۱۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۵۸
کد خبر: 82851309
T T
۰ نفر
دادستان تهران: دادگاه متهمان پرونده خیابان پاسداران علنی برگزار می شود

تهران- ایرنا- دادستان تهران مطالبه جدی مردم از دستگاه قضایی مبنی بر برگزاری محاكمه سریع و علنی آشوبگران خیابان پاسداران را انتظاری به جا دانست و گفت: پرونده های این دسته از متهمان به زودی پایان می یابد.

به گزارش عصریكشنبه خبرنگارقضایی ایرنا ازپایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در بیست و نهمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران درباره موضوع آشوب های منطقه پاسداران تهران افزود: ریشه این آشوب ها به گذشته و دو اتفاق قبلی شامل تجمع گروهی از یكی فرقه خاص مقابل زندان اوین و اجتماع آن‌ها در منطقه پاسداران باز می‌ گردد كه تجمع مقابل اوین با آشوب‌های دی ‌ماه امسال تلاقی زمانی داشت.
وی ادامه داد: با تدبیر وزارت كشور و همكاری نهادهای امنیتی و پلیس با عوامل دوحادثه قبلی مدارا شد و با توجه به هم‌زمانی این اتفاقات با سالروز پیروزی انقلاب، تدبیر بر این بود كه تا حد امكان درگیری رخ ندهد، اما این برخورد همراه با مدارا موجب افزایش جسارت افرادی شد كه با انتساب خود به یك فرقه خاص در منطقه پاسداران تجمع نموده و با حركات غیر متعارف، نسبت به تخریب اموال و ایجاد مزاحمت برای مردم اقدام كردند.
دادستان تهران درباره علت درگیری آشوب‌گران منطقه پاسداران با پلیس، به دستگیری یكی از این افراد توسط پلیس اشاره كرد كه بهانه‌ای برای تجمع آنان درمنطقه و ارتكاب برخی جرایم و جنایات از جمله شهادت سه مامور نیروی انتظامی شد و در این باره گفت: رویكرد ابتدایی پلیس در مقابل این افراد مدارا بود؛ چون پلیس قدرت مقابله را داشت؛ لذا پس از تصمیم شورای تامین بر برخورد با اقدامات مجرمانه این افراد، ظرف زمان كمی متهمان دستگیر شدند.
وی با اشاره به اقدامات دادسرای تهران در مورد آشوب های در منطقه پاسداران و ضمن تشكر از مددی و امین‌ ناصری دو تن از معاونین داسرای تهران به لحاظ حضور در صحنه و مدیریت وضعیت، عملكرد دادستانی درمدیریت این حادثه را تجربه‌ ای مفید خواند كه برای رویدادهای مشابه قابل بهره‌برداری است.
جعفری دولت آبادی تصریح كرد: حجم ناامنی حاصل از این حادثه، برخورد قاطع و سریع دادستانی را می‌طلبید و لذا فردای آن روز هفت معاون دادستان و سی قاضی بسیج شدند كه تحقیق از كلیه متهمان و تعیین تكلیف آن‌ها را در همان روز به دنبال داشت.

**انجام تحقیقات از متهمان
دادستان تهران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با پلیس و نهادهای امنیتی و هم‌چنین پیگیری‌های دادستانی تهران برای سرعت بخشیدن به تحقیقات، درباره نتیجه این پیگیری‌ها اظهاركرد: تحقیقات پلیس ظرف روزهای اخیر به پایان رسیده و وزارت اطلاعات نیز در حال انجام تحقیقات تكمیلی است.
جعفری دولت‌آبادی اقدام دیگردادستانی تهران در مدیریت پرونده ناآرامی ها پاسداران را حضور یكی از معاونان خود در بیمارستان‌های اطراف به منظور شناسایی مجروحان حادثه اعم از مردم عادی، ماموران و متهمان اعلام كرد و افزود: این اقدام موجب شد رقم دقیقی از مجروحان حادثه و وضعیت آن‌ها به دست آید.

**اعلام شكایت مالكان منازل منطقه پاسداران
دادستان تهران هم‌چنین از اعزام یكی از معاونان دادسرا به منطقه پاسداران برای ارزیابی میزان خسارات وارده به مردمی كه آشوب‌گران در جریان تعقیب پلیس و پیش از آن به منازل آن‌ها وارد شده بودند، خبر داد كه منتهی به ارائه شكواییه از سوی برخی مالكان منازل به دادستانی تهران شد.
جعفری دولت‌آبادی از دیگر اقدامات دادسرا در این خصوص را بازدیدهای مكرر قضات ناظر از زندان عنوان و اظهاركرد: شب اول حادثه، سه تن از سرپرستان دوایر نظارت تا ساعت سه و نیم نیمه شب با متهمان ملاقات كردند. روز پنجشنبه (3/12/1396) دادستان تهران در زندان حضور یافت و پس از آن نیز بازدید قضات ناظر از متهمان به طور منظم انجام می‌شود؛ ضمن این‌كه در جهت حفظ حقوق متهمان به تمام خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شده و مساعدت‌های لازم به متهمان مورد توجه قرار گرفته است.
وی مطالبه جدی مردم از دستگاه قضایی در باره متهمان پرونده آشوب در منطقه پاسداران را محاكمه سریع و علنی متهمان دانست واین مطالبه را از آن جهت كه عده‌ای جرات یافته‌اند در پایتخت به مردم و مامورین حمله كنند، انتظاری به جا دانست و افزود: البته چنین جسارتی ناشی از ضعف دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نبوده؛ بلكه ریشه در تصمیم شورای تامین دائر بر جلوگیری از درگیری داشته است؛ اما آن‌جا كه به ارتكاب جنایت تبدیل ‌شد، برخورد جدی ضرورت یافت.
دادستان تهران با اظهار امیدواری مبنی بر این كه تحقیقات پرونده‌های این دسته از متهمان به زودی پایان یابد، از معاونان دادسرا خواست در این رابطه به قضات دادسرای شهید مقدس مساعدت كنند تا پرونده‌های معد محاكمه به دادگاه ارسال شود.
جعفری دولت‌آبادی وجود امنیت برای مردم را به مثابه هوا حیاتی دانست و تسریع در محاكمه را زمینه‌ساز بازگشت امنیت به شمار آورد و ضمن تشكر از «محمد شهریاری» سرپرست دادسرای جنایی كه دراقدامی جهادی ظرف 48 ساعت تحقیقات پرونده شهادت ماموران ناجا در كلانتری پاسداران را به سرانجام رساند و پرونده را با صدور كیفرخواست به دادگاه ارسال كرده است، گفت: تحقیقات دادستانی تعطیل ‌بردار نیست و باید بسیجی‌وار خدمت كرد و معاونینی كه این‌گونه جهادی كار می‌كنند قابل قدردانی هستند.
دادستان تهران با اشاره به برنامه‌ریزی دادسرای تهران از ارسال حداقل 20 پرونده اتهامی به دادگاه ظرف ده روز آینده خبر داد و با اعلام این‌كه دادستانی در مقابل آزمون بزرگی قرار گرفته است و اگرچه آشوب‌های فتنه سال 1388 را پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما در این حد نبود كه منطقه‌ای از شهر به ناامنی كشیده شود و به ماموران ناجا به طرز وحشیانه‌ای حمله گردد، افزود: سرعت، دقت و قاطعیت در برنامه كاری دادستانی است و در عین حال معتقد به رعایت حقوق متهمان هستیم؛ اگرچه كه مرتكب جنایت شده‌اند.
اجتمام*1724* 7329
۰ نفر