص مقاصد تفریحی و گردشگری تركیه مملو از جمعیت بوده و خدمات قابل ارائه در این مراكز نیز به چند برابر نرخ های عادی افزایش یافته است.
عده ای از اصناف تركیه كه با اعلام این تعطیلات 9 روزه متحمل ضرر و زیان می شوند، اعلام این میزان تعطیلی را غیرمنطقی خواندند و برخی كارشناسان اقتصادی نیز مدعی ضرر 1.5 تا 2 میلیارد دلاری اقتصاد تركیه در پی این تعطیلی شدند.
مقامات دولتی تركیه نیز با تایید ضررهای این تعطیلات، رونق گردشگری و مشاغل وابسته را كه بخش عمده ای از درآمد ارزی و تولید ناخالص داخلی مربوط به فعالیت این بخش است، از جمله آثار مثبت این تعطیلات 9 روزه دانسته و سود این اقدام را بیشتر از زیان آن عنوان كردند.
تعطیلات اعیاد فطر و قربان طولانی ترین تعطیلات سالانه در تركیه محسوب می شود.
گزارش از: حسن فاخری
خاورم/1905

سرخط اخبار جهان