۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۴۸
کد خبر: 82945503
T T
۰ نفر
احتمال رابطه متهم تجاوز در ایرانشهر با پایگاه قدرت و ثروت

تهران- ایرنا- عضو فراكسیون زنان مجلس شورای اسلامی درباره خبر تجاوز در ایرانشهر گفت: قطعا امری جنایتكارانه بوده، اما ما به طور دقیق از اهداف آن مطلع نیستیم كه آیا با اختلافات قومی و عشیره ای پیوند خورده است یا نه.

طیبه سیاوشی در گفت و گو با ایرناپلاس در پاسخ به این پرسش كه با توجه به تكرار خشونت علیه زنان، لایحه تامین امنیت زنان چه زمانی به مجلس ارسال و تكمیل می شود، گفت: با توجه به اینكه حوزه زنان بسیار حساس است، مباحث آن باید مورد توجه و كارشناسی دقیق قرار گیرد تا قوانین تدوین شود و منافع زنان در جوامع شهری و روستایی تامین شود.
وی ادامه داد: بر سر این لایحه بین مسئولان زن و مرد و فعالان حوزه زنان اجماع وجود ندارد.
این نماینده مجلس با اشاره به اینكه بررسی این لایحه حدود دو سال زمان برده است، تصریح كرد: تاكنون 41 ماده از این لایحه به دلیل وجود قوانین موازی حذف شده است و در حال حاضر 51 ماده در دست رئیس قوه قضائیه باقی مانده است.
سیاوشی در پاسخ به این كه آیا اقدام تازه ای برای تسهیل ارجاع لایحه به مجلس انجام گرفته یا نه، گفت: در دیداری كه با آقای لاریجانی داشتیم، از ایشان خواستیم با آیت الله آملی لاریجانی در این زمینه گفت و گو كنند تا لایحه با سرعت بیشتری به مجلس فرستاده شود. علاوه بر این، در دیداری كه فراكسیون زنان مجلس با حجت الاسلام محسنی اژه ای داشت، تمامی نمایندگان زن خواهان تسریع این امر شدند. در واقع ما تمام راه ها برای تبدیل شدن این لایحه به قانون را رفته ایم.
وی در پاسخ به اینكه با توجه به تاخیر ارسال لایحه از قوه قضائیه تا كنون، آیا فراكسیون زنان بنا دارد راسا طرحی در این زمینه ارائه كند؛ گفت: نه. شاید طرح این موضوع از سوی من برای زنان فعال چندان خوشایند نباشد، اما طرح اصلاح ماده 1041 بعد از یك سال كارشناسی، همچنان در اداره كارشناسی باقی مانده است.
این عضو فراكسیون زنان در ادامه تاكید كرد: طرح ها به دلیل طولانی شدن فرایند بررسی، عموما راه به جایی نمی برند. به همین دلیل تلاش ما بر این است كه همین لایحه را بر اساس واقعیت های موجود در جامعه پیگیری و تصویب كنیم تا بعد از تصویب، شاهد همكاری بیشتر دولت باشیم . البته تنها در حوزه اسیدپاشی خودمان وارد عمل شدیم كه گفتند در لایحه مذكور به آن اشاره شده و این نیز نوعی موازی كاری است.
وی در پاسخ به اینكه چرا مجلس در زمینه موضوع تجاوز كه این روزها مكرر اخباری از آن شنیده می شود، اقدامی با بازدارندگی بیشتر نمی كند؛ گفت: ما در این زمینه قوانین به شدت بازدارنده ای داریم. در موضوع ایرانشهر هم اینكه چرا امام جمعه آن را اعلام عمومی كرده، قابل تامل است.
سیاوشی با اشاره به اینكه در جامعه ما به دلیل ملاحظات فرهنگی موجود، عموما زنان از بازگو كردن این موضوع به مراجع قضایی و حتی خانواده هایشان خودداری می كنند، تصریح كرد: آنچه در ایرانشهر رخ داده قطعا امری جنایتكارانه بوده، اما ما به طور دقیق از اهداف آن مطلع نیستیم كه آیا با اختلافات قومی و عشیره ای پیوند خورده است یا نه. تاكنون جزئیات موضوع مشخص نشده است و بر اساس پیگیری های من از منابع غیررسمی، امام جمعه اعلام كرده این فرد از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.
این عضو فراكسیون زنان درباره تهدید مردم منطقه به اقدام علیه متهمان پرونده و اقداماتی كه مجلس برای پیشگیری از وقوع بحران در این منطقه انجام خواهد داد؛ گفت: البته ابعاد ماجرا دقیق و مشخص نیست و ما پیگیری می كنیم و روز سه شنبه در صحن علنی آن را مطرح خواهیم كرد. امیدواریم نماینده ایرانشهر نیز در جلسه حاضر باشند و توضیحات لازم را ارائه كنند.
روز جمعه مولوی محمد طیب ملازهی؛ امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در خطبه های نماز عید فطر از تجاوز به 41 زن در این منطقه خبر داد. روز گذشته فرماندار منطقه در پی اعتراض گروهی از مردم آنجا به این موضوع قول پیگیری داد. با این حال، دادستان زاهدان اعلام كرد: « تجاوز به 41 دختر و زن در شهرستان ایرانشهر تا این لحظه تكذیب می‌شود؛ زیرا تنها 3 نفر شاكی خصوصی تاكنون برای این موضوع به دادسرا مراجعه كرده‌اند.»
گزارش از شیما شعاعی
**گروه اخبار چندرسانه ای** ایرنا پلاس**

سرخط اخبار جامعه