۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۵۲
کد خبر: 82897681
T T
۰ نفر

سهم 2.5 میلیارد دلاری پوشاك قاچاق در بازار ایران

۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۵۲
کد خبر: 82897681
سهم 2.5 میلیارد دلاری پوشاك قاچاق در بازار ایران

تهران- ایرنا- رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، سهم پوشاك قاچاق در بازار ایران را 2.5 میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: نیاز بازارپوشاك كشور سالانه هشت میلیارد دلار است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا پورابراهیمی» امروز (چهارشنبه) در سومین همایش «هم اندیشی اتحادیه های پوشاك سراسر كشور» افزود: 95 میلیون دلار از نیاز پوشاك كشور از محل واردات رسمی تامین می شود.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صادرات پوشاك كشور را سالانه 48 میلیون دلار بیان كرد.
وی در ادامه به تشریح برنامه های حمایت از تولید داخل در كمیسیون اقتصادی مجلس پرداخت و گفت: در نخستین گام، اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مورد توجه قرار گرفته است و این طرح تا پایان اردیبهشت ماه امسال در كمیسیون اقتصادی نهایی می شود و ابتدای تابستان به صحن علنی مجلس می رود.
پورابراهیمی اضافه كرد: با اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، بخش عمده ای از مشكلات كنونی در قانون برطرف می شود تا در مسیر حمایت از تولید داخلی قرار گیرد.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس با تاكید بر جویا شدن نظر فعالان اقتصادی در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، گفت: 30 مورد اصلی اصلاحیه را از اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون گرفته و دسته بندی كرده ایم كه در متن اصلاحیه لحاظ شده است.
وی تاكید كرد: اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده را تا زمان رفع دغدغه فعالان اقتصادی به صحن علنی مجلس نمی فرستیم.
پورابراهیمی یكی دیگر از برنامه های كمیسیون اقتصادی مجلس در سال 97 را اصلاح قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز اعلام كرد و گفت: دولت در این زمینه لایحه ای را تقدیم مجلس كرده و كمیسیون اقتصادی به مدت یك سال و نیم روی آن كار كارشناسی انجام داده و اكنون نهایی شده است.
وی اضافه كرد: این لایحه اسفند پارسال به صحن علنی مجلس رسید و امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه در صحن علنی مجلس تصویب شود.
پورابراهیمی افزود: با تصویب این لایحه و راه اندازی سامانه نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) توسط بانك مركزی در رابطه با مدیریت تقاضای ارز، قاچاق پوشاك امسال رو به كاهش خواهد بود.
وی، اصلاح قوانین «بانكداری» و «بانك مركزی» را از دیگر برنامه های مجلس در راستای حمایت از تولید داخلی بیان كرد وگفت: این قوانین به ترتیب مربوط به سال های 1362 و1351 است و در این سالها به روز نشده اند.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بررسی این 2 قانون مهم تا تابستان امسال در كمیسیون اقتصادی به اتمام می رسد و از اول مهرماه به صحن علنی مجلس می رود؛ پیش بینی می كنیم تا اواسط نیمه دوم امسال این قانون نیز به تصویب برسد.

** تحریم های احتمالی، مشكلی جدید در روابط بانكی ایجاد نمی كند
پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود به تهدیدهای ترامپ اشاره كرد و گفت: «از رئیس جمهوری آمریكا احتمال سر زدن هر كاری وجود دارد».
وی در این مورد گفت: یك تصمیم وی شاید خروج از برجام باشد كه در این صورت، مشكلی جدید برای روابط بانكی ما ایجاد نخواهد شد زیرا بعد از برجام روابط بانكی ما به شرایط عادی گذشته برنگشت؛ با این حال برای سایر موارد نیز پیش بینی های لازم انجام شده است.
اقتصام**9189** 2023
۰ نفر