۲۵ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۵۶
کد خبر: 82943550
T T
۰ نفر
قرارگیری در صف واحد معیار اسلام برای عید است

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: معیاری كه اسلام برای عید تعیین كرده این است كه همه در یك صف واحد باشند.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در خطبه های نماز عید سعید فطر در مصلای المهدی (عج) بیرجند افزود: لذا این عید با اعیاد دنیا و تاریخ متفاوت است و به همین دلیل تا مظلومان عالم از زیر سلطه ستمگران آزاد نشوند عید واقعی نیست و باید تلاش كنیم دنیا را به نفع مظلومان رقم بزنیم تا عید واقعی محقق شود.
وی تصریح كرد: تا ظلم در دنیا وجود دارد عید واقعی تحقق پیدا نمی كند و ما هم بنا به آرمان های خود عید داریم اما دنبال عید واقعی هستیم.
وی با اشاره به اینكه شرایط قبل از ظهور حضرت مهدی (عج) شرایط سختی است گفت: در این دوران فتنه و ظلم همه عالم را می گیرد و امروز می بینیم كه با انسان های مظلوم چه می كنند كه همه آنها از وجود مستكبران عالم است و نیز همه مشكلات اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و فرهنگی كه وجود دارد زیر سر مفسدان جهانی است.
امام جمعه بیرجند یادآور شد: نگه داشتن دین در دوران قبل از ظهور حضرت مهدی (عج) همانند آتش در كف دست است، ارزش افرادی كه دین شان را قبل از ظهور ولی عصر نگه دارند بیشتر از كسانی است كه بعد از ظهور در كنار ایشان باشند زیرا این افراد با جهاد زمینه ظهور را مهدی موعود را فراهم می كنند.
وی افزود: در روایتی از امام علی (ع) خطاب به اهل ایمان آمده است كه تا ظهور حضرت مهدی هفت طبقه خواهد بود و در یك دوره با وجود مكر و حیله، دوران صنعت و پیشرفت فرا می رسد اما شهرها ویران می شوند كه امروز این وضعیت را در كشورهای یمن، سوریه و میانمار شاهد هستیم.
وی بیان كرد: در روایت دیگری از امام علی (ع) به اشغال فلسطین توسط یهود اشاره شده كه دلیل آن متفرق شدن اعراب از یكدیگر است و امروز می بینیم كه برخی از عرب ها نوكری بیگانگان را می كنند كه آنان بلای جان عرب و مسلمانان هستند.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: از طرفی این نوید هم داده شده است زمانی فرا می رسد كه با وحدت اعراب با یكدیگر و اسلام، نقطه امنی در دنیا برای صهیونیست ها نخواهد بود و این همان است كه رهبر فرزانه انقلاب فرمودند؛ به زودی نماز را در فلسطین برگزار خواهیم كرد.
وی اظهار امیدواری كرد، پیش از ظهور حضرت مهدی (عج) شرایطی ایجاد شود تا تمام كسانی كه سختی ها را تحمل كردند عید واقعی كه ظهور ولی عصر و اجرای عدالت است را درك كنند.
وی با بیان اینكه عید فطر جشن خودسازی و تزكیه نفس است افزود: انسان بعد از چند ماه عبادت خالصانه در رجب، شعبان و رمضان به مرحله می رسد كه فطریت و انسانیت خود را احساس می كند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: امروز در هر دین و مسلكی مراسمی به نام عید وجود دارد كه همه آنها مفهوم مشترك دارند اما محتوای آن بسته نوع اندیشه و فرهنگ آنان متفاوت است.
وی ادامه داد: عید نوروز عیدی در چارچوب فصل بهار و طبیعت است كه توجه به طبیعت امری پسندیده است اما ارزش انسان خیلی بالاتر از مسائل طبیعی است.
وی گفت: اعیاد دیگری هم در دنیا وجود دارد كه افراد در سلطه ستمگری شان ملت های مظلوم را غارت می كنند و برای این كار خود جشن می گیرند و عده ای نیز در اعیاد به شربخواری و مسائل شهوانی توجه دارند كه همه اینها به اندیشه پست آنان مرتبط می شود.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: اگر همه این اعیاد را با عید اسلام و عیدالله مقایسه كنیم می فهمیم كه در عید اسلام شرط اول تزكیه نفس و پاكی باطن است و این اندیشه وجود دارد كه همه اهل ایمان در كنار هم جمع شوند.
وی اظهار داشت: انسان سیری كه می خواهد عید بگیرد تنها نباید خودش را ببیند بلكه واجب است قبل از نماز عید، حق فقیر را بدهد كه در نماز شكم گرسنه ای نباشد زیرا عیدی كه در آن تكبر و همسانی وجود نداشته باشد، عید نیست.
6054