۳۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱:۲۸
کد خبر: 82891543
T T
۰ نفر
ظریف:انتخاب های ایران برای آمریكایی ها بسیار ناخوشایند خواهد بود

نیویورك- ایرنا- «محمد جواد ظریف » وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاكید كرد: در صورت خروج آمریكا از برجام، ایران انتخاب های گسترده ای در برجام و بیرون برجام برای اقدام دارد كه حتما همراه با واكنش جامعه بین المللی به حركت دونالد ترامپ، برای آمریكایی ها بسیار ناخوشایند خواهد بود.

به گزارش ایرنا، ظریف كه برای شركت در اجلاس بین المللی صلح پایدار سازمان ملل متحد به نیویورك سفر كرده است، در بدو ورود در جمع خبرنگاران اظهار داشت:
سیاست های غلط آمریكا می تواند منطقه ما را به سمت بسیار خطرناكی به ویژه در سوریه بكشاند.
وی خاطرنشان كرد: حضورم در نیویورك فرصتی خواهد بود تا با برخی گروه های فكری، رسانه ها، سردبیران و نخبگان سیاسی آمریكا در خارج از دولت، به خصوص در باره شرایط منطقه گفت وگو كنم.

**برجام
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره برجام و خروج احتمالی دولت آمریكا از این توافق اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران حتما براساس منافع خود عمل می كند و در برجام و بیرون برجام انتخاب های گسترده ای برای اقدام دارد.
ظریف تصریح كرد: حتما اقدامی كه جمهوری اسلامی خواهد كرد و واكنشی كه جامعه بین المللی به حركت آمریكا خواهد داشت، برای آمریكایی ها بسیار ناخوشایند خواهد بود.

**فشار اروپا بر آمریكا برای اجرای برجام
وزیر خارجه ایران با بیان اینكه ما بسیار واضح به تعهداتمان تحت توافق هسته ای عمل كرده ایم، گفت: متاسفانه ایالات متحده به ویژه در دولت ترامپ، بخش هایی از این توافق اجرا نشده است. بنابراین اگر كشورهای اروپایی می خواهند توافق را حفظ كنند، باید آن را برای ایران پایدار سازند و این به این معنی است كه آنها باید ایالات متحده را تحت فشار یا تشویق قرار دهند تا به تعهدات خود تحت برجام عمل كند.
ظریف افزود: متاسفانه آمریكا در بسیاری از موارد به این تعهدات عمل نكرده است و با مانع تراشی در تجارت با ایران، تعهدات قانونی و وظایف خود را در این توافق، آشكارا نقض كرده است.
وی خطاب به اروپایی ها تاكید كرد: به اعتقاد من بسیار مهم است كه تلاش كنید ایالات متحده به تعهدات خود تحت برجام عمل كند.
رئیس جمهوری آمریكا قرار است در 12 ماه می تصمیم خود را درباره برجام و همچنین اسقاط تحریم های مربوطه اعلام كند. ترامپ در ماه ژانویه اعلام كرد كه دیگر در برجام نخواهد ماند مگر این كه اصلاح شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هم بارها اعلام كرده است كه برجام مذاكره شدنی نیست و یك خط از آن كم یا زیاد نخواهد شد.

**اجلاس سازمان ملل
وزیر امور خارجه ایران همچنین دلیل سفر خود به نیویورك را شركت در اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره صلح پایدار دانست و گفت: این سفر، فرصتی برای ما ایجاد می كند كه دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران به ویژه درباره پیشنهادهایی كه برای ایجاد گفت و گو و امنیت پایدار در خلیج فارس و در همسایگی مطرح كردیم، را معرفی كنیم.
وی اظهارداشت: ایده منطقه ای قوی را كه دولت جناب روحانی برای ایجاد پایداری، امنیت و آرامش مطرح كرده است، در مجمع عمومی ارائه می دهیم و در این زمینه با سایر اعضای مجمع عمومی مشورت می كنیم.
ظریف ادامه داد: روز جمعه با رئیس هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل كه این اجلاس به پیشنهاد وی تشكیل شده است و همچنین با برخی از اعضایی كه برای شركت در این اجلاس حضور خواهند داشت گفت و گو می كنم.
وزیر امور خارجه ایران در این سفر 6 روزه، با آنتونیو گوترش دبیركل سازمان ملل متحد و برخی وزرای خارجه دیدار می كند.
گفت وگو با برخی رسانه ها و همچنین سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریكا از دیگر برنامه های ظریف در این سفر خواهد بود.
اروپام*1429