۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۷:۴۴
کد خبر: 82910876
T T
۰ نفر
احیای تالاب ها با هدف كنترل گرد و غبار در اولویت است

مهاباد- ایرنا- معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم سامان دهی وضعیت تالاب های كشور گفت: تامین حق آبه تالاب ها برای احیای آنها در دستور كار ویژه دولت قرار گرفته است تا از تولید گرد و غبار محلی در مناطق مختلف كشور جلوگیری شود.

حمید ظهرابی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از تالاب بین المللی كانی برازان مهاباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: امسال با تاكید رییس جمهوری مبنی بر حفظ و احیای تالاب ها، حق آبه آنها تامین می شود.
وی افزود: بسیاری از تالاب های كشور در انتهای حوضه های آبخیز قرار دارد و بهره برداران بالادستی نسبت به حق آبه تالاب ها تعدی می كنند.
ظهرابی ادامه داد: امسال یك كارگروه ملی به ریاست معاون اول رییس جمهوری و دبیری سازمان حفاظت محیط زیست كشور برای پیگیری برنامه های احیا تالاب ها نیز تشكیل شده است.
وی گفت: جلب مشاركت مردم برای جریان سازی های اجتماعی و توسعه فعالیت های بومی و محلی با هدف تامین حق آبه تالاب ها نیز در دستور كار قرار دارد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در خصوص نقش مهم تالاب ها در اكوتوریسم گفت: در سایه مدیریت جامع زیست محیطی از تالاب ها و سرمایه گذاری ادارات میراث فرهنگی می توان از ظرفیت های گردشگری تالاب ها استفاده كرد و موجب توسعه اقتصادی منطقه شد.
ظهرابی با اشاره به ضرورت حفظ تنوع زیستی تالاب ها نیز افزود: 9 برنامه مدیریتی برای حفظ تنوع گونه های پرندگان و جلوگیری از انقراض آنها با مشاركت های مردمی آماده شده است.
وی با اشاره به وضعیت مطلوب تالاب كانی برازان مهاباد در زمان حاضر، بیان كرد: كمبود آب در انتهای تابستان و آلودگی منابع تغذیه كننده آب تالاب مهمترین تهدیدهای این تالاب به شمار می رود.
3093/3072
۰ نفر