۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۷
کد خبر: 82921841
T T
۰ نفر

یزد در ارزیابی بیمه بیكاری رتبه برتر كسب كرد

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۷
کد خبر: 82921841
یزد در ارزیابی بیمه بیكاری رتبه برتر كسب كرد

یزد - ایرنا - مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی یزد گفت: این مجموعه در بخش بیمه بیكاری و حمایت از مشاغل با كسب 100 امتیاز كامل ، رتبه برتر را در بین31 استان در سال 1396كسب كرد.

محمدحسین ریاحی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: به تازگی مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارتخانه در نامه ای از تلاش های یزد در كسب رتبه برتر در ارزیابی عملكرد بیمه بیكاری قدردانی كرد.
وی افزود: این رتبه بر اساس ارزیابی سالانه عملكرد واحدهای اجرایی استان ها به منظور بررسی و سنجش میزان تحقق برنامه های پیش بینی شده به دست می آید.
مدیركل تعاون یزد در باره فعالیت های استان در این ارتباط تصریح كرد: برای صیانت از نیروی انسانی با تاكید بر ارتقای بهره وری نیروی كار و در جهت تعمیق اصل سه جانبه گرایی ،حفظ و صیانت از نیروی كار، برنامه هایی در مورد بیمه بیكاری و حمایت از مشاغل در استان اجرا شد.
ریاحی با بیان اینكه با اجرای برنامه های حمایتی زمینه جذب دوباره مقرری بیمه بیكاری را فراهم كردیم، ادامه داد: این تلاش ها موجب شد تا میزان بیمه بیكاری مقرری بگیران در استان كاهش یابد.
وی اظهار كرد: تعداد كل ثبت ‌نام كنندگان بیمه بیكاری سال 96 ، پنج هزار و 44 نفر بود در حالیكه در سال جاری تعداد ثبت‌نام كنندگان در استان كاهش یافت.
این مسئول در عین حال یادآور شد: این آمار در سال 95 چهار هزار و 589 نفر بود كه با توجه به برنامه های حمایتی دولت و جذب بیكاران بدون مقرری تعداد آنها در سال 96 افزایش یافت.
وی بیان كرد: از پارسال تا فروردین امسال با توجه به معرفی برخی این افراد به بازار كار ، تعداد مقرری بگیران كاهش یافت.
وی ادامه داد: این تعداد در فروردین‌ ماه امسال 596 نفر بود در حالی كه این رقم در فروردین سال گذشته 725 نفر بود و بیانگر كاهش 129 نفری و حدود 18 درصد تعداد ثبت نام كنندگان بیمه بیكاری در استان است.
مدیركل تعاون یزد، عنوان كرد: از دلایل عمده تحقق برنامه های پیش بینی شده در شاخص های اولویت دار بیمه بیكاری، اشتغال دوباره مقرری بگیران بیمه بیكاری از طریق آموزش در مراكز فنی و حرفه ای است.
وی ادامه داد: این امر منجر به ارتقای سطح مهارتی و در نتیجه تسهیل در ورود آنان به بازار كار می شود و اشتغال دوباره مقرری بگیران از طریق كاریابی های غیردولتی بود.
ریاحی از دیگر شاخص های حائز اهمیت این حوزه را حمایت از كارگران واحدهای اقتصادی كه با مشكل مواجه شدند و كمك به واحد اقتصادی مشكل دار عنوان كرد.
وی با اشاره به آمار بالای بیكاری دانش آموختگان دانشگاهی هم گفت: در این راستا 2برنامه عمده طرح كارورزی در محیط‌های كار برای دانش آموختگان دانشگاهی و طرح كار در محیط واقعی برای كسانی كه دارای مدارج غیر عالی هستند، در اولویت است.
دبیر كارگروه اشتغال استان یزد تصریح كرد: همچنین برنامه‌هایی مانند طرح اشتغال روستایی، طرح اشتغال فراگیر و طرح مشاغل خانگی در حال اجراست كه میزان سهم اعتبار مصوب كارگروه اشتغال برای معرفی به بانك‌ها در بخش وام اشتغال فراگیر 134درصد و روستایی و عشایری 176 درصد تحقق یافت.
وی با بیان اینكه سهم یزد در بودجه مصوب اشتغال نسبت به اعتبار ابلاغی مطلوب بود ، افزود: از این لحاظ ، یزد در میان چهار استان پیشرو كشور قرار دارد.
به گفته ریاحی ، طرح اشتغال روستایی از اول بهمن سال 96 در استان شروع شد و تاكنون مجموعا 762 طرح با اعتباری افزون بر 146 میلیارد تومان و تعهد اشتغال 2هزار و 405 نفر ارائه شد در حالی كه سهم استان در مرحله اول 83.2 میلیارد تومان با تعهد یكهزار و 110 نفر اشتغال اعلام شده بود.
وی افزود: سال 96 در بخش اشتغال فراگیر، 136 طرح با اشتغال یكهزار و 904 نفر با 144 میلیارد تومان تسهیلات تصویب شد.
این مسئول درباره اشتغال خانگی هم گفت: در این بخش در سال گذشته 11 میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به افراد در نظر گرفته ‌شد، اگر این موضوع تحقق یابد، برای هزار و 150 نفر شغل ایجاد می‌شود .
حدود 65 تا 70 درصد خانواده های یزد، كارگر هستند و 192 هزار كارگر در این استان بیمه‌ شده تأمین اجتماعی هستند.
سال گذشته نرخ بیكاری استان یزد 12.8 درصد و نرخ مشاركت اقتصادی نیز 42.2 درصد اعلام شده بود.
1968/ 2047/

سرخط اخبار استان‌ها