۱۹ خرداد ۱۳۹۷، ۸:۱۷
کد خبر: 82937268
T T
۰ نفر
زنان سرپرست خانوار، از مستمری بگیری تا كارآفرینی

ساری – ایرنا - توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از طریق افزایش مستمری ، ارائه تسهیلات حمایتی و خوداشتغالزایی و خودكفایی فرایندی است كه طی چندسال گذشته توانسته این قشر را با قدرت و اعتماد به نفس بیشتر به عرصه اجتماعی برگرداند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار را می‌توان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه در جمع كم درآمدها به شمار آورد ، قشری ﻛﻪ ﻣﺠﺒﻮرﻧﺪ برای گذران زندگی ﺑﻪ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﻛﺎرﮔﺮی ﺳﺎد‌ه ﺑﺎ ﻛﻤﺘﺮﻳﻦ د‌ﺳﺘﻤﺰد‌ رضایت بدهند.
افزایش سیاست های حمایتی از این قشر تحت عناوین و طرح های مختلف مانند واگذاری وام های بلندمدت ، بیمه ، اشتغالزایی و غیره علاوه بر كاهش جمعیت مستمری بگیر و نیازمند و تبدیل آنان به افرادی خودكفا ، با بازگرداندن روحیه امید و عزت نفس به این زنان و فرزندان و خانواده آنان ، از انواع معضلات و آسیب های اجتماعی ناشی از فقر كاسته است.
بر اساس آمارهای رسمی 127 هزار زن در استان مازندران به دلایل مختلف سرپرستی خانواده هایشان را بر عهده دارند. 16 هزار و 388 نفر از این تعداد تحت پوشش بهزیستی هستند كه از این تعداد 6 هزار نفر مستمری دریافت می كنند و بقیه از دیگر خدمات این نهاد حمایتی بهره مند می شوند .
همچنین 35 هزار زن سرپرست خانوار در استان مازندران تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند ، زنانی كه بر اثر طلاق ، فوت همسر و بیماری یا معلولیت همسر به اجبار سرپرستی خانواده بر عهده اشان گذاشته شده است.
** از مستمری بگیری تا كارآفرینی
زینب كریمی بانوی 57 ساله ای كه همسرش 10 سال پیش به هنگام بنایی ساختمان از داربست سقوط كرده و از ناحیه پا فلج شده گفت : بعد از این حادثه چون همسرن شغل آزاد داشت و منبع درآمدی نداشتیم با سه فرزند یتیمم تحت پوشش كمیته امداد قرار گرفتیم.
وی افزود : مستمری كمیته كفاف امورات ما را نمی داد و از سویی فرزندانم از نظر روحی این مطلب را نمی توانستند بپذیرند به همین دلیل به فكر افتادم كه برای آینده فرزندانم دست به كار شوم .
كریمی توضیح داد : از سر تفنن گاهی برای دخترهایم كه خردسال بودند ، با دم دستی ترین وسایل عروسك می ساختم و با تشویق اطرافیان و جوابگو نبودن مستمری ، عروسك های بیشتری ساخته و به مغازه دارها می فروختم.
این زن ساروی افزود : سال گذشته توانستم با تسهیلات دریافتی بهزیستی كارگاه و مغازه كوچكی به همراه خواهرم و دوستش راه اندازی كنیم و در حال حاضر سه كارگر نیز داریم و در مجموع برای 6 نفر زن سرپرست خانوار اشتغالزایی شده است.
شهربانو امیری زنی است كه سالهاست به دلیل اعتیاد همسرش و جدایی ، سرپرستی خانواده سه نفری خود را بر عهده دارد . او این روزها حال و روز خوبی دارد و وی می گوید كه زندگی نه تنها برایش آسان شده ، بلكه با افتخار و سربلندی خانواده اش را اداره می كند.
این بانوی سرپرست خانوار به خبرنگار ایرنا گفت : از طریق دوره های آموزشی توانمندسازی در بهزیستی توانستم به صورت كامل خیاطی را فرا بگیرم و سالهاست كه از درآمد خیاطی كه در خانه خودم برای مشتری هایم انجام می دهم ، امورات خودم و خانواده ام را می گذرانم و حتی توانسته ام با پذیرش سفارشات از مغازه دارها و كار پاره وقت در كارگاههای خیاطی به كمك تسهیلات مسكن برای خانواده خانه و سرپناه متعلق به خودمان تهیه كنم.
امیری توضیح داد : یكی از بزرگ ترین مشكلات ما هزینه هایی بود كه بابت بیماری تالاسمی دخترم و آزمایش های هر از چندگاهی برای او داشتم ، ولی با برقراری بیمه زنان سرپرست خانوار و دریافت دفترچه ، از بار سنگین این هزینه ها كاسته شد.
** ارائه تسهیلات خود اشتغالی به بیش از سه هزار نفر
مدیركل بهزیستی مازندران با تشریح خدمات دولت تدبیر و امید برای زنان سرپرست خانوار ، گفت : از سال 93 تا كنون به بیش از سه هزار و 170 زن سرپرست خانوار استان تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شد و تحت پوشش بیمه ای قرار گرفتند .
سعید آرام افزود : در این مدت 350 زن سرپرست خانوار از بیمه خویش فرمایی و 117 نفر از بیمه كارفرمایی بهره مند شدند كه تمامی هزینه آن توسط بهزیستی پرداخت می شود .
وی با اشاره به اینكه تاكنون مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی در دولت تدبیر و امید بیش از سه برابر افزایش داشته ، گفت : تا به این لحظه هیچ زن سرپرست خانواری در استان پشت صف دریافت مستمری و خدمات نیست.
آرام افزود : از سال 94 در استان مازندران با اجرای دو برنامه با عنوان ' طرح خدمات مالی خرد ' و ' گروههای همیار ' در صدد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بر آمدیم .
بر اساس طرح خدمات مالی خرد با استفاده از كلنیك های مددكاری سراسر استان ، گروههای خودیار زنان تشكیل می شود كه بر اساس عضویت در این گروهها ، زنان سرپرست خانوار و حتی زنان دیگر از جمله روستایی می توانند بدون ضامن تسهیلات اشتغالزایی دریافت كنند .
** تشكیل 400 گروه خودیار در مازندران رهاورد طرح های حمایتی
مدیركل بهزیستی مازندران گفت : از سال 94 تا كنون 400 گروه خودیار زنان سرپرست خانوار تشكیل شده است كه تاكنون برای اجرای برنامه های آنان حدود 30 میلیارد ریال اعتبار از سوی بهزیستی اختصاص داده شده است .
آرام با بیان اینكه در مورد تعداد اعضای این گروهها هیچ محدودیتی وجود ندارد ، افزود : تمامی اعضا می توانند با معرفی از سوی این طرح به بانك كشاورزی جهت دریافت تسهیلات اشتغالزایی اقدام كنند .
وی همچنین تاكید كرد : در این طرح علاوه بر توانمند سازی اقتصادی زنان و زنان سرپرست خانوار ، آموزش های مهارت زندگی و مهارت های اجتماعی و فردی نیز به آنان داده می شود .
مدیركل بهزیستی مازندران هنچنین به تشكیل گروههای همیار نیز اشاره كرد و گفت : بر اساس این طرح ، گروهی از زنان سرپرست خانوار كه دارای توانمندی مشابه هستند یك گروه تشكیل می دهند و به فعالیت اقتصادی آغاز می پردازند .
آرام به تشكیل آژانس بانوان و یا كارگاههای خیاطی به عنوان نوعی از گروههای همیار اشاره كرد و افزود : این طرح از سال 94 آغاز شد كه تاكنون 36 گروه همیار در استان تشكیل و از تسهیلات بهزیستی برخوردار شدند.
او گفت : به هر یك از اعضای این گروهها از محل اعتبارات اشتغال بهزیستی مازندران 200 میلیون ریال وام قرض الحسنه كم بهره برای خرید ابزار كار پرداخت می شود .
وی افزود : به هر گروه همیار نیز از 350 تا 500 میلیون ریال برای آغاز فعالیت اقتصادی كمك بلاعوض پرداخت خواهد شد.
** بیمه چهار هزار و 500 زن سرپرست خانوار استان
مدیركل بهزیستی مازندران گفت : از سال 93 تاكنون از سوی بهزیستی مازندران تعداد چهار هزار و 579 زن سرپرست خانوار استان تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند .
وی افزود : تعداد 2 هزار و 85 زن سرپرست خانوار در حوزه شهری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند كه بهزیستی هزینه بیمه آنان را ماهانه پرداخت می كند .
او ادامه داد : همچنین 2 هزار و 494 زن سرپرست خانوار ساكن در مناطق روستایی نیز در قالب بیمه عشایر و روستایی قرار گرفته اند .
آرام در پایان گفت : این میزان از توانمندسازی زنان سرپرست خوانوار نیز برای دولت و سازمان بهزیستی مطلوب نبوده و در پی پر رنگ تر كردن نقش این قشر در اقتصاد خانواده و جامعه هستیم.
** اشتغالزایی برای یكهزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش كمیته امداد
مدیركل كمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران هم گفت : در سال گذشته بیش از پنج هزار و 200 شغل برای افراد تحت پوشش كمیته امداد امام مازندران فراهم شد كه از این تعداد حدود یكهزار نفر زنان سرپرست خانوار بودند .
رضا نوروزی نیز توانمند سازی اقتصادی در كنار توانمندی های فرهنگی ، اجتماعی و روحی را از برنامه های كمیته امداد دانست و افزود : این زنان ابتدا باید از لحاظ روحی تقویت شوند تا به این باور برسند كه می توانند نقش موثری در جامعه ایفا كنند.
وی اقدامات انگیزشی را یكی از پیش زمینه ورود زنان سرپرست خانوار به كسب و كار دانست و بیان كرد : عمده مشاغل این قشر شغل های خرد ، خانگی و كوچك است .
مدیركل كمیته امداد مازندران كشاورزی ، دامپروری و مشاغل صنفی خرد را از عمده فعالیت زنان سرپرست خانوار دانست و افزود : برای تمامی جامعه هدف كمیته امداد آموزش های مشاوره ای و مهارت افزایی از طریق معرفی به فنی و حرفه ای انجام می گیرد .
نوروزی ارائه تسهیلات اشتغال زایی كمیته امداد را به 2 صورت اعلام كرد و گفت : سال 96 حدود 100 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به جامعه هدف كمیته امداد پرداخت شد كه زنان سرپرست خانوار بخشی از آن بودند .
وی ادامه داد : این تسهیلات در دو قالب معرفی به بانك های عامل و تسهیلات صندوق اعتبارات استانی كمیته امداد پرداخت شد.
مدیركل كمیته امداد مازندران سقف پرداخت تسهیلات بانك های عامل جهت اشتغالزایی را تا 200 میلیون ریال و سقف تسهیلات صندوق اعتبارات استانی كمیته امداد را هم تا 400 میلیون ریال اعلام كرد.
** رشد دو برابری تسهیلات در سال گذشته
نوروزی با بیان اینكه در سال 95 حدود 40 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به زنان سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد اعطا شد ، گفت كه در سال گذشته این مبلغ با رشد 2 برابری به بیش از 80 میلیاد ریال رسید.
مدیركل كمیته امداد مازندران افزود : توجه به ارتقای كیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار و خانواده های آنان بی تردید بیشتر از حمایت های اقتصادی از طریق توانمندسازی و خارج شدن این قشر از حیطه مستنری بگیری میسر است.
7335/1654

سرخط اخبار جامعه