۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۸:۳۶
کد خبر: 82920426
T T
۰ نفر
نقطه ضعف كردستان و نگرانی دولت اقتصاد نحیف و بی‌رمق آن است

سنندج - ایرنا - بهمن مراد نیا استاندار كردستان در تارنمای استانداری در یادداشتی خطاب به مردم عملكرد یكساله دولت تدبیر و امید در این استان را تشریح كرده است.

در این مطلب آمده است: یكسال از دولت دوازدهم و حماسه انتخابات ریاست جمهوری گذشت و ملت ایران برای بار دوم بر سیاست‌های مبتنی بر گفتگو و تعامل و مدارا با جهان، مهر تایید زدند در این میان نقش اقوام و اقلیت‌های مذهبی بویژه مردم فهیم استان كردستان بسیار پر رنگ‌ بود و آن هم ریشه در رفع تبعیض و نابرابری داشت كه شاكله اصلی شعارهای دكتر روحانی است.
حدود هشت ماه است كه بعنوان خدمتگزار مردم كردستان در مقام استاندار و نماینده عالی دولت مشغول به خدمت هستم و با توجه به اینكه خود فرزند این آب و خاك بوده و جزیی از همین مردم هستم با تمام توان در جهت رفع تبعیض ‌ها و جبران عقب ‌ماندگی‌های گذشته كه ریشه در سالیان دور و متمادی دارد در حد توان خود حركت كرده‌ام.
گزارش و درد دلی كه می‌آید نه گزارش‌های مرسوم اداری و دولتی است و نه جهت خودنمایی است بلكه گزارشی به مردم از فرزند آنهاست كه بدانند شبانه‌روز برای رفع مشكلات و گشودن گره‌هایی از زندگی آنان در حد توان خود كار نموده و انتظار تنها مشاركت و همراهی و همدلی و دعای خیر آنان است و نه هیچ چیز دیگری.
مردم حق دارند كه بدانند مدیران آنها برای شان چه كرده‌اند و اگر كم‌ كاری و اهمالی وجود دارد حق نقد دارند؛ آرزوها و آرمان‌های بسیاری برای شما مردم عزیز و جوانان ‌تان دارم كه در جایگاه خود و آنچه در توانم بوده كوشیده‌ام و باز هم بیشتر خواهم كوشید.
موقعیت شرایط قبول مسئولیت اینجانب و همكاران با توجه به مسائل و بحران‌های اقتصادی و كمبود اعتبارات و حجم بدهی‌های میراث گذشته، بسیار دشوار است و من شخصا با اینكه آرمان‌های بسیاری برای پیشرفت و تعالی كردستان دارم از كمبودها رنج می‌كشم و همواره به مردم كه با وجود فشارها و مشكلات مالی، نجیبانه و سرفرازانه زندگی می‌كنند؛ فكر می‌كنم و این تصور كه حتی فردی در گوشه‌ای از این خاك مشكلاتی دارد و من نمی‌توانم برای او قدمی بردارم لحظه‌ای آسوده‌ام نمی‌گذارد.
منكر وجود مشكلات و نارسایی‌ها در حوزه های مختلف نیستم و قصد ندارم كم‌كاری یا اهمال‌ها را توجیه كنم اما معتقدم كه جامعه با دو عنصر امید و حركت زنده است بدون امید نمی‌توان حركت كرد و بدون حركت نیز نمی‌توان فردا را ساخت.
باید ابتدا فارغ از بازی‌های سیاسی و جناح‌بندی‌ها، روحیه امید و توكل را در مردم زنده نگه داشت و سپس دغدغه تامین حداقل‌ها از جمله معشیت در بین مردم كردستان بویژه جوانان رخت بربندد تا بتوان در سایر حوزه‌ها هم امید به توسعه داشه باشیم.
هر چند در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هم اموراتی را برنامه‌ریزی و پیش برده‌ایم اما در حال حاضر نقطه ضعف كردستان و نگرانی دولت و مردم، اقتصاد نحیف و بی‌رمق آن است كه اقدامات و تلاش‌های بنده و همكاران در این حوزه‌ خود گویای دل‌نگرانی و تلاش برای رفع آن است.
برخی از این اقدامات در طول هشت ماه گذشته به صورت كلی اینهاست:
- در حوزه كشاورزی كه یكی اركان اصلی آن وجود منابع آبی و كنترل و استفاده بهینه از آن است، سهم زمین‌های تحت پوشش منابع آبی استان را تا 51 هزار هكتار افزایش دادیم و مطمئنا این موضوع مستقیم و غیرمستقیم گوشه‌ای از حوزه اشتغال استان را پوشش می‌دهد.
- در حوزه مرز و مبادلات مرزی هم با پیگیری‌های مكرر و ارائه اصلاحیه‌ای مبتنی بر منافع جمعی مردم منطقه و مد نظر مسئولین درگیر امر در استان، در راستای تامین معیشت مرزنشیان و برچیده شدن كولبری و استقرار پیله‌وری چندین جلسه در استان و تهران داشته‌ایم و معتقدیم كه پیله‌وری با لحاظ اصلاحات مد نظر به خوبی می‌تواند جوابگوی تامین معیشت مرزنشینان و رونق اقتصاد شهرهای مرزی ما باشد.
- در زمینه توسعه راه‌ها كه یكی از دغدغه‌های اصلی من بود و بخش عمده‌ای از وقت خود را به آن اختصاص داده‌ام، پیگیری تكمیل جاده‌ها و بزرگراه‌های استان و راه‌آهن كردستان است كه بتوانیم در ماه‌ها و سال‌های نزدیك و پیش رو، سیمای یك استان برخوردار از جاده‌ها و راه‌هایی امن را داشته باشیم كه یقینا نقش عمده‌ای را در توسعه استان خواهد داشت.
- امضای مشاركت‌نامه زنجیره فولاد كردستان كه یكی از طرح‌های بزرگ ملی و استانی است و موجب اشتغال مستقیم و غیرمستقیم هزاران نفر در استان خواهد شد از پیگیری‌ها و دغدغه‌های اصلی و مهمی است كه در چند ماهه كوتاه اخیر توانسته‌ایم آن را به نتیجه برسانیم و در آینده نزدیك بركات و ثمرات آن را مردم به چشم خواهند دید.
- استفاده از سهم منابع و معادن مختلف استان به نفع مردم چه دفاع از منابع آبی و چه منابع زمینی و زیرزمینی در جلسات و برنامه‌ریزی‌های متعدد از جمله اقداماتی بود كه همواره مطرح شده و در پی كسب منافع بیشتر مردم استان از این منابع بوده‌ایم.
- نگاه ویژه به استان كردستان به عنوان استانی فرهنگی و چند برنامه‌ریزی كلان فرهنگی و هنری برای بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های استان از عمده اقدامات در این حوزه است كه بتوانیم با یاری خداوند، كردستان را بیش از گذشته بر صدر فرهنگ و هنر ایران بنشانیم.
- توجه به ظرفیت انجمن‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد، زنان و جوانان در مشاركت و مدیریت حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی كه نمونه آن را در برپایی مراسم باشكوه و تاریخی نوروز امسال و مدیریت خوب مردم مشاهده كردید.
در پایان اینكه اگر كوتاهی و قصوری در خدمت به مردم شریف كردستان شده، طلب حلالیت نموده و امیدوارم عذر من را در كمبود امكانات و اعتبارات و محدودیت‌های قانونی و اداری بپذیرند و یقین داشته باشند كه اینجانب آنچه در توانم بوده و بیش از آن نیز برای منافع جمعی مردم تلاش خواهم كرد تا سرزمین و خاك اجدادی‌ام از دورافتاده‌ترین روستاها تا شهرها و روستاهای مرزی و مركز استان، سربلند و عاری از مشكلات و ناملایمات باشد و در این راه علاوه بر دعای خیر به پشتیبانی و همكاری همه شما نیاز دارم تا توان ادامه این حركت را داشته باشم.
اینجا خانه و زادگاه همه ماست و تمام هم و غم من و شما باید ساختن آن باشد.
به عنوان برادری كوچك توصیه‌ای كه دارم این است كه ما مردم همدیگر را داریم و همگی باید چه مدیر و كارمند و بازاری و چه كارگر و محصل باید به هم كمك كنیم و هر كس تلاش كند بدون توجه به موقعیت و دارایی‌اش، دست دیگران و افتادگان را در موقعیت‌های تنگنا و بحران‌های اقتصادی بگیرد و هر كس به سهم خود تلاش كند تا فروغ انسانیت و رحمانیتی كه از سوی خداوند در او به ودیعه نهاده شده در فشارها و مشكلات اقتصادی و منیّت‌ها خاموش نشود و امیدبخشی و مثبت‌اندیشی و گرفتن دست دیگران به یك فرهنگ عمومی تبدیل شود.
این گونه است كه فرهنگ كردستان و جوانمردی مردم كُرد در طول تاریخ باقی خواهد ماند و فردا یقینا روشن خواهد بود.
بهمن مرادنیا استاندار كردستان