۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۲۴
کد خبر: 83003005
T T
۰ نفر
مركز همكاری بین المللی ایران و استرالیا در تبریز راه اندازی شد

تبریز -ایرنا - مركز همكاری شبكه بین‌المللی مرور نظام‌ مند و ترجمان دانش بین استرالیا و ایران طی مراسمی با حضور معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تبریز راه اندازی شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، همزمان با راه اندازی این مركز بین المللی، از 2 كتاب ترجمه و بومی سازی شده توسط مركز مركز تحقیقات پزشكی مبتنی بر شواهد ایران با عناوین 'درس نامه جامع مرور نظام مند' و ' درس نامه پزشكی مبتنی بر شواهد ' كه به همت شبكه بین‌المللی مرور نظام‌ مند و ترجمان دانش استرالیا تدوین شده است، رونمایی شد.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان اینكه آموزش مبتنی بر شواهد نیاز امروز در حوزه های آموزشی است، بر آموختن مدیریت مبتنی بر شواهد توسط مدیران حوزه سلامت تاكید كرد.
باقر لاریجانی گفت: تحقیقات فقط به آموزش ربط ندارد و می تواند در نگاه مدیریت حوزه پزشكی هم جایگاه خیلی خوبی داشته باشد كه در این رابطه می توان بحث تصمیم گیری مبتنی بر شواهد را به فلسفه اضافه كرد.
وی افزود: این امر می تواند اورجینال های فلسفی خوبی به ما بدهد و ما را به فلسفه پزشكی نزدیك كند كه لازم است تلاش كنیم از این بحث دور نشویم.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان اینكه لینك های بین المللی در حوزه پزشكی بسیار مفید هستند، افزود: چنین فضایی باعث می شود شما را بشناسند و ارتباطات را بهتر كند، اما از نظر دسترسی به اطلاعات و علوم اهمیت حیاتی ندارند، چون امروز دسترسی ما به علوم دنیا كم نیست.
لاریجانی ادامه داد: مهم این است كه چه چیز را انتخاب كنیم و این همان هنری است كه در علم 'شواهد پایه' می توانیم به آن دست یابیم.
وی افزود: اگر مدیران حوزه سلامت هم مدیریت مبتنی بر شواهد را بیاموزند، می تواند به آنها كمك كند كه چگونه با منابع محدود مراقبت های بهداشتی و درمانی را مدیریت كنند.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: تحقق این امر نیازمند آن است كه علم پزشكی مبتنی بر شواهد را بیاموزیم و مركز پزشكی مبتنی بر شواهد ایران یكی از مراكز تاثیرگذار در این موضوع است و هر كمكی برای گسترش آن لازم باشد ، دریغ نمی كنیم چون می تواند تاثیرگذار باشد.
لاریجانی اضافه كرد: ما باید یاد بگیریم وقتی علمی را منتقل می كنیم پس زمینه فرهنگی موجود در متن جامعه را نیز در نظر بگیریم تا این آموزه ها مطابق فرهنگ بومی و نهادینه شده باشد كه در این صورت تاثیر بیشتری نیز می گذارد.
به گزارش ایرنا، رییس دانشگاه علوم پزشكی تبریز نیز در این آیین با قدردانی از تلاش كارشناسان مركز تحقیقات پزشكی مبتنی بر شواهد ایران، با تاكید بر لزوم مصوب شدن ساختار و ردیف بودجه ای این مركز علمی و آموزشی، گفت: رسمیت این مركز از اولویت های آموزشی دانشگاه علوم پزشكی می باشد.
محمدحسن صومی از قول همكاری وازرت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای حل ریف بودجه ای خبر داد تا كمك كند كه این نمونه موفق آموزشی به یك ساختار قوی در كشور تبدیل شود.
3038/518
۰ نفر