۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۴۱
کد خبر: 82916474
T T
۰ نفر
همكاری های ایران و اروپا در بخش انرژی ادامه می یابد

تهران – ایرنا – خبرنگار روزنامه آمریكایی وال استریت ژورنال به نقل از یك مقام ارشد اتحادیه اروپا، از ادامه همكاری های این اتحادیه با ایران در بخش انرژی به رغم احتمال اعمال مجدد تحریم های آمریكا خبر داد.

به گزارش ایرنا، لارنس نورمن روز سه شنبه در توییتی به نقل از یك مقام ارشد اتحادیه اروپا كه نام وی فاش نشده است، نوشت كه سران اتحادیه اروپا كه برای شركت در نشست غیررسمی با سران كشورهای غرب بالكان به صوفیه بلغارستان رفته اند، تصمیم گرفتند مادامی كه ایران به توافق هسته ای پایبند است، كشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرای برجام ادامه دهند.
سران اتحادیه اروپا همچنین بر لزوم محافظت از منافع اقتصادی اروپا در برابر فشار تحریم های آمریكا تاكید كردند.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا در مورد نحوه واكنش به اقدام ترامپ در خروج آمریكا از برجام گفت: ما وحشت نكرده ایم. وی با بیان اینكه تمام گزینه ها برای حفاظت از شركت های اروپایی 'نقائصی' دارد گفت كه در جریان نشست چهارشنبه شب سران اتحادیه اروپا در صوفیه 'نیازی به تصمیم گیری در مورد تمهیدات خاص نیست'.
نورمن در توییتی دیگر به نقل از یك مقام ارشد اروپایی نوشت: سفر آخر هفته (29و30اردیبهشت)میگوئیل آریاس كانته(Miguel Arias Cañete) مسئول امور انرژی و اقلیم اتحادیه اروپا به تهران تائید شده و این اقدام پیام ادامه همكاری با ایران در بخش انرژی خواهد بود.
به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری آمریكا سه ‌شنبه شب هفته پیش به وقت ایران(18 اردیبهشت)، با تكرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام كرد كه دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند و اعمال تمام تحریم های هسته ای ضد ایرانی را از سر خواهد گرفت.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریكا تأكید كرد كه این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است و سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام كردند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز پس از دیدار با مقام های روسیه و چین، برای مذاكره با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیران امور خارجه سه كشور انگلیس، آلمان و فرانسه راهی بروكسل پایتخت بلژیك شده است. وی دقایقی پیش با فدریكا موگرینی دیدار كرد.
این دیدارها در راستای دستور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، به منظور رایزنی و تبادل نظر با اروپا و دیگر طرف های توافق هسته ای و بررسی امكان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران انجام می شود.
اروپام**3092**1590
۰ نفر