۱۱ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۳۴
کد خبر: 82959262
T T
۰ نفر
صنعت سنگ ایران از تحریم ها آسیب نمی بیند

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران گفت: صنعت سنگ ایران با وابستگی حداكثر 10 درصد به خارج، از تحریم ها آسیبی نمی بیند.

«ابوالقاسم شفیعی» امروز (دوشنبه) در نشست خبری در پاسخ به ایرنا خاطرنشان كرد: صنعت سنگ بین پنج تا 10 درصد وابستگی به خارج دارد و اعمال تحریم های جدید هیچ تاثیری بر آن نخواهد داشت.
به گزارش ایرنا، آمریكا هجدهم اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و قرار است طبق اعلام وزارت خزانه داری این كشور در 2 دوره 90 و 180 روزه تحریم های یكجانبه آمریكا علیه كشورمان اعمال شود.
رئیس انجمن سنگ ایران در ادامه اظهار داشت: مواد اولیه ساب و صیقل، الماس برای برش، ابزار دقیق و برخی ماشین آلات، عمده مصارف ارزی این صنعت است.
رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران با اشاره به حضور نزدیك به 100 صادركننده در این صنعت كه صادركنندگان خرد هستند، خاطرنشان كرد: دولت هنوز برنامه خود را برای این دسته از صادركنندگان اعلام نكرده و احتمال می رود «ارز توافقی» كه در بورس عرضه می شود را برای آنان در نظر بگیرد.
وی گفت: در یكی دو ماه گذشته اعضای انجمن سنگ صادرات داشته اند، اما هنوز مشخص نشده كه چگونه و با چه ساز وكاری باید این ارز را به داخل برگردانند.
شفیعی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اینكه گفته می شود سنگ ایران به صورت خام صادر و محصول نهایی بار دیگر به كشور وارد می شود، خاطرنشان كرد: حتی یك متر مربع از سنگ و محصولات نهایی تولید شده از آن به كشور باز نمی گردد.

** ناتوانی در صادرات، پاشنه آشیل صنعت سنگ
شفیعی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن 40 میلیارد تن ذخایر قطعی، در رتبه دهم جهان و برخورداری از چهار میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ های تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر تنوع رنگ در حوزه سنگ های آهكی (سنگ مرمر و تراورتن ها) مقام نخست را داراست.
وی خاطرنشان كرد: 40 هزار واحد سنگ بری در كشور فعال است و نقطه ضعف اصلی این صنعت، ناتوانی در صادرات است.
رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران بیان داشت: در حالی كه در سال 68 ایران 2 برابر تركیه صادرات داشت (80 میلیون دلار در برابر 40 ملیون دلار)، اما صادرات امروز تركیه به 2.6 میلیارد دلار رسیده و صادرات ایران فقط 200 میلیون دلار است.

** صادرات سنگ، خام فروشی نیست
رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران در پاسخ به اتهام خام فروشی این صنعت، ادامه داد: با وجود ذخیره معدنی چهار میلیارد تنی و مصرف سالیانه 10 میلیون تنی، به 400 سال زمان برای مصرف همه این ذخایر احتیاج است، در حالی تا چهار قرن آینده وضعیت جهان اصلا مشخص نیست و معلوم نیست كه این مواد چه سهمی در صنایع مختلف داشته باشند.
وی اضافه كرد: بطور مثال در صنعت گچ كه دومین ذخایر جهان را پس از آمریكا در اختیار داریم، امروز سهم این ماده در صنعت ساختمان رو به كاهش است.
به گفته شفیعی، استرالیا با اینكه كشوری صنعتی است، اما بیشترین خام فروشی در معدن را دارد، زیرا با وجود پیشرفت هر روزه علمی و تكنولوژیكی جهان دیگر فرصتی برای فرآوری و صادرات این مواد متصور نیست.
وی اظهار داشت: امروز شاهدیم لوله های چدنی و گالوانیزه برای تامین آب آشامیدنی، جای خود را به لوله های پلی اتیلن داده اند، یا سهم بكارگیری آهن و فولاد در شاسی و بدنه خودروها در حال كاهش است.

** خودتحریمی در صنعت سنگ
این مقام صنفی خاطرنشان كرد: در مقطع فعلی كه حتی ورود یك دلار به كشور غنیمت است، شاهدیم دولت بر صادرات مواد خام عوارض تعیین كرده است.
وی یادآور شد: وضع عوارض برای سنگ های صادراتی در شرایط فعلی به مصلحت كشور نیست، زیرا حداقل سود دریافتی فعالان صادركننده را می بلعد.
شفیعی به كشور تركیه اشاره كرد كه نه تنها از صادركنندگان سنگ های تزئینی عوارض نمی گیرد، بلكه فعالان این صنف از معافیت مالیاتی نیز برخوردارند؛ این در حالیست كه فقط 20 درصد صادرات سنگ ایران معاف از مالیات است.
وی یادآور شد: در دولت نهم، شاهد بروز این خطا از سوی دولت وقت بودیم؛ آن زمان صادرات 960 هزار تنی به 540 هزار تن كاهش یافت، اما در نهایت با فشار به دولت این مصوبه لغو شد؛ از آن زمان صادرات سنگ كشور 2 برابر شد و پارسال به یك میلیون و 50 هزار تن رسید.
رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران هشدار داد: با در پیش گرفتن مجدد این رویه و وضع عوارض، صادرات سنگ ایران مجدد با كاهش مواجه می شود و به مثابه نوعی خودتحریمی است.
وی بیان داشت: این در حالیست كه علاوه بر حمایت های یاد شده، دولت تركیه به صادركنندگان خود هزینه های غرفه آرایی و حضور در نمایشگاه نیز می دهد، اما صادركنندگان ایرانی از این مشوق ها بی بهره اند و در نتیجه در عرصه رقابت كم می آورند.
این مقام صنفی با اشاره به افزایش نرخ دلار، گفت: فعالان این صنعت مصرف كننده دلار هستند، زیرا اقلام و ماشین آلاتی نظیر لودر، بولدوز، سیم برش، مته و غیره تابع نرخ های جهانی است، اما با وجود درخواست های متعدد هنوز ارز 4200 تومانی به فعالان این صنف اختصاص نیافته است؛ بنابراین با افزایش نرخ ها، اعضای این انجمن نیز ضرر می كنند.

** خواسته ها از دولت
وی سه خواسته اصلی فعالان این صنف از دولت را بازگشت معافیت های مالیاتی به حالت قبل، متوقف شدن عوارض صادرات سنگ و حمایت از صادركنندگان و تامین تسهیلات برای آنان برشمرد.
شفیعی به برخی اطلاع رسانی های غلط در عرصه سنگ آهن اشاره كرد و گفت: اینكه گفته می شود چینی ها كارخانه سنگ بری در كشتی راه اندازی كرده و سنگ صادراتی ایران را در بندرعباس درون این كشتی ها تبدیل به محصولات فراوری شده كرده و مجدد به ایران باز می گردانند، دروغ محض است و چنین كشتی هایی وجود ندارد.
این فعال عرصه سنگ، با اشاره به واردات 27 میلیون تنی سنگ خام چین كه فقط یك میلیون تن آن از ایران تامین می شود، گفت: اكنون چینی ها واردات از تركیه را به ایران ترجیح می دهند، زیرا اجناس را با گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) یك ساله از تركیه می خرد و پس از برش و تبدیل آن به محصولات فرآوری شده و فروش آنها، باز می گرداند، اما نمی تواند از ایرانی ها ال سی بگیرد.
وی ادامه داد: از هفته گذشته حمل هر كانتینر سنگ به مقصد چین از 150 دلار به 650 دلار افزایش یافته است و در شرایط كنونی برای حفظ بازار خود در چین باید با آنها كنار بیاییم.
به گزارش ایرنا، بر اساس آمارهای اعلام شده از مجموع 10 هزار معدن فعال، نیمه فعال و در حال تجهیز كشور، حدود 2 هزار معدن سنگ وجود دارد كه از این رقم بالغ بر یكهزار و 200 تا 300 معدن سنگ فعال است.
شمار واحدهای سنگبری كه كار فرآوری و ساب و صیقل سنگ خام را انجام می دهند، 6 هزار تا 6 هزار و 500 واحد اعلام شده، اما بخش اندكی از آنها به ماشین آلات استاندارد روز تجهیز شده اند.
برپایه سند چشم انداز صنعت سنگ، ظرف یك دوره پنج ساله ارزش صادرات این بخش از رقم سالیانه 200 تا 300 میلیون دلار به 2 میلیارد دلار باید برسد.
اقتصام*3065*2025
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد