۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۲۷
کد خبر: 82939118
T T
۰ نفر

طرح تكمیل زنجیره صنایع معدنی اجرا می شود

۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۲۷
کد خبر: 82939118
طرح تكمیل زنجیره صنایع معدنی اجرا می شود

سمنان- ایرنا- قائم مقام وزیر در امور تولید و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ظرفیت خوب معدنی در مناطق مختلف، گفت: طرح تكمیل زنجیره صنایع معدنی سال جاری در كشور اجرا می شود.

رضا رحمانی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا در سمنان افزود: نقاط مختلف ایران دارای ذخایر متنوع معدنی است و امسال اجرای طرح زنجیره صنایع معدنی در بخش فلزات اساسی مانند فولاد، مس و تا حدودی آلومینیوم از برنامه های اساسی وزارت صنعت و معدن است.
وی خاطرنشان كرد: زنجیره صنایع معدنی در برخی نقاط كشور حلقه مفقوده داشت و یا دچار ناهمگونی بود، به همین دلیل معاونت معدن وزارت صنعت و معدن، سازمان ایمیدرو و سازمان زمین شناسی ماموریت پیدا كردند تا پیگیری كنند و نقاط ضعف و قوت زنجیره صنایع معدنی را شناسایی كنند.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این كه در این زنجیره از اكتشاف تا محصول نهایی برنامه ریزی می شود، تصریخ كرد: كشور در حوزه معادن كوچك دارای ظرفیت مطلوبی است ولی در نقاط مختلف ذخایر به حدی است كه ایجاد واحد فرآوری برای تمام معادن صرفه اقتصادی ندارد، به عنوان نمونه واحد ذوب مس داریم ولی خوراك این صنعت كه كنسانتره مس است نداریم و به همین دلیل امسال حمایت جدی می شود كه به صورت قراردادهای بلندمدت این حوزه ساماندهی شود.
رحمانی تاكید كرد: در سال 96 ایجاد 450 هزار شغل در بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت هدفگذاری شده بود كه در همه حوزه ها بیش از 90 درصد محقق شد.
وی با بیان این كه در سال 97 تولید ناخالص 570 هزار شغل در سه بخش وزارتخانه هدفگذاری است، گفت: سال گذشته هدفگذاری ایجاد شغل در بخش اصناف 250 هزار مورد بود كه امسال 280 هزار است و در بخش صنایع توسعه ای و جدید سال گذشته هدفگذاری 120 هزار و امسال 130 هزار شغل است.
وی یادآور شد: در حوزه های جدیدی مانند استارت آپ ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه هایی در سال 97 داریم كه برای اولین بار لحاظ شده است.
وی تصریح كرد: 184 برنامه و اقدام اساسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال 1397 تعریف شده در حوزه هایی مانند فناوری، صادرات، تولید داخلی، معادن، بازار داخلی و نوسازی صنایع است و 10 طرح ویژه در دل این موارد دارای برنامه علمیاتی است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این كه نوسازی ناوگان تجاری و نوسازی صنایع بخشی از این 10 طرح است، بیان داشت: تولید با فناوری های قدیمی مشكلاتی در حوزه زیست محیطی، قیمت تمام شده و كیفیت كالا دارد كه باید با نوسازی صنایع این مشكلات برطرف شود.
به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال گذشته 200 هزار میلیارد ریال برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای كوچك و متوسط هدفگذاری شد كه در حدود 240 هزار میلیارد ریال پرداخت شد و یكصد هزار میلیارد ریال برای نوسازی درنظر گرفته شده بود.
وی اضافه كرد: امسال دولت در تبصره 18 بودجه منابع خوبی برای اشتغال و حمایت از تولید داخلی پیش بینی كرده و در تبصره 6 نیز برای صادرات در بودجه حمایت خوبی در نظر گرفته شده است.
رحمانی تاكید كرد: امسال طرح توسعه تولید و تجارت پوشاك ویژه و مفصل از سوی وزارت تعریف شده كه صادرات نیز مدنظر است، زیرا پوشاك نیاز اولیه مصرف كنندگان است، با سرمایه گذاری كم بازدهی بیشتری دارد و در همه جا قابلیت تولید دارد.
وی با بیان این كه متناسب با استانها طرح توسعه و تجارت پوشاك تولید كفش یا شهرك پوشاك طراحی شده است، اضافه كرد: از 130 هزار شغل مدنظر در بخش صنایع جدید و توسعه ای در كشور ایجاد حدود 40 هزار شغل در حوزه پوشاك پیش بینی شده است.
وی با بیان این كه ایجاد اشتغال از سنگهای قیمی از طرح های جدید وزارت صنعت و معدن است، خاطرنشان كرد: طراحان این طرح حداقل ایجاد 10 هزار شغل را تعهد كرده اند كه مدل جدیدی است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در مدل جدید ایجاد مشاغل از سنگهای قیمتی، شركت مادر در استان ها ایجاد می شود، عوامل این شركت ها با دراختیار قراردادن تجهیزات و ماشین آلات به افراد شاغل، محصول تولیدی آنان را ارایه می كنند و زنجیره ای در این مسیر ایجاد می شود كه نیاز به بازاریابی فردی نباشد.
پرداخت تسهیلات رونق تولید از ابتكارات دولت تدبیر و امید است كه تا دهم خرداد 97 در كشور به بیش از 28 هزار و 500 واحد صنعتی، معدنی و كشاورزی پرداخت شده است.
در سال 96 پنج هزار و 851 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری 298 میلیارد ریال در كشور صادر شد.
استان سمنان 2 هزار و 10 پروانه بهره برداری در بخش های صنعت و معدن دارد كه 95 درصد از آن واحدهای تولیدی كوچك و متوسط است، 57 درصد اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن است.
6103/6026
۰ نفر