۱۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۱۱
کد خبر: 82960178
T T
۰ نفر
راه اندازی كارخانه قند یاسوج در انتظار 100هزار تن شكر

یاسوج -ایرنا كارخانه قند یاسوج با سابقه ای بیش از نیم قرن فعالیت همواره با چالش ها ، كمبودها و مشكلات فراوانی دست و پنجه نرم كرده و هم اینك راه اندازی مجدد آن معطل 100 هزار تن شكر اعلام شده است.

به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی كارخانه قند یاسوج در سال 1344 و با ظرفیت اسمی تولید یكهزار تن قند و شكر در روز آغاز و 2 سال بعد در سال 1346 به بهره برداری رسید.
این كارخانه كه با فراز و نشیب ها ، نیمه فعال بودن و تعطیلی های مكرر در دهه های اخیر مواجه بود سرانجام از سال 1387فعالیت خود را مجدد آغاز كرد.
اما دیری نپایید كه سایه مشكلات و چالش های جدید از جمله قدیمی شدن تجهیزات، نبود مواد اولیه و چغندر، معوق ماندن حقوق ومزایا و بیمه كارگران و برخی معضلات دیگر بر این واحد بزرگ صنعتی سایه افكند تا سرمایه گذار كلان آن یعنی بانك تجارت ایران نیز عطایش را به لقایش ببخشد و شانه از مسئولیت آن خالی كند.
سرانجام و پس از كش و قوس های فراوان این كارخانه از حدود دی ماه سال 1395 به سرمایه گذار بومی استان واگذار شد كه البته هنوز و بنا به دلایلی كه سرمایه گذار نوشدن تجهیزات ، ساماندهی وضعیت امور اداری و همچنین تامین نشدن مواد اولیه آن اعلام كرده راكد و یا نیمه فعال مانده است.
كمبود اعتبار برای نوسازی قطعات فنی كارخانه موجب شد تا این كارخانه تعطیلی طولانی مدت حتی بیش از یك دهه را تجربه كند.
سرمایه گذار كارخانه قند یاسوج كه هم اینك حدود 83درصد سهام این صنعت را عهده دار است نیز ظرفیت اسمی این واحد تولیدی را افزون بر 100 هزار تن چغندر قند ذكر كرد.
لهراسب باقری از بدهی افزون بر 650 میلیارد ریال این كارخانه از دوران قبل از واگذاری به وی خبر داد و گفت: مهمترین نیاز این واحد تولیدی برای راه اندازی مجدد تامین شكر خام است.
باقری با اشاره به تقاضای صدور مجوز واردات 120 هزارتن شكر خام برای این كارخانه گفت: برای تامین این میزان شكر خام نیز مجموعه استانداری و حوزه معاونت اقتصادی استانداری كهگیلویه وبویراحمد درخواست ارایه طرح توجیهی در این زمینه كردند كه این مهم نیز انجام شد.
وی دوره كاری كارخانه با چغندر را حدود 3 ماه دانست و بیان كرد: اولویت نخست در این راستا تامین شكر است.
سرمایه گذار كارخانه قند یاسوج با بیان اینكه عزم راسخ مسئولان به ویزه مدیریت اجرایی استان و استفاده از تمامی ظرفیت های لازم برای راه اندازی این كارخانه وجود دارد ، افزود: با رفع مشكلات و تامین شكر خام مورد نیاز بیش از 200 نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم در این واحد تولیدی ایجاد خواهد شد.
باقری ابراز امیدواری كرد كه در صورت راه اندازی خط چغندر كارخانه قند یاسوج نیز واحد تولیدی خوراك دام دشتروم ، كارخانه الكل سازی و واحد تولیدی نوشابه در پایین دست كارخانه قند فعال خواهند شد.
وی افزود: كارخانه قند یاسوج از سال 1381 تاكنون به جز در سال 1393 راكد و یا نیمه فعال بوده است.
باقری تصریح كرد: گام نخست برای راه اندازی كارخانه موضوع مجوز واردات شكر خام است كه با توجه به قول مساعد حوزه معاونت اقتصادی استانداری كهگیلویه وبویارحمد این مشكل در اسرع وقت مرتفع خواهد شد.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز گفت: عزم راسخ و اراده جدی برای رفع مشكلات موجود این كارخانه در مجموعه مسئولان ومتولیان امر وجود دارد.
پروانه نیك مرام سرمایه گذار كارخانه قند یاسوج را توانمند دانست و گفت: این واحد تولیدی و صنعتی یكی از داشته های اساسی استان برای رفع معضل بیكاری و ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در استان محسوب می شود.
رئس سازمان صنعت، معدن و تجارت كهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: فرآیند بازسازی و بهسازی كارخانه قند یاسوج برای ایجاد تحولی اساسی آغاز شده است.
داریوش دیودیده افزود: تامین شكر خام را مهمترین نیاز و گام نخست برای راه اندازی مجدد آن دانست و گفت: مكاتبات و اقدام های لازم در این راستا انجام شده و وزارت صنعت ، معدن و تجارت و مجموعه دولت ومدیریت اجرایی استان نیز در این راستا مصمم هستند.
دیودیده با تاكید بر اینكه كارخانه قند سال‌ها راكد بوده و راه اندازی مجدد ان به عنوان صنعت مادر استان كام كشاورزان و كارگران و حتی بسیاری از مردم استان را شیرین خواهد كرد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه وبویراحمد از حمایت جدی این نهاد از سرمایه گذار این كارخانه و تامین چغندر مورد نیاز در بازه زمانی مختلف خبر داد.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: البته تولید چغندر مورد نیاز این كارخانه منوط به راه اندازی خط تولید چغندر و تامین شكر خام است.
وی بیان كرد: كشت چغندر با بذر اصلاح شده 70 تا 100 تن در هكتار در مناطق گرمسیری و 50 تا 70 تن در هكتار در مناطق سردسیری عملكرد دارد.
معاون امور اقتصادی استانداری كهگیلویه وبویراحمد نیز تاكید كرد: مكاتبات لازم برای تامین شكرخام مورد نیاز كارخانه قند یاسوج انجام شده و سرمایه گذار نیز باید خط تولید چغندر قند در این واحد تولیدی را فعال كند.
جعفر گوهرگانی افزود: رایزنی ها و اقدام های لازم برای تامین 100 هزار تن شكر خام این كارخانه با هماهنگی و تاكید علی محمد احمدی استاندار كهگیلویه وبویراحمد انجام شده است.
وی یاداور شد: البته انتظار می رود سرمایه گذار این طرح ضمن فعال كردن خط تولید چغندر در سال زراعی جاری با همكاری سازمان جهاد كشاورزی استان اقدام به تامین چغندر مورد نیاز این واحد تولیدی كند.
گوهرگانی ادامه داد: با توسعه كشت چغندر قند در استان و اختصاص برخی زمین های كشاورزی به كاشت این محصول زمینه افزایش اشتغالزایی كارخانه فراهم می شود.
وی گفت: سرمایه گذار برای موضوع كاشت، داشت و برداشت چغندر قند با همكاری جهادكشاورزی و اداره كل تعاون،كار و رفاه اجتماعی یك شركت تعاونی اقماری وابسته به كارخانه قند را نیز راه اندازی كنند.
گوهرگانی تاكید كرد: با هدف تسهیل در روند كشت چغندر قند سرمایه گذار با همكاری جهادكشاورزی نسبت به انعقاد قرارداد با كشاورزانی كه خوراك كارخانه قند را تامین می كنند، اقدام كنند.
وی افزود: جهاد كشاورزی موظف ومتعهد به همكاری با كشاورزان و تامین زمین های مورد نیاز كشت چغندر برای خوراك كارخانه قند یاسوج در سال زراعی جاری است.
معاون اقتصادی استاندار كهگیلویه وبویراحمد گفت: یكی از اولویت های اصلی دولت حمایت مجدانه از بخش خصوصی است به ویژه واحدهای تولیدی با ظرفیت بالای اشتغال است.
وی بر حمایت جدی استاندار و مجموعه تیم اقتصادی در استان از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در استان به ویژه سرمایه گذار كارخانه قند یاسوج تاكید كرد و گفت: همه مشكلات و دلایل راكدماندن طرح های صنعتی و تولیدی را را نباید به كمبود اعتبار و منابع گره زد.
وی تصریح كرد: سوءمدیریت ها و توان اجرایی نداشتن برای رقابت در بازار سرمایه توسط سرمایه گذاران تا حدود زیادی نیز در راكدماندن و و تعطیلی واحدهای تولیدی دخیل است.
تعداد كل واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری در كهگیلویه وبویراحمد 643 است كه 572 مورد از این تعداد فعال هستند.
444 طرح صنعتی با سرمایه گذاری افزون بر 270 هزار میلیارد ریال در این استان در حال اجراست.
میزان اشتغال‌زایی این طرح ها افزون بر 18 هزار و 188 نفر برآورد شده است.
3016/1662