۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۵۷
کد خبر: 82998873
T T
۰ نفر
عده ای برای مقاصد سیاسی نازل نقش اپوزیسیون می گیرند

تهران- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه عده‌ای برای مقاصد سیاسی نازل نقش اپوزیسیون می‌گیرند، گفت: در شرایط سخت ، نگاه‌ها باید مسئولانه و طبیبانه باشد و در این شرایط وفاق ملی یك امر ضروری است.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی امروز- یكشنبه - در آیین بزرگداشت روز حمایت از صنایع كوچك كه در مصلی تهران برگزار شد، افزود: برخی پیشنهادات كه وزیر صنعت مطرح كرد باید دسته بندی و در مجلس شورای اسلامی و شورای سران قوا مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیشنهاد وزیر صنعت درخصوص صندوق حمایت از صنایع امر لازمی است كه باید در درازمدت به آن توجه كرد؛ با توجه به تلاطمات ارزی، صنایع باید از حمایت های بانكی استفاده كنند.

**وضعیت نامناسب شاخص های كسب وكار در سه ماهه سال جاری
لاریجانی با اشاره به اینكه در قانون بهبود فضای كسب و كار وظیفه ای به اتاق ها داده شده تا سالانه شاخص های مهم كسب و كار را اعلام كنند و براساس آن مشخص شود وضعیت فضای كسب و كار چگونه است، تصریح كرد: تاكنون 7 گزارش توسط سه اتاق تعاون و بخش خصوصی ارائه شده كه گزارش آخر آنها مربوط به سه ماهه بهار سال جاری است كه آمار مناسبی ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه ارائه گزارش و بررسی آماری دقیق، به مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت كمك بسیار زیادی می كند، عنوان كرد: رقم شاخص ملی محیط كسب و كار براساس نمره 10 در سال سه ماهه 97 حدود 6.15 بوده كه نسبت به زمستان سال 96 كه 5.8 بوده، نزول كرده است.
لاریجانی اضافه كرد: در بین مولفه هایی كه از بخش های مختلف صنعتی دریافت كرده اند، سه مولفه اثرسوء بیشتری دارد كه شامل غیرقابل پیش بینی بودن و تغییر قیمت مواد اولیه، دشواری تهیه منابع مالی از بانك ها و بی ثباتی سیاسی مقررات است.

**حجم زیادی از اختراعات كشور مربوط به صنایع كوچك و متوسط است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه دسترسی به حامل‌های انرژی و نحوه استقبال مشتریان از روش ارائه خدمات و محصولات، اثرگذاری بیشتری در بهبود فضای كسب و كار دارد، گفت: حجم زیادی از اختراعات كشور مربوط به صنایع كوچك و متوسط است كه خود نقطه قوت محسوب می‌شود.
لاریجانی با اشاره به اینكه خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و خوزستان براساس گزارش‌های ارائه شده وضعیت خوبی نداشته و 3 استان گیلان، فارس و زنجان وضعیت مناسب‌تری در فضای كسب و كار دارند، ادامه داد: از نظر شاخص‌های كارآفرینی در بهار سال 97 نمره 6.30 را كسب كرده‌ایم در حالی كه میانگین آن در زمستان 96 حدود 6 بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأكید بر اینكه بنگاه‌های دارای 6 تا 10 نفر پرسنل شرایط مناسب‌تری از بنگاه‌هایی با بیش از 10 پرسنل دارند، اظهار داشت: این موضوع نشان دهنده میزان آسیب پذیری آنها است، براساس پیمایش اتاق بازرگانی مسئله غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها و مواد اولیه بیشترین اثرگذاری منفی را دارد كه باید ساماندهی شود.
لاریجانی با بیان اینكه پس از سال‌ها كشمش موضوع هسته ای به مسیر مذاكرات رهنمود شد، عنوان كرد: تلاش شد تا بحث‌ها و مشكلات در زمینه تولید كشور حل شود و مردم از نظر معیشتی فشاری را تحمل نكنند، بعد از اینكه یكی از رهبران منطقه پیغامی آورد كه رئیس جمهور آمریكا درخواست مذاكره دارد به شرط اینكه غنی سازی در ایران را بپذیرند، مذاكره با آنها را پذیرفتیم.

**برخی رهبران اروپایی اعلام كردند به برجام پایبند می مانند
لاریجانی با تأكید بر اینكه رئیس جمهور وقت آمریكا غنی سازی در ایران را پذیرفت و بعد از 2 سال مذاكرات برخی محدودیت‌ها را پذیرفتیم و گشایش‌هایی در فضای اقتصادی و كسب و كار كشور ایجاد شد، تصریح كرد: برخی از رهبران اروپایی بعد از خروج آمریكا از برجام حق را به ایران دادند كه از برجام خارج شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان كرد: همچنین تعدادی از آنها اعلام كردند كه حاضر هستند مسیر جدیدی را باز كنند و پای توافق هستند، ما نیز قبول كردیم كه مدتی را به آنها فرصت دهیم تا ببینیم چگونه به قول‌های خود در زمینه همكاری‌های بانكی، خرید نفت و ارتباط بخش‌های صنعتی عمل می‌كنند.
وی با اشاره به اینكه به دلیل توجه به فضای كسب و كار و عدم آسیب پذیری معیشت مردم پیشنهاد اروپایی‌ها را قبول كردیم، ادامه داد: تمام راه‌هایی كه می‌توانند از طریق مذاكرات شرایط را تغییر دهند امتحان می شود، ممكن است به ذهن برخی افراد راهكارهای دیگری برسد.

**وفاق ملی امری ضروری است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأكید بر اینكه عده‌ای برای مقاصد سیاسی نازل نقش اپوزیسیون می‌گیرند و گویی كه از كره مریخ آمدند و هیچ سابقه‌ای ندارند، اظهار داشت: در شرایط سخت نگاه‌ها باید مسئولانه و طبیبانه باشد، در شرایط كنونی باید وفاق ملی را یك امر ضروری دانست.
لاریجانی گفت: به هر دلیلی امروز كل دنیا در حال ایجاد آشفتگی امنیتی هستند و این موضوع تنها مختص به ایران نیست، عنصر مزاحم در صحنه بین‌المللی ظهور كرده و كشورها را دچار مشكل می‌كند؛ همه پیش‌بینی‌ها را برای كاهش سطح ماجراجویی آنها در حال انجام است.

**نقدینگی بازار معضل داخلی است و ارتباطی با مسائل خارجی ندارد
رئیس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: نقدینگی بازار معضل داخلی است و ارتباطی با مسائل خارجی ندارد و نباید همه آن را معطوف به بخش خارجی دانست زیرا باعث ضعف كشور می‌شود.
لاریجانی عنوان كرد: وضعیت بانك‌ها از سال‌های پیش دچار مشكل شده و از آنها به عنوان صندوق استفاده شد، این خواسته صنعت كه از بانك‌ها به درستی استفاده كنند نیاز به اصلاح ساختار اساسی دارد و برای اینكه بانك‌ها نقش خود را به درستی انجام دهند باید ساختار نظام بانكی را اصلاح كنیم.

**ارائه تسهیلات به طرح های عمرانی یكی از راه حل های مدیریت نقدینگی بانك ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه بانك‌ها برای ترمیم ظاهر خود به افزایش نقدینگی دامن زده اند، گفت: رسانه‌ها باید در این وضعیت پرچالش كمك كنند تا افكار عمومی هم رأی شود. برای كنترل نقدینگی‌ها باید راه‌حل‌های مختلف را طی كرد، یكی از راه‌حل‌هایی كه در تبصره‌های مجلس نیز در نظر گرفته شده پرداخت تسهیلات برای واگذاری طرح‌های عمرانی است.
لاریجانی ادامه داد: در چهار سال اخیر اتمام طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شده است؛ اما این طرح‌ها به خوبی واگذار نشده‌اند؛ اخیرا در شورای اقتصادی بحث شد كه تسهیلات بیشتری ارائه شود و برای 10 سال آنها را از مالیات معاف كنند و كمك كنیم تا طرح‌های عمرانی با نقدینگی موجود در جامعه به ثمر برسد.

** حركت به سمت دوران تولید محوری اقتصاد كشور
وی با اشاره به اینكه تاكنون فضای كسب و كار برای سرمایه‌گذاری تسهیل نشده است، ادامه داد: بهبود فضای كسب و كار در قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده است. باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشیم؛ اگر از شرایط به نفع خودمان استفاده و تولید و صادرات را محور قرار دهیم اصلاح بنیادین در اقتصاد كشور صورت می گیرد، این دوره می‌تواند دوره بازسازی اقتصادی بر اساس تولیدمحوری و صادرات محوری باشد.

**گسترش سیستم دیوانی كشور فساد ایجاد می‌كند
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه اگر نقدینگی‌ها را به سمت تولید هدایت كنیم باعث ایجاد ثروت می‌شود، تصریح كرد: گسترش سیستم دیوانی كشور فساد ایجاد می‌كند، 4 میلیون كارمند داریم كه باید تمامی درآمدهای نفتی و مالیاتی كشور را خرج آنها كنیم و چون درآمد كافی وجود ندارد بخش عمرانی كشور ضعیف شده است، تقریباً 300 هزار میلیارد بودجه جاری و حدود 50 هزار میلیارد بودجه عمرانی داریم.
لاریجانی با اشاره به اینكه اگر قصد داریم تولید رونق پیدا كند باید پالایش جدی داشته باشیم، ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه آمده است كه باید 15 درصد از ظرفیت اداری كشور كاهش پیدا كند؛ اما حركتی در زمینه كاهش سیستم اداری مشاهده نمی‌كنیم و گسترش آن ادامه دارد.

**طرح آمایش سرزمینی گام نخست در مسیر توسعه آینده كشور است
به گزارش خانه ملت، وی با تأكید بر اینكه طرح آمایش سرزمینی گام نخست در مسیر توسعه آینده كشور است، عنوان كرد: گاهی صنایع آب‌بر در جایی كه آب نداریم مستقر می‌شوند و این موضوع نشان می‌دهد نگاه توسعه‌ای ما دقیق نیست؛ مسیر توسعه باید روشن باشد، یكی از آنها داشتن استراتژی صنعتی است كه در قانون برنامه آمده است.
سیام*3061*1553

سرخط اخبار سیاست