۵ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۵۳
کد خبر: 82953452
T T
۰ نفر
محرك های اصلی اعتراضات بازار تهران دستگیر شدند

تهران- ایرنا- دادستان تهران با بیان اینكه تعدادی از محرك های اصلی در ناآرامی های روز گذشته بازار تهران دستگیر شده اند، گفت: این افراد تا روز دادگاه در بازداشت خواهند ماند.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، عباس جعفری دولت آبادی روز سه شنبه در حاشیه همایش سراسری قوه قضاییه در جمع خبرنگاران افزود: این افراد از بازاریان نبوده اند و به زودی هم آزاد نخواهند شد یعنی تا زمان ارسال كیفرخواست به دادگاه آنها در بازداشت می مانند.
وی در پاسخ به ایرنا درباره اتهام هنگامه شهیدی گفت: او كه چند ماه با قید وثیقه آزاد شده بود، در فضای مجازی علیه مقامات مطالبی را منتشر می كرد.
دادستان تهران ادامه داد: وی چند ماه متواری بود و همان طور كه در شبكه های مجازی می دیدیم هر روز اهانت های آشكاری به دستگاه قضایی و مسئولانش روا می داشت و به جای معرفی خود، توییت های بسیار مجرمانه ای منتشر می‌كرد.
جعفری دولت آبادی افزود: وی امروز در جزیره كیش درحالی دستگیر شد كه مدعی بود تا تغییر مسئولان دستگاه قضایی خود را معرفی نخواهد كرد و این نشانه اقتدار پلیس ما است.
دادستان تهران ابراز امیدواری كرد كه پرونده هنگامه شهیدی زودتر به دادگاه ارسال شود.
جعفری دولت آبادی در رابطه با اعتراضات روز گذشته گفت: قبلا هم گفتیم كه مسئولان نظام در برخورد با آشوب ها و ناامنی ها به هیچ عنوان كوتاه نمی آیند. برنامه جدی آمریكایی ها در مورد ایران دامن زدن به ناامنی ها است و دیروز تلاش كردند با تهدید بازاری ها، مغازه ها را ببندند، در برخی نقاط شهر آشوب ایجاد كنند و به برخی مغازه ها آسیب برسانند.
وی با بیان اینكه عوامل این آشوب ها شب گذشته شناسایی شدند، خاطرنشان كرد: تعداد زیادی از این افراد دستگیر و بازداشت شدند. محركین اصلی حادثه كه با برنامه ریزی در نقاط مختلف تهران به تهدید بازاری ها اقدام كردند و می گفتند اگر بازار را نبندید فلان كار را انجام می دهیم، توسط پلیس و دستگاه امنیتی شناسایی شدند و امروز تحویل دادستانی می شوند.
دادستان تهران افزود: من به این افراد و خانواده های آنان اطلاع می دهم تا زمانی كه محاكمه نشوند، آزاد نخواهند شد.
وی تصریح كرد: كسانی كه اخلال در نظام اسلامی را نشانه رفتند، از جنس بازاری ها نبودند و خواهید دید كه بازاری ها سمت خود را جدا خواهند كرد. مردم اجازه نخواهند داد عده ای به خود حق بدهند كه وضع بازار را متلاطم و برای مردم ناامنی اقتصادی ایجاد كنند.
جعفری دولت آبادی ادامه داد: پیام من به آشوب گران در حوزه امنیت و اقتصاد این است كه دستگاه قضایی با هرگونه ناامنی و آشوب و اغتشاش در حوزه اقتصادی مبارزه خواهد كرد و متهمانش مانند آشوب های دی و اسفند سال گذشته تا انجام محاكمه آزاد نخواهند شد و ریاست قوه قضاییه هم گفت كه اتهام اخلال در نظام اقتصادی و اتهام در حوزه امنیت مجازات سنگینی دارد.
وی در پاسخ به این پرسش كه با توجه به گذشت ٦٠٠ روز از بازداشت علیرضا زیبا حالت منفرد معروف به جعبه سیاه بابك زنجانی، چرا خبری از او نیست، گفت: وی در بازداشتگاه است و البته من اخیرا به بازپرس او تاكید كردم در تحقیق تسریع شود؛ زیرا برخی از تحقیقات از وی منوط به انجام كار كارشناسی و در حال انجام است.
دادستان تهران در مورد پرونده فعالان محیط زیستی هم گفت: امیدوارم این پرونده به زودی به دادگاه ارسال شود.
جعفری دولت آبادی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درمورد توییت محمود صادقی و همچنین نوشته فرزند سیدامامی مبنی بر هجوم ماموران امنیتی به منزل سید امامی و گذاشتن جعبه ای در داخل خانه او برای ضبط برنامه مستند، عنوان كرد: من نمی‌دانم و موضوع جعبه را نشنیدم اما برای كاری كه انجام شده حتما مجوز قانونی وجود داشته است.
اجتمام * 7329 * 7268*1834
۰ نفر

سرخط اخبار جامعه