۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۸:۵۷
کد خبر: 82889659
T T
۰ نفر
اختراع تله كابین هوشمند چشم انتظار حمایت دولت است

ساوه - ایرنا - یك مخترع جوان ساوجی در جشنواره بین المللی اختراعات كشور سوئیس در شهر ژنو موفق به كسب 2 جایزه ویژه (special) و یك مدال نقره به خاطر طراحی و ساخت اتاقك تله كابین هوشمند شد.

محمدجواد نوروزی در آذرماه پارسال نیز طرح اختراعی خود را در مسابقات بین المللی اختراعات كره جنوبی ارائه داد كه موفق به كسب مدال طلای این رقابت ها شد.
وی كه اكنون در كشور سوئیس به سر می برد، روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا،گفت: رقابت های بین المللی ژنو در واقع قدیمی ترین و معتبرترین آوردگاه مخترعان جهان است كه از بیشتر كشورها در آن شركت دارند و افتخار من بود كه بتوانم پرچم ایران را در عرصه علمی این مسابقات برافشانم.
وی اظهار كرد: طرح ارائه شده در این رقابت ها اختراع تله كابین هوشمند و ایمن بود اما با توجه به اینكه هشت طرح اختراعی دیگر در دست انجام دارم انتظارم این است كه با حمایت دولت بتوانم در رقابت های بین المللی آینده با اختراعات جدید شركت كنم و برای كشورم افتخارآفرینی كنم.
نوروزی گفت: در این جشنواره پیشنهادهایی از سوی برخی كشورها برای حمایت و تولید انبوه تله كابین اختراعی داشتم اما، افتخار من این است كه با حمایت دولت تولید انبوه این طرح در ایران كلید بخورد زیرا باعث تضمین ایمنی اتاقك های تله كابین می شود و ساخت انبوه آن تولید ثروت و اشتغال برای كشور به همراه دارد.
این مخترع جوان اظهار كرد: تقاضاهایی برای ساخت نمونه ای اتاقك ایمن تله كابین از سوی شماری از كشورها وجود دارد اما، ترجیح بر پیگیری ساخت در ایران و استفاده بومی از این اختراع است.
نوروزی خاطرنشان كرد: نمونه ای از این اتاقك ایمن تله كابین با همكاری پیست اسكی دیزین ساخته شده و انتظار است كه با توجه به فرسودگی و ایمنی پایین تله كابین ها با حمایت مسئولان بتوان تجهیزات تله كابین های كشور را بازسازی كرد.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر میزان توجیه پذیر بودن تولید انبوه اختراعش در داخل كشور،‌ گفت: به جای هزینه های بالا برای واردات و «اورهال» تله كابین از كشورهای دیگر،‌ می توان با حمایت از این طرح،سیستم قوی و ایمنی را در حوزه حمل نقل با تله كابین در كشور ایجاد كرد.
این مخترع جوان گفت: در سال های اخیر اخباری از سقوط تله كابین ها در كشور منتشر شده كه طرح اختراعی تله كابین هوشمند می تواند این نقیصه را از بین ببرد و انتظار است حمایت دولت چاشنی تحقق آن شود.
نوروزی توضیح داد: در صورت حمایت لازم از این طرح،‌ اشتغال مستقیم فراوانی در رشته های فنی نظیر مكانیك و ‌اتومكانیك ایجاد می شود و با جذب گردشگران نیز زمینه برای شغل های جانبی پرشماری فراهم خواهد شد.
وی گفت: حمایت از این اختراع مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی، به بار نشستن ایده و جلوگیری از حجم بالایی ارز از كشور است.
وی كه دانشجوی رشته هتلداری دانشگاه علم و فرهنگ ساوه است از مسئولان دانشگاه به خاطر كمك هایی كه برای به نتیجه رسیدن اختراعش شده ،‌ قدردانی كرد.
نوروزی خاطرنشان كرد: اختراع اتاقك تله كابین هوشمند در جشنواره های علمی كشورهای كرواسی و لهستان نیز پذیرش شده اما توان سفر شخصی برای شركت در این جشنواره ها نیست و انتظار است مسئولان در این خصوصی كمك كنند.
شهرستان ساوه دومین كانون جمعیتی و اقتصادی استان مركزی بعد از اراك است كه 70 هزارنفر از جمعیت 285 هزار نفری آن را جوانان تشكیل می دهند.
6539/6013/

سرخط اخبار استان‌ها