۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۱۷
کد خبر: 82876917
T T
۰ نفر
حزب 'اتحاد' ایتالیا خواستار اخراج دیپلمات های فرانسوی شد

رم - ایرنا - رهبر حزب اتحاد و از برندگان انتخابات سیاسی اخیر ایتالیا، در واكنش به ورود غیرقانونی ژاندارم های فرانسوی به یكی از شهرهای مرزی این كشور، درخواست كرد كه به جای دیپلمات های روس، دیپلمات های فرانسوی از رم اخراج شوند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'متئو سالوینی' رهبر حزب اتحاد در پی ورود غیرقانونی و بدون هماهنگی قبلی پنج ژاندارم فرانسوی (از نیروهای پلیس گمرك فرانسه) در روز 31 مارس (11 فروردین ماه) به ایستگاه قطار شهر مرزی 'باردونكیا'ی ایتالیا و بازجویی از یك مهاجر آفریقایی، گفت: به جای دیپلمات های روس، این دیپلمات های فرانسه هستند كه باید از خاك ایتالیا اخراج شوند. در صورتی كه ما زمام امور كشور را به دست بگیریم، ایتالیا بار دیگر در اروپا سربلند خواهد كرد. ما از 'مكرون' و 'مركل' درس نمی گیریم و بر مرزهایمان نظارت خواهیم كرد.
ورود ژاندارم های فرانسوی به شهر مرزی باردونكیا، با اعتراض رسمی دولت ایتالیا همراه شد و وزارت امور خارجه این كشور سفیر فرانسه را در رم جهت ابلاغ اعتراض شدید خود به محل این وزارتخانه فرا خواند.
این در حالی است كه سخنگوی وزارت بودجه فرانسه با صدور بیانیه ای تاكید كرد: حاكمیت ایتالیا به هیچ عنوان نقض نشده و مأموران ما صرفاً بر اساس مفاد موافقتنامه دوجانبه نظارت های مرزی میان فرانسه و ایتالیا منعقده در سال 1990عمل كرده اند.
در این بیانیه همچنین آمده است: قرار است 'جرالد دارمانین' وزیر بودجه فرانسه به زودی جهت روشنگری پیرامون این مساله، به رم سفر كند.
'لوئیجی دی مایو' رهبر سیاسی جنبش پنج ستاره نیز در خصوص این واقعه اظهار كرد: احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه ایتالیا اقدام صحیحی بوده است، چرا كه این مساله می بایست در تمامی ابعاد خود روشن شود.
'مائوریتزیو گاسپاری' عضو گروه پارلمانی حزب فورتسا ایتالیا در مجلس سنا گفت: ورود ماموران پلیس فرانسه به خاك كشورمان غیر قانونی بوده و حاكمیت ملی ما را نقض كرده است.
'جورجا ملونی' رهبر حزب راستگرای برادران ایتالیا معتقد است كه «این اقدام نتیجه سال ها بردگی دولت های خارجی می باشد. 'اتوره روزاتو' نایب رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا از حزب دمكراتیك نیز ورود غیرقانونی ژاندارم های فرانسوی به خاك ایتالیا را «مقبوح و غیر قابل قبول» توصیف كرد.
اروپام**461**1486**

سرخط اخبار جهان