۱۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۰۰
کد خبر: 82848029
T T
۰ نفر
منشاء 90 درصد از جرایم سرقت در خلخال اعتیاد است

اردبیل - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: منشاء بیش از 90 درصد از عوامل سرقت در این شهرستان اعتیاد به مواد مخدر است.

به گزارش ایرنا ، علی نباتی روز پنجشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خلخال افزود: در حال حاضر 63 نفر زندانی مربوط به پرونده های مواد مخدر در زندان خلخال 45 درصد از جمعیت كل زندان این شهرستان را تشكیل می دهند و در كنار این افراد 20 درصد از مجرمان و زندانیان پرونده های سرقت زندان خلخال نیز بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم با جرایم اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در ارتباط هستند.
وی از اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر از 15 اسفند در این شهرستان خبرداد و هدف از اجرای این طرح را جمع آوری معتادان متجاهر از شهر ، نگهداری آنها در مراكز بازآفرینی و ترك اعتیاد زیرپوشش بهزیستی خلخال و زمینه سازی برای كاهش جرایم سرقت در تعطیلات نوروزی ذكر كرد.
او با بیان اینكه 71 معتاد متجاهر در خلخال شناسایی شده اند و جمع آوری این تعداد از معتادان در دستور كار ماموران انتظامی شهرستان قرار دارد گفت: با استمرار این طرح و ادامه جمع آوری معتادان متجاهر و هدایت آنها به مراكز ترك اعتیاد زمینه برای كاهش جرایم كیفری از جمله جرم سرقت در این شهرستان فراهم می شود.
وی اظهار كرد: در قوانین جاری كشور استفاده از مرخصی حق همه زندانیان بوده كه این قانون شامل زندانیان مواد مخدر نیز می شود و در حالی كه نمی توان از دادن مرخصی به زندانیان مواد مخدر زندان خلخال ممانعت كرد، استفاده از مرخصی توسط این افراد نیز عامل افزایش جرایم سرقت در جامعه است.
وی گفت: طرح جمع آوری معتادان متجاهر راهكار مناسبی برای كاهش جرایم سرقت بویژه در تعطیلات نوروز كه زمینه برای ارتكاب جرم سرقت بیشتر می شود بوده و انتظار می رود همه دستگاه های اجرایی عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خلخال به ویژه شهرداری به عنوان یك نهاد غیردولتی عمومی و خیرین شهرستان در اجرای درست این طرح و تامین هزینه های نگهداری معتادان جمع آوری شده در مراكز ترك اعتیاد معتادان زیرپوشش اداره بهزیستی همكاری لازم را با مجریان طرح داشته باشند.
دادستان خلخال همچنین با بیان اینكه راهكارهای گذشته از جمله حبس های چند ماه تا ابد و احكام اعدام در بحث مبارزه با مواد مخدر و ریشه كنی مواد افیونی از جامعه چندان كار ساز نبوده، اظهار كرد: بر اساس قوانین ماده 15 و 16 شورای مبارزه با مواد مخدر كشور كه متاثر از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است دولت مكلف به ایجاد و راه اندازی مراكز و اردوگاه های بازپروری و ترك اعتیاد در مناطق مختلف كشور از جمله شهرستان محرومی همچون خلخال است كه بیشتر معتادان بی بضاعت در هیچ شرایطی توان پرداخت هزینه ترك اعتیاد مراكز بازپروری بخش خصوصی را ندارند.
وی گفت: بر اساس قوانین جدید كشور استعمال مواد مخدر به تنهایی جرم محسوب نشده و نمی تواند عامل بازداشت مصرف كنندگان مواد مخدر شود، بنابراین ارائه راهكارهای جایگزین به جای حبس معتادان كارسازتر از روش های قبلی ناكارآمد می تواند در مقابله با اعتیاد بكار گرفته شود.
دادستان خلخال اظهار كرد: نتایج مربوط به عملكرد مراكز درمان سرپایی معتادان و یا مراكز بازپروری و ترك اعتیاد بخش خصوصی نیز بدلیل نگاه بخش خصوصی به درآمد مالی چندان رضایت بخش نیست.
فرماندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خلخال نیز در این جلسه با بیان اینكه معتادان نقش اساسی در افزایش جرایم كیفری جامعه دارند، گفت: طرح جمع آوری معتادان متجاهر طرح خوبی در كاهش جرایم كیفری در این شهرستان است.
فریدون بابایی افزود: انتظار می رود این طرح با استفاده از حداكثر ظرفیت و توان مسئولان دست اندركار شهرستان و با همراهی خیرین و مردم بصورت درست اجرا شود.
خلخال در 115 كیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
7119/6018

سرخط اخبار استان‌ها