۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۸
کد خبر: 82951741
T T
۰ نفر
تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد افزایش می یابد

سنندج - ایرنا - رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت: تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران از 6 مورد فعلی در صورت موفقیت برنامه های این سازمان در سال 2019 میلادی به 9 مورد افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ویدا توحدی عصر یكشنبه در شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی كشور از اقدام این سازمان برای ثبت دو شهر و یك روستا در فهرست شهرهای جهانی سازمان یونسكو در سال آینده میلادی خبر داد.
وی اظهار داشت: این شهرها شامل یزد به عنوان شهر جهانی زیلو و آباده به عنوان شهر جهانی منبت و روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی حوله بافی هستند.
توحدی با بیان اینكه ثبت شهرها و روستاها در فهرست آثار جهانی صنایع دستی با بالقوه كردن پتانسیل های آنها انجام می شود، افزود: در این زمینه به دنبال ایجاد پتانسیل های جدید در شهرها نیستیم چرا كه اگر دارای شرایط نباشند در فهرست جهانی به ثبت نمی رسند.
وی تاكید كرد: سازمان میراث فرهنگی با كمك بخش خصوصی فعال در عرصه صنایع دستی شهرها و روستاهای ملی و جهانی بدنبال آن است بتواند از پتانسیل های موجود هر شهر در راستای ایفای نقش صنایع دستی در توسعه همان شهرها و روستاها و اقتصاد هنرمندان آن نقش آفرینی كند.
توحدی یادآور شد: ایران مقام اول در ثبت شهرهای جهانی را دارد و تاكنون 6 شهر و یك روستای آن در فهرست جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) به ثبت رسیده است.
رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت: تنها در سال گذشته دو شهر مریوان شهر جهانی كلاش و سیرجان شهر جهانی گلیم و روستای گلپورگان به عنوان روستای جهانی سفال در این فهرست ثبت شدند.
وی اضافه كرد: تداوم این راه نیازمند همكاری و مشاركت بخش دولتی و خصوصی است كه دولت در برنامه ششم توسعه برای استفاده از این منابع تاكید دارد و دستگاه های اجرایی می توانند با توجه به ماموریت خود در ارائه خدمات با تخصیص اعتبارهای ویژه كمك حال معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بالقوه كردن پتانسیل شهرها و روستاهای جهانی باشند.
توحدی اظهار داشت: بخش خصوصی كه بیشتر متشكل از هنرمندان و صنعت گران هنرهای دستی هستند نیز در این بین باید در راستای برنامه های تداوم راه جهانی شدن با استفاده از حمایت های دولت و همچنین سرمایه گذاری های خود در این مسیر نقش شان را ایفا كنند.

** ایران سهم ناچیزی از شهرهای خلاق صنایع دستی دارد
مشاور معاون صنایع دستی و رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور همچنین انتخاب شهرهای خلاق را از دیگر برنامه های سازمان بین المللی یونسكو اعلام كرد.
وی گفت: این انتخاب در هفت بخش شامل صنایع دستی و هنرهای بومی، طراحی، فیلم، غذا و خوراك؛ ادبیات، موسیقی و هنرهای رسانه ای انجام می شود.
توحدی افزود: تاكنون در ایران دو شهر رشت به عنوان شهر خلاق غذا و خوراك و اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی به ثبت رسیده اند كه این تعداد سهمی ناچیز از 116 شهر خلاق جهان است.
وی یادآور شد: داشتن دو مورد شهر خلاق برای كشوری مثل ایران با توجه به سابقه تاریخی و هنرهای دستی آن ناچیز است و معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد برای جبران، تمام شهرهای جهانی صنایع دستی ایران را با فراهم كردن بستر، نامزد قرار گیری در جمع شهرهای خلاق جهان در سال 2019 كند.
مدیركل صنایع دستی و گردشگری كردستان نیز در این نشست گفت: اهمیت صنایع دستی و شهرهای جهانی در توسعه گردشگری قابل بیان نیست و تنها با همكاری هنرمندان و دستگاه ها قابل تحقق است.
سید محسن علوی اظهار داشت: ثبت مریوان بعنوان شهر جهانی كلاش دستاورد مهمی بود كه سال گذشته با همكاری و همدلی مردم مریوان و مسئولان شهرستان، استان و كشور بدست آمد.
وی افزود: برگزاری جلسات مشورتی به منظور تبادل نظر پیرامون چگونگی توسعه شهرهای ملی و جهانی صنایع دستی لازم و ضروری است.
علوی تاكید كرد: صنایع دستی بعنوان یكی از مهمترین پتانسیل های ایجاد اشتغال در این استان است و هم اكنون به دنبال ثبت ملی و جهانی دیگر شهرها و روستاهای استان كه دارای پتانسیل های ویژه در زمینه های مختلف صنایع دستی هستند باشیم كه انتظار می رود با همكاری این شورا راه را برای این مساله میسرتر شود.
به گزارش ایرنا، دبیران روستاها و شهرهای جهانی مشهد، شهررضا، كلپورگان، لالجین، ملایر، نودشه، مریوان و گلستان حضور داشتند.
هم اكنون ایران دارای 6 شهر جهانی، یك روستای جهانی و پنج شهر و یك روستای ملی صنایع دستی است، مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی، اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، تبریز به عنوان شهرجهانی فرش دستباف، سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم، لالجین به عنوان شهر جهانی سفال، مریوان به عنوان شهر جهانی كلاش و گلپورگان روستای جهانی سفال است.
همچنین شهرهای و روستاهای ملی صنایع دستی كشور نیز شامل ملایر شهر ملی منبت، نودشه شهر ملی گیوه، خشتگه روستای ملی حصیر، میبد شهر ملی زیلو، شهرضا شهر ملی سفال ، گنبد شهر ملی فرش دستباف است.
كلاش پاافزاری با قدمت 2 هزار ساله تهیه شده از مواد طبیعی موجود در محیط مانند نخ و چرم است و تنها صنایع دستی استان كردستان است كه در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده و مریوان نیز به عنوان شهرجهانی این هنر صنایع دستی است.
/9102/3034
۰ نفر