۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۰
کد خبر: 82928217
T T
۰ نفر
اصلاح برجام به حل مسئله هسته ای ایران كمك نمی كند

تهران - ایرنا - اندیشكده آمریكایی گیت استون روز دوشنبه در گزارشی نوشت: به طور قطع مسئله هسته ای ایران باید حل شود، اما برجام نمی تواند به حل این مساله كمك كند و اصلاح آن شاید تنها بتواند عادی شدن شرایط ایران در سطح بین المللی را منجر شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'امیر طاهری' روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی ایرانی در گزارشی با عنوان 'جنگ خیالی، صلح اشتباه به دنبال دارد' افزود: برجام فاقد یك نسخه شناخته شده جهانی است و در سه نسخه متفاوت، كه دو نسخه آن به زبان فارسی و دیگری به زبان انگلیسی ارائه شده است كه میان هر سه آنها تفاوت های چشمگیری وجود دارد. این توافق میان ایران و گروه 1+5 منعقد شده كه این گروه در عمل هیچ وجاهت قانونی نداشته و فاقد هرگونه مأموریت مشخص است و به هیچ شخص حقیقی یا حقوقی پاسخگو نیست. برجام توسط هیچ دولتی به امضا نرسیده و هیچ مجلس قانونگذاری آن را تصویب نكرده است و از همه مهمتر اینكه هم ایران و هم گروه 5+1 بارها و بارها جنبه های كلیدی آن را نقض كرده اند.
در این میان باشگاه هواداران این معامله و در خط مقدم آن 'باراك اوباما' رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده و 'جان كری' كه همواره پیرو او بوده است همچنان به فریفتن جامعه بین المللی ادامه داده و بر این باورند كه این توافق تنها راه برای جلوگیری از یك درگیری دیگر درخاورمیانه است. اما جدای از اینكه ترامپ یك شخصیت دوست داشتنی است یا نه، واقعیت این است كه وقتی وی گفت 'امپراتور برهنه است' عین واقعیت را بیان كرد. اینكه ترامپ بخواهد با مخالفت با برجام اوباوما را بدنام كند ممكن است یكی از جنبه های مخالفت وی با برجام باشد اما در حقیقت برجام؛ همان آشی كه اوباما پخته، مسموم است.
از سوی دیگر جناح حاكم در ایران كه 'میانه رو' خوانده می شود همنوا با اروپاییان بر این باورند ترامپ و مخالفان برجام هیچ نیتی جز كوبیدن بر طبل جنگ ندارند. اما در واقع این برجام كه به عقیده ترامپ و یارانش باید اصلاح شود نه تنها نباید اقدامی برای رفع كاستی هایش كرد بلكه تنها باید كنار گذاشته شود.
از سوی دیگر 'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران، می گوید: ما هیچ تغییری در این متن را نمی پذیریم و 'فدریكا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این مورد می گوید هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.
حتی 'آلیستیر برت' مسئول امور خاورمیانه دفتر امور خارجه بریتانیا برجام را 'متنی قابل تغییر' خوانده كه نمی تواند مجددا مورد مذاكره قرار بگیرد.
اما چگونه ممكن است؟ حتی در مورد متن های مقدس هم امكان اصلاح و بازنگری وجود دارد اما در مورد برجام نه؟
واقعیت این است كه به طور قطع مسئله هسته ای ایران باید حل شود تا ایران بتواند عادی بودن خود را از سر بگیرد، اما برجام نمی تواند هیچ كدام از این موارد را برآورده كند. هرچند اصلاح برجام شاید بتواند تنها یك پیامد داشته باشد و آن عادی شدن شرایط ایران در جامعه بین الملل باشد.
بنابراین هر گونه مذاكرات آینده در مورد برجام باید در قالب یك نظام شفاف حقوقی بین الملل، یعنی بین شورای امنیت سازمان ملل و ایران به عنوان عضو سازمان ملل متحد صورت گیرد و اگر شورای امنیت سازمان ملل بخواهد ، می تواند 1+5 را هم به عنوان یك طرف مذاكره با یك مأموریت واضح و پاسخگویی شفاف تعیین كند.
در مرحله بعد، مذاكرات جدید باید در چارچوب قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT)، باشد.
همچنین مذاكرات تازه باید به انعقاد یك متن جدید منتهی شود كه متن آن در تمام زبانهای رسمی سازمان ملل متحد با دقت برگردانده شود و هیچ تفاوتی در متن آن در زبان های گوناگون دیده نشود.
پس از نهایی شدن متن، باید آن را به پارلمان های مربوطه، از جمله كنگره آمریكا و مجلس شورای اسلامی برای تصویب فرستاد تا ضمانت اجرایی لازم یعنی همان چیزی كه برجام فاقدش بود را پیدا كند.
تنها در این صورت است كه یك توافق نامه الزام آور حقوقی، با حمایت قوانین بین المللی و ملی، اجازه نمی دهد یك كشور به تنهایی همانگونه كه ترامپ خارج شد، از آن بیرون آید.
در پایان این مقاله آمده است: بنابراین بهتر است به بهانه وقوع یك جنگ خیالی، صلحی اشتباه و دروغین دست و پا نكنیم. خوب است به صورت جدی آماده حل و فصل واقعی مساله هسته ای ایران باشیم.
'موسسه گیت استون اندیشكده ای است وابسته به جناح راست با مواضع ضد اسلام كه بیشتر مقالات آن در رابطه با اسلام و خاورمیانه منتشر می شود. این سازمان به دلیل انتشار مقالات دروغین معروف است. گیت استون در سال 2012 توسط 'نینا روزن والد' تاسیس شد و 'جان بولتون' سفیر پیشین آمریكا در سازمان ملل متحد و مشاور امنیت ملی آمریكا تا مارس 2018 رئیس آن بود و اكنون 'امیر طاهری' ریاست آن را برعهده دارد.'
اروپام***7276
لینك گزارش:
https://www.gatestoneinstitute.org/12377/iran-nuclear-deal-war-peace