۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۵۲
کد خبر: 82935838
T T
۰ نفر
آبیاری كم فشار در 400 هكتار از اراضی آذربایجان غربی اجرا شد

ارومیه- ایرنا- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به برنامه های تحت پوشش این ستاد در حوزه آبیاری اراضی كشاورزی، گفت: طرح آبیاری كم فشار در 400 هكتار از زمین های كشاورزی آذربایجان غربی اجرا شده و هم اكنون آماده بهره برداری است.

فرهاد سرخوش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه به ازای هر هكتار از طرح آبیاری كم فشار سالانه بیش از چهار هزار و 500 مترمكعب آب صرفه جویی می شود، افزود: با تحت پوشش قرار گرفتن 400 هكتار از زمین های كشاورزی در طرح آبیاری كم فشار، سالانه شاهد صرفه جویی بیش از یك میلیون و 800 هزار متر مكعبی آب از منابع زیر زمینی خواهیم بود.
وی از اختصاص 32 میلیون ریال كمك بلاعوض دولتی برای اجرای آبیاری كم فشار در هر هكتار، اضافه كرد: تاكنون برای اجرای كل این طرح، 12 میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی بیان كرد: بیش از 260 میلیارد ریال اعتبار از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه به اداره كل جهاد كشاورزی آذربایجان غربی برای اجرای طرح های تحت پوشش این ستاد پرداخت شده است.
به گزارش ایرنا، آبیاری كم فشار روش جدیدی است كه در آن با استفاده از فشار آب موجود در لوله های آبرسانی مزرعه بدون نیاز به استخر، آب به زمین های كشاورزی منتقل می شود.
در این روش هیچ نیازی به پمپاژ، استخر و قطره چكان نبوده و انرژی اولیه با توجه به اختلاف ارتفاع سطح آب از مبدا تا مزرعه قابل تامین است؛ این روش با توجه به طرح هدفمندی یارانه ها و اصلاح الگوی مصرف بهترین روش برای كاهش هزینه ها و بهره وری كافی و بهینه از ذخایر آبی موجود به شمار می رود.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3214/3072
۰ نفر