یك نفر به جرم تحریك جوانان در حادثه ایرانشهر دستگیر شد

زاهدان - ایرنا - رئیس كل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: یك نفر به جرم تحریك مردم و تهیه مستندات برای رسانه های بیگانه در جریان تجمع شماری از مردم ایرانشهر برای رسیدگی به پرونده تجاوز، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام ابراهیم حمیدی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علاوه بر متهم اصلی، 2 متهم دیگر یكی به اتهام تامین سلاح برای متهمان پرونده در زاهدان و دیگری تحریك جوانان در حاشیه پرونده ایرانشهر دستگیر شدند.
وی افزود: فردی كه در ایرانشهر دستگیر شده در حال تهیه مستندات از تجمع شماری از مردم ایرانشهر برای بهره برداری رسانه های خارج از كشور از این حادثه بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده برادر این متهم در رسانه های خارج از كشور فعالیت دارد.
وی در پاسخ به این سئوال كه گفته می شود در جریان تجمع سه روز پیش شماری از مردم ایرانشهر، چند نفر دستگیر شدند، تصریح كرد: هیچ یك از مردم ایرانشهر كه اقدام به تجمع كرده بودند با وجود غیر قانونی بودن اقدام شان دستگیر نشدند بلكه با تذكر دست از تجمع برداشتند.
رئیس كل دادگستری سیستان و بلوچستان با بیان اینكه تجاوز به 41 نفر در ایرانشهر صحت ندارد گفت: هفته گذشته یك نفر در این شهرستان ربایش و مورد تجاوز جنسی قرار گرفت كه بلافاصله پرونده تشكیل و متهم این پرونده دستگیر شد.
حمیدی افزود: اصل موضوع تجاوز در ایرانشهر تكذیب نمی شود اما مطرح كردن آن از طریق رسانه ها و تریبون های عمومی آنهم قبل از صدور حكم از سوی مرجع قضایی صحیح نبود.
وی تصریح كرد: در این حادثه یك نفر در ایرانشهر مورد ربایش قرار گرفته بود كه بعد از مراجعه فرد مورد نظر به دستگاه قضایی در روز سه شنبه هفته گذشته، متهم این پرونده شناسایی و روز بعد از آن یعنی چهارشنبه دستگیر شد.
رئیس شورای قضایی سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به اتهامات وارده در این حادثه، 2 پرونده قضایی یكی در دادسرا برای رسیدگی به اتهام آدم ربایی و دیگری در دادگاه كیفری یك برای رسیدگی به مساله تجاوز در مراجع قضایی ایرانشهر تشكیل و دستورات قضایی همان روزهای چهارشنبه و پنجشنبه قبل از اعلام موضوع از طریق تریبون نماز، صادر شد.
حمیدی ادامه داد: همچنین خودرویی كه در این حادثه مورد استفاده قرار گرفته بود همان روز شناسایی و روز پنجشنبه توقیف شد.
وی اظهار داشت: در این خودرو یك سری وسایل و ادوات جرم نظیر چشم بند و حتی سیم كارت این خانم نیز كشف شد.
وی ادامه داد: با بررسی های لازم مشخص شد چهار نفر در این پرونده دست داشتند كه یك نفر آنان دستگیر و سه نفر دیگر شناسایی شدند و تحت تعقیب قضایی قرار دارند.
رئیس كل دادگستری سیستان و بلوچستان تصریح كرد: اشتباهی كه در رابطه با این قضیه انجام شده این است كه این گونه پرونده ها از نظر قانونی و شرعی نباید در جامعه مطرح شود.
وی با بیان اینكه در طول سال چندین پرونده در این رابطه تشكیل شده و مورد رسیدگی قرار می گیرد گفت: در شهرستان ایرانشهر پرونده های مشابهی داشتیم كه برای افراد حكم اعدام نیز صادر شده اما به دلایل مختلف از جمله حفظ آبروی افراد و خانواده آنان صلاح نیست این موارد در جامعه بازتاب داده شود زیرا دستگاه قضا امین اسرار مردم است.
حمیدی اضافه كرد: پرونده اخیر ایرانشهر بعد از كشیده شدن به رسانه ها و تریبون ها یك كلاغ چهل كلاغ شد.
رئیس شورای قضایی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تاكنون افرادی كه در این پرونده شكایت كرده اند سه خانم بودند كه شكایت آنان در رابطه با تجاوز به عنف بود كه توسط این متهمان مورد ربایش و تجاوز قرار گرفته بودند.
وی افزود: از این سه نفر تنها یك نفر كه آثار ربایش وی در خودروی متهمان مشاهده شد به پزشكی قانونی مراجعه كرد و این مرجع نیز تجاوز را توسط این افراد تایید كرده است.
وی ادامه داد: یك خانم دیگر نیز در ایرانشهر علیه این افراد در زمینه ایجاد مزاحمت برای دخترانش شكایت كرده و بحث تجاوز مطرح نشده است.
وی با بیان اینكه متهمان این پرونده باید دستگیر و بعد از انجام تحقیقات میزان مجرم بودن هر شخص مشخص شود تصریح كرد: مردم مطمئن باشند دستگاه قضایی این گونه پرونده ها را با جدیت مورد رسیدگی قرار خواهد داد.
وی با اشاره به سخنان مولوی محمد طیب ملازهی در این رابطه گفت: اگر سوء نیت این مولوی برای ما محرز شود حتما بر اساس قانون با وی برخورد می شود و اگر سوء نیت نداشته باشد با تذكر دادن موضوع برطرف خواهد شد.
وی تاكید كرد: در مجموع مطرح كردن این موضوع توسط مولوی طیب ملازهی در جمع مردم صحیح نبود زیرا دستگاه قضایی در صورت صلاح دید اقدام به بازتاب آن می كرد.
وی تصریح كرد: دستگاه قضایی مسئول اطلاع رسانی در رابطه با پرونده های قضایی است و هیچ فرد یا مسئولی نمی تواند در این رابطه اظهار نظر كند.
7316**3042

سرخط اخبار استان‌ها