۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۵
کد خبر: 82938818
T T
۰ نفر
آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته شمالشرق كشور درمشهد فعال شد

مشهد- ایرنا - نخستین آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته شمال شرق كشور روز یكشنبه در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، مستقر در مشهد، فعال شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، طبق مصوبه مجلس، دولت مكلف به برچسب گذاری محصولات تراریخته برای اطلاع رسانی به مصرف كنندگان است كه آزمایشگاه های تشخیصی به عنوان ابزار اصلی اجرای این مصوبه محسوب می شوند.
رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی در این خصوص گفت: این موسسه در راستای مأموریت خود نسبت به اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو در زمینه تشخیص محصولات تراریخته اقدام كرده است.
قدیر رجب زاد افزود: روند رو به رشد جمعیت در جهان، دغدغه امنیت غذایی را افزایش داده در نتیجه دولت ها به دستكاری ژنتیكی برای تولید غذای بیشتر روی آورده اند و آمریكا، چین و استرالیا عمده تولید كنندگان محصولات تراریخته در جهان هستند.
وی در خصوص الزامات تشخیص محصولات تراریخته تاكید كرد: به علت نبود تضمین كافی برای ایمنی مواد غذایی تراریخته و از سویی عدم تایید مضرات احتمالی مصرف این محصولات در مطالعات انجام شده، اجماع نظر در خصوص مزایا یا معایب مصرف این محصولات وجود ندارد و بر این اساس دولت مكلف به برچسب گذاری محصولات تراریخته به منظور آگاهی بخشی به مصرف كنندگان است.
وی با بیان اینكه ایران وارد كننده محصولات تراریخته به ویژه دانه های روغنی است، گفت: این آزمایشگاه با هدف تشخیص محصولات تراریخته و ارائه گزارش به سازمان های نظارتی به عنوان آزمایشگاه همكار فعالیت می كند.
پژوهشكده علوم و صنایع غذایی به عنوان یكی از مراكز پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است كه به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی كشور به ویژه در منطقه شمال شرق راه اندازی شده است.
این پژوهشكده كه در سال 1360 با نام سازمان پژوهش های علمی و صنعتی خراسان فعالیت خود را آغاز كرد با تبدیل مراكز استانی این سازمان به پارك های علم و فناوری، با نام پژوهشكده تحقیقات توسعه فناوری فعالیت خود را ادامه داد.
این پژوهشكده با تغییر نام به موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی هم اكنون دارای 30 عضو هیات علمی و 34 دانشجوی دوره دكتری است.
5132/7496
۰ نفر