۱ فروردین ۱۳۹۷، ۹:۲۰
کد خبر: 82868086
T T
۰ نفر
جاذبه های طبیعی و تاریخی استان اردبیل پذیرای مسافران نوروزی

اردبیل-ایرنا- استان اردبیل با فرارسیدن بهار پذیرای هزاران مسافری است كه جاذبه های طبیعی و تاریخی این خطه را برای گذران تعطیلات عید نوروز انتخاب كرده اند.

به گزارش ایرنا، اردبیل آمیزه و گنجینه ای از جلوه ها و جاذبه های تاریخی و طبیعی است و این ویژگی باعث شده سفر به این استان برای هر گردشگری دلپذیر شده و كمتر كسی است كه پس از دیدار از این استان خاطره هایی شیرین و به یادماندنی برایش رقم نخورد.
هوای بسیار پاك و لطیف اردبیل در تمام روزهای سال به ویژه در فصل بهار و عید نوروز شاید مهم ترین جاذبه ای باشد كه همگان را به سوی خود فرا می خواند و در كنار آن مناطق بكر و دست نخورده این استان را شاید در كمتر جایی در ایران بتوان یافت.
آب های گرم و سرد معدنی، تفرجگاه ها، جنگل ها، دریاچه های طبیعی و مجتمع های تفریحی ، تنوع شرایط جوی و ده ها اثر و بنای باستانی جذابیت خاصی به استان اردبیل بخشیده اند.

** سرعین و آب های گرم معدنی
یكی از جاذبه های مهم استان اردبیل آب های گرم متعدد در نقاط مختلف آن است. آب های گرم سرعین، سردابه، بیله درق، خلخال سوئی، قوتورسوئی، بوشلی و قینرجه از مهم ترین آنها محسوب می شود.
شهر سیاحتی سرعین در 27 كیلومتری غرب اردبیل و در دامنه های خنك و سرسبز كوه سبلان واقع است. آب های گرم این شهر هر یك با خواص شیمیایی، درمانی و درجه حرارت متفاوت یكی از عوامل مهم در جذب گردشگر به منطقه است.
مجتمع ‌های آبدرمانی سبلان ، بش ‌باجیلار ، یل سویی ، گاومیش گلی ، قره‌ سو ، آبدرمانی ایرانیان ، قهوه سویی ، ژنرال ، آب چشم ، پهن سویی و آبدرمانی ویله دره از جمله آب ‌های گرم معدنی شهرستان سرعین است كه در این ایام میزبان صدها گردشگری است كه بعد از سپری شدن زمستان سرد با وارد شدن به این آب های گرم آرامش یافته و لذت بهار را در شهر چشمه‌ های بهشتی به شایستگی درك كرده و از آن بهره می‌ برند.

** آب گرم های شهرستان مشگین شهر
مجموعه آب گرم های شهرستان مشگین شهر در دامنه سبلان با خاصیت درمانی از جمله جاذبه های طبیعی استان می باشد كه در كنار كوه سبلان مسافران را به خود جذب می كند. قینرجه ، شابیل و قوتور سویی از جمله مهم ترین این آبگرم ها می باشند.
آب گرم قوتور سویی، قینرجه و شابیل از مهمترین جاذبه های طبیعی مشگین شهر بشمار می روند كه در كنار پل معلق هزاران مسافر نوروزی را به این شهرستان جذب می كند.

** دریاچه نئور
یكی دیگر از مناظر گردشگری استان اردبیل دامنه های رنگارنگ رشته كوه باغرو است كه در حدود 35 كیلومتری جنوب شرقی اردبیل دریاچه ای زیبا موسوم به 'نئور' را در خود جای داده است كه مجموعه ای شگفت آور از طبیعت است. این دریاچه با حدود 2700 متر ارتفاع از سطح دریا از زیبایی و تنوع منحصر بفرد زیستی برخوردار است و یكی از لذیذترین ماهیان جهان موسوم به قزل آلای رنگین كمان در این دریاچه پرورش می یابد.

**جنگل فندقلوی نمین
تفرجگاه جنگلی 'فندقلو' از دیگر مناظر دل انگیز طبیعی استان اردبیل است جنگل فندقلو در 10 كیلومتری جنوب شرق شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده ها هزار نفر از گردشگران است. در این جنگل گونه هایی از درختان به همراه گیاهان متنوع، تركیب زیبایی از جنگل و مرتع را به وجود آورده اند.
آن سوی جنگل فندقلو گردنه سرسبز و زیبای حیران در جاده اردبیل به آستارا به فاصله كمی از دریای خزر هر بیننده ای را متحیر می كند. فاصله هوایی شهر ساحلی آستارا در منتهی الیه جنوب غربی دریای خزر با شهر اردبیل بیش از 40 كیلومتر نیست اما از پیچ و خم های حیران به سمت اردبیل بالا می رویم، خنكی هوا جان تازه ای می دهد. سرسبزی و زیبایی های مراتع و جنگل های انبوه واقع در كوه های بلند و دره های عمیق این منطقه هر نقاش و هنرمندی را در این هنرنمایی خالق هستی به شگفتی وامی دارد.
این مناظر طبیعی در محور اردبیل به آستارا توجه رهگذران را به خود جلب كرده و همه ساله بسیاری از مسافران و مردم اردبیل از تفرجگاه های آرام و دل انگیز این منطقه استفاده می كنند.

** تفرجگاههای سرسبز گردنه حیران
گردنه حیران در مسیر آستارا به اردبیل در نوع خود بی نظیر است. سبزی و زیبایی منطقه و درختانی كه سر بر شانا یكدیگر نهاده اند و سایه بان مسافران خسته اند طول مسیر آستارا به اردبیل را كاملا دیدنی كرده است. منطقه حیران اسمی برازنده خود دارد چرا كه هر مسافری با دیدن زیبایی های این گردنه، حیران قدرت دوست و رحمت او می شود. زیبایی های این گردنه هر مسافری را به تعجب وامی دارد و لحظه ای توقف در آن و در كنار این نعمت بزرگ الهی خستگی سفر را از تن مسافران به درمی كند.


** دریاچه شورابیل اردبیل
مجتمع تفریحی شورابیل یكی دیگر از جاذبه های اردبیل است كه درداخل این شهر قرار گرفته است.دریاچه شورابیل دارای امكانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی قابل توجهی است كه قایق رانی، جاده تندرستی و هتل های زیبا، شهر بازی و رستوران وسط دریاچه از آن جمله دریاچه است.

** پیست اسكی آلوارس
این پیست اسكی در فاصله 12كیلومتری روستای آلوارس و 24 كیلومتری سرعین قرار گرفته و از آنجایی كه پیست فوق در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پاییز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود 6تا هشت ماه از سال مورد استفاده قرار بگیرد. از ویژگی های بارز منطقه ای كه مجتمع ورزش های زمستانی آلوارس در آن واقع شده علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن از جمله روی آوردن عشایر با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های كوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد كه استفاده از آن را در تمام فصول سال مفید و خاطره انگیز می كند.

** آبشار آقبلاغ خلخال
این آبشار در خلخال و در كوه آق داغ (سفیدكوه) قرار دارد. در دامنه این رشته كوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد كه تامین كننده آب جریان های چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال می باشد. مهم ترین چشمه این ناحیه كه آبدهی قابل توجهی دارد، چشمه آقبلاغ است. این چشمه در دامنه شرقی قله مركزی آق داغ قرار دارد. این چشمه بلافاصله پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنمای جالب و دیدنی و سفیدرنگ تشكیل می دهد. وجود گونه های متنوع گیاهی، درختی و علفی در پیرامون این آبشار زیبایی آن را دوچندان می نماید. نزدیكترین راه ارتباطی به آقبلاغ از طریق یك راه پیاده رو از روستای لرد بخش شاهرود خلخال میسر است.

**رود خانه گردشگری ارس پارس آباد مغان
رود ارس، رودخانه‌ای نسبتا پرآب و خروشان است كه از منطقه آرپا چای در آناتولی تركیه سرچشمه می‌گیرد.
این رودخانه از مرز تركیه، نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه كورا می‌ریزد.
رود ارس از مهم ترین رودهای ایران است كه علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اكوسیستمی، قابلیت مهمی از نظر ماهی‌های قابل صید دارد.
ماهی‌های این رود حدود 10 گونه می‌باشند كه حدود 6 نوع آنها نسبت به دیگر ماهی‌ های بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهی‌ ها هستند. به همین جهت صید این ماهی‌ها بین ورزشكاران و ماهیگیران از ارزش بالایی برخوردار است.

** سبلان و عقاب سنگی نشسته بر بام آن
سبلان نام كوهی است مرتفع در شمال غرب كشور ایران و در استان اردبیل، سبلان سومین قله بلند ایران و یك كوه آتشفشانی غیر فعال است. ارتفاع قله این كوه 4811 متر است و در بالای قله آن دریاچه كوچكی قرار دارد.
سبلان به خاطر آبگرم‌ های طبیعی دامنه كوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسكی معروف الوارس مورد توجه گردشگران می‌باشد.صعود به قله سبلان از جبهه اصلی (شمالی) ساده بوده و كوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند. جبهه جنوبی سخت ترین راه صعود به این قله می‌باشد كه از سنگ های بزرگ تشكیل شده‌ است.
پیست اسكی آلوارس كه یكی از مجهزترین پیست های اسكی ایران است در این مسیر قرار دارد. سبلان مقدس‌ ترین كوه ایران است. گفته می‌شود كه مزار یكی از پیامبران در قله سبلان قرار دارد و بنا بر باورهای مردم این مزار، مزار زردشت است.
سبلان جلوه ای ای زیبا از طبیعت كم نظیر ایران است كه سنگ ها و صخره هایش نیز با انسان حرف می زنند. سنگ عقاب سبلان صخره‌ ای شبیه به عقاب است كه پاسبان راهی است كه به قله مقدس سبلان ختم می‌شود ‌ 'عقاب سنگی' (قارتال داشی) درنزدیكی جان پناه غرب، به شكل عقابی است كه نشسته و سررا به جانب شرق چرخانده، نمونه این سنگ در تفت یزد وجود دارد.

*** جاذبه های تاریخی استان اردبیل
در بین آثار باستانی استان مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از موقعیت خاصی برخوردار است. این مجموعه بسیار نفیس و با ارزش كه در نوع خود مجموعه ای بی نظیر محسوب می شود قسمت های مختلف از قبیل چینی خانه، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه، چراغ خانه و حرمخانه را در خود جای داده است.
بقعه شیخ جبرائیل در روستای كلخوران، مجموعا بازار تاریخی و مسجد جمعه در اردبیل، مقبره شیخ حیدر و قلاع قهقهه، دیو و كهنه در مشگین شهر، قیز قلعه سی و شاه تپه در گرمی، هفت تپه در خلخال ، ویرانه 'آتشكده' ساسانیان در قریا آتشگاه ، امام زاده صالح ، قیز امام زاده سی، برج شاطركندی در روستای صومعه در اردبیل و مقبره شیخ بدرالدین و آتشكده ساق دره در نمین از دیگر آثار باستانی این استان به شمار می روند.

** شهر یری مشگین شهر.
شهرستان مشگین شهر یكی از مناطق ارزشمند تاریخی برای مطالعه گذشته انسان پیش از تاریخ تا عهد پرشكوه اسلامی است. آثار تاریخی و طبیعی زیادی در این شهرستان وجود دارد كه این شهر را در رده مهم ترین مناطق گردشگری كشور قرار می دهد.
یكی از آثار تاریخی منحصر به فرد این شهر، محوطه 'شهر یری' (محلی كه موقعی شهر و آبادی بوده است) را می توان نام برد.
شهر یری در سال 1381 از سوی میراث فرهنگی استان اردبیل در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید و در منتهی الیه دشت مشگین شهر و به فاصله 70 كیلومتری شمال غرب اردبیل با وسعتی در حدود 400 هكتار در كنار رودخانه تمدن ساز قره سو و روستای پیرازمیان واقع شده است.

**قلعه اولتان پارس اباد
اولتان قالاسی نیز شهری باستانی متعلق به دوران ساسانی است. این محوطه در روستای بزرگی در 15 كیلومتری جنوب غرب پارس‌آباد (موغان) و در دشت مغان قرار دارد.
ارگ اولتان در 500 متری این روستا و در كنار رود آراز واقع شده است.
این قلعه در زمان اشكانیان احداث شده ولی به واسطه استحكام بنا تا قرن دوازدهم هجری قمری مورد استفاده قرار می‌گرفت. قلعه باستانی اولتان كه از نظر ظاهری شبیه به ساختمان یك قلعه نظامی است در 500 متری روستای اولتان از توابع پارس آباد دركنار رود ارس قرار دارد.
موزه مردم شناسی اردبیل در محل حمام تاریخی آقانقی (ظهیر‌الاسلام) شهر اردبیل واقع در میدان عالی قاپو دایر شده و هم اكنون در این محل 33 نوع مجسمه با پوشش محلی و آیینی مردم استان اردبیل به نمایش در آمده و همچنین آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز در این موزهجمع‌آوری و عرضه شده است.
این موزه محل مناسبی برای آشنایی با نحوه زندگی ، آداب و رسوم، پوشش محلی مردان و زنان ، نحوه پخت غذاهای محلی و آیین های خاص این استان است. ورودی این موزه از رختكنی آغاز شده و به حوض سنگی هشت ‌ضلعی با چهار بازو ختم می شود و در آن آیین های ویژه استحمام در دوره های گذشته نیز با تعبیه مجسمه هایی به نمایش در آمده است.

** سوغات ها و صنایع دستی اردبیل
سرشیر، حلوای سیاه، عسل، تخمه آفتابگردان، آبنبات و شیرینی های محلی از مهم ترین سوغاتی های اردبیل محسوب می شوند.
گلیم، شال، جاجیم، ورنی، مسند، سفالگری، صنایع چوب مانند معرق، منبت و خراطی، مصنوعات چرمی و قالیبافی و نمدبافی جز صنایع دستی استان است.
** امكانات اقامتی و تفریحی اماده شده برای مسافران نوروزی در استان اردبیل
استاندار اردبیل گفت: مجموع ظرفیت های اقامتی استان اعم از هتل، مسافرخانه ، میهمانپذیرو نیز میهمانسراهای آموزش و پرورش به تعداد 20 هزار تخت آماده پذیرایی و اسكان میهمانان در تعطیلات عید نوروز هستند.
اكبر بهنامجو افزود : در صورتیكه تعداد مسافران نوروزی بیشتر از این ظرفیت باشد مردم میهمان نواز این استان و دستگاههای اجرایی زمینه اسكان و پذیرایی از آنان را فراهم خواهند كرد.
مدیركل میراث فرهنگی ؛ گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل نیزگفت : ستاد خدمات سفرهای نوروزی متشكل از نمایندگان ارگانهای ذیربط تا 14 فروردین در این مكان مستقر خواهد بود.
كریم حاجی زاده افزود : 20 پایگاه هلال احمر ، 15 پایگاه ایمنی سلامت ثابت و دو پایگاه سیار ، 20 پایگاه امداد اورژانس شهری و 37 پایگاه جاده ای ، 12 مركز امداد خودرو ، 9 راهدارخانه ثابت و سه واحد سیار ، 15 باجه اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران در نقاط مختلف شهرها با مشاركت و همكاری نیروهای انتظامی برای ارایه خدمات به مسافران نوروزی در سطح این استان آماده می باشند.
7110/6016
۰ نفر