۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۲۸
کد خبر: 82847278
T T
۰ نفر

با وجود بارش های اخیر؛

كسری 50 درصدی سدهای خوزستان

۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۲۸
کد خبر: 82847278
كسری 50 درصدی سدهای خوزستان

اهواز - ایرنا - مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: بارندگی ها تا پایان امسال، در خوشبینانه ترین حالت به 50 درصد شرایط آبی پارسال در خوزستان خواهد رسید و تنها حدود نیمی از ظرفیت سدهای این استان را پر خواهد كرد.

به گزارش ایرنا داریوش بهارلویی روز چهارشنبه در نشست ستاد مقابله با بحران خشكسالی در استانداری خوزستان اظهار كرد: امسال میزان آورد آب سدهای خوزستان تاكنون سه میلیارد و 700 و پارسال 6 میلیارد و 200 میلیون مترمكعب و متوسط دراز مدت 9 میلیارد و 800 میلیون مترمكعب بوده كه 40 درصد نسبت به پارسال و 62 درصد نسبت به دراز مدت كاهش داشته است.
وی ادامه داد: آورد آب در سدهای كارون نسبت به پارسال 42 درصد، مارون 69 درصد، دز 43 درصد، كرخه 20 درصد و جره 24 درصد كاهش داشته و در مجموع، آورد آب همه سدهای خوزستان 40 درصد نسبت به پارسال كاهش داشته اند.
وی افزود: همچنین آورد آب در دوره دراز مدت سدهای كارون 63 درصد، مارون 83 درصد، دز 59 درصد، كرخه 55 درصد و جره 71 درصد كاهش داشته و در مجموع، آورد آب همه سدهای خوزستان 62 درصد نسبت به دوره دراز مدت كاهش داشته اند.
مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به بارش های اخیر گفت: بر اثر بارش های 10 روز گذشته یك میلیارد و 100 میلیون مترمكعب آب تا 9 اسفند امسال وارد سدهای خوزستان شده كه 852 میلیون متر مكعب آن ذخیره سازی شده و حجم مفید سدهای استان را تشكیل می دهد.
وی ادامه داد: تا هشت اسفند امسال متوسط بارندگی خوزستان ١٢٤ میلیمتر مترمكعب بوده كه نشان می دهد تنها ٤٦ درصد حد نرمال بارش داشته ایم.
بهارلویی با تاكید بر كاهش ذخیره سدهای خوزستان با وجود بارندگی های اخیر در كشور، بیان كرد: تا هشت اسفند به طور متوسط 144 میلیمتر بارش كاهش را شاهد هستیم؛در مدت مشابه پارسال 215 در حوضه های آبریز مختلف خوزستان بارش رخ داده كه متوسط بلندمدت آن 298 بوده و بیش از 150 میلیمتر كاهش را نشان می دهد.
گفتنی است كاهش بارش باران در امسال بحث خشكسالی را كه از سال های قبل كشور درگیر آن است جدی تر كرده و مسئولان را به فكر مدیریت بهینه برای جلوگیری از بروز بحران ها كره است.
خشكسالی امسال باعث شد كه سازمان آب و برق خوزستان كه پیش تر برخی كشت های بهاره و پاییزه را در بسیاری از نقاط خوزستان ممنوع اعلام كرده بود، در پایان بهمن با ارسال نامه ای به اداره كل شیلات ممنوعیت هرگونه كشت آبزی را اعلام كند.
بیشتر مسئولان تاكید كرده ند كه با وجود بارندگی های 10روز اخیر كه كمك شایانی به افزایش حجم مفید سدهای خوزستان كرده، مشكل هم چنان باقی است و نباید این بارش ها را به معنای گذران یك سال بدون مشكل آبی دانست.
خوزستان با داشتن سدهای بزرگی همچون كارون 3، عباسپور، دز ، كرخه، گتوند نقش مهمی در تولید برق این استان و كشور دارد. همچنین آب این سدها ارتباط تنگاتنگی با كشاورزی این استان كه در برخی از محصولات مهم رتبه های نخست تولید كشوری را دارد، داراست.
7148/ 6037