۱ اسفند ۱۳۹۶، ۸:۵۹
کد خبر: 82838031
T T
۰ نفر
مجید انصاری: تشكر رهبر انقلاب از آقای ظریف حجت را بردلسوزان كشور تمام كرد

تهران - ایرنا - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تشكر ویژه رهبر انقلاب اسلامی از وزیر امور خارجه را از جلوه های عدالت در بیانات ایشان خواند و گفت: تشكر رهبری حجت را بر كسانی كه واقعا دلسوز كشور هستند تمام می كند كه در گفتار، داوری ها و قضاوت ها جانب احتیاط و عدالت را رعایت كنند.

مجید انصاری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب و قدردانی ایشان از وزیر امور خارجه اظهار داشت: به نظر من یكی از جلوه های عدالت در سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب همین تشكر ویژه ای بود كه از آقای ظریف كردند. ما در طی چندسال گذشته شاهد زحمات طاقت فرسا و مجاهد تیم دیپلماتیك كشور به مدیریت و محوریت آقای دكتر ظریف بودیم. ظریف پیگیر كار سختی بودند، چون عرصه مذاكره و دیپلماسی با عرصه نظامی و جنگ متفاوت است.
وی ادامه داد: در جبهه و جنگ، دشمن روبه رو است و ابزار مقاومت در برابر دشمن كه اسلحه، شلیك و آتش و عملیات نظامی است، مشخص است اما در عرصه دیپلماتیك ممكن است همان دشمن یا دشمنی غدارتر از دشمنان نظامی رودر رو نشسته باشد ولی ابزار غلبه بر او همان دانش حقوقی، تحمل، صبوری، هوشمندی و زیركی و در عین حال شجاعت، جسارت و انقلابی گری است كه كاری پیچیده را می طلبد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: من بارها و بارها شاهد بودم كه دكتر ظریف در گزارشاتی كه درباره مذاكرات برجام یا دیگر سفرهای خارجی در هیات دولت ارایه می داد، نشان می داد كه وی با قدرت و اعتماد به نفس از حقوق مردم در برابر زیاده خواهی، بدعهدی، گردن كشی و گردن كلفتی برخی از قدرت ها ایستاده بود و از عزت و كیان انقلاب اسلامی دفاع كرده بود، ولی شرایط مذاكرات به گونه ای بود كه وی نمی توانست جزییات مطالب را مطرح كند.
وی گفت: یكی از مظلومیت های عرصه دیپلماسی همین است كه گاهی دیپلمات ها، بخصوص وزیر امورخارجه بخاطر معذورت و محدودیت ها و رعایت منافع ملی ناگزیر است خیلی از مسایل را بیان نكنند و ممكن است در اذهان برخی از افراد ساده لوح و بی اطلاع از اقتضائات دیپلماسی ، متهم به سازشكاری و ترس و وادادگی شود كه اینگونه نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: رهبر معظم انقلاب به عنوان فردی كه در جریان فعالیت های دیپلماتیك كشور قرار دارند، نوعا گزارشات سفرها و مذاكرات دكتر ظریف با مقامات كشورهای مختلف را بلافاصله و یا با فاصله اندك از برگشت توسط وی، به ایشان ارایه می شود.
انصاری خاطرنشان كرد: به نظرم تشكر رهبری حجت را بر كسانی كه واقعا غرضی ندارند و دلسوز كشور هستند تمام می كند كه در گفتار، داوری ها و قضاوت ها جانب احتیاط و عدالت را رعایت كنند و زحمت خدمتگزاران مردم و انقلاب را كم جلوه ندهند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از اظهارات خود در زمینه عدالت گفت: فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب تحلیلی از بخش ها و قسمت های مختلف كشور و انقلاب اسلامی در آرمان ها، اهداف و عملكردها، توفیق ها و كاستی ها و هم تاكیدی بر بایدهای محوری بود كه در راس آن عدالت هست.
وی افزود: حقیقت این است كه عدالت هدف بنیادین همه نهضت ها و حركت های انبیاء است و روح دین و مدیریت دینی در عدالت تجلی پیدا می كند و به میزانی كه در جامعه عدالت تحقق پیدا كند، آن جامعه، شاخص های جامعه توحیدی و جامعه اسلامی نزدیك تر شده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح كرد: وقتی صحبت از عدالت می شود، گرچه عدالت اقتصادی و ایجاد فرصت های برابر و عادلانه برای همه در راس برنامه های عدالت است، اما عدالت را صرفا نمی شود در عدالت اقتصادی خلاصه كرد، بلكه عدالت شامل همه عرصه های جامعه اعم از عدالت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، رسانه ای و مدیریتی بوده كه همه جلوه هایی از عدالت است و فقط در زندگی اجتماعی خلاصه نمی شود بلكه در زندگی فردی و خانوادگی هم باید عدالت موج بزند.
وی ادامه داد: در حقیقت، عدالت روح حاكم بر زندگی فرد، خانواده و جامعه اسلامی است به همین سبب ما در روایاتی از پیامبر اكرم (ص) كه درباره برنامه های اصلاحی امام زمان (عج) است، می فرمایند، 'نتیجه اقدامات جامع و كلی امام زمان(عج) این است كه پهنه زمین از عدل و قسط پر می شود همانگونه كه از ظلم و جور پر شده است'. البته ظلم و جور فقط در عرصه اقتصاد نیست بلكه ممكن است در زمینه ها و عرصه های مختلف باشد.
انصاری خاطر نشان كرد: مسئله عدالت، مسئله ای بسیار مهمی است كه نظام ما بخاطر آن شكل گرفته و بخاطر مبارزه با بی عدالتی ها و ظلم ها مردم و امام (ره) قیام كردند و از آن جهت، تعبیری كه رهبر معظم انقلاب داشتند كه در این حوزه توفیق كافی دست پیدا نكردیم و از خداوند و مردم عذرخواهی كردند، به نظرم مسئله مهمی است كه برای مسئولان كشور، آحاد مردم و جریان سیاسی می تواند هشدار و اولویتی برای برنامه ریزی های جدید باشد.
وی ادامه داد: در مجموع فكر می كنم فرمایشات روز گذشته ایشان می تواند مبنای گفت وگوی ملی قرار گیرد. هم درون دستگاه ها و قوای سه گانه و هم میان جریانات سیاسی، احزاب، گروه ها و آحاد مردم و اگر به موضوع عدالت اهتمام ویژه ای به دور از شعار، فرافكنی و متهم كردن یكدیگر، مصروف شود و واقعا همه درصدد باشند تا تعریف درستی از عدالت ارایه شود، شاخص های عدالت در هر حوزه ای تعریف و تبیین شود و برنامه ریزی ها برای دستیابی به شاخص های عدالت طراحی و تصمیم گیری صورت گیرد و در مرحله اجرا هم نظارت جامع و مستمری در مقوله دستیابی به شاخص های عدالت اعمال شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد:فكر می كنم در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به یكی از اهداف مهم آن توجه ویژه شده و خوب است كه آغاز این سال مختص بازخوانی مجموعه برنامه ها و تكیه بر اجرای عدالت باشد كه بسیار بجا و معقول خواهد بود.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب روز یكشنبه 29 بهمن ماه در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم متدین و انقلابی استان آذربایجان شرقی، پیشرفت كشور را نتیجه مردم سالاری دینی خواندند و با اشاره به نامگذاری دهه چهارم انقلاب به نام «دهه پیشرفت و عدالت» خاطرنشان كردند: پیشرفت در عرصه های مختلف به معنای واقعی كلمه رخ داده اما در زمینه «عدالت» اقرار می كنیم كه عقب مانده ایم.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر ضرورت عذرخواهی از خداوند و مردم به خاطر عقب افتادن در زمینه عدالت افزودند: ان‌شاءالله با همت مسئولان و مردان و زنان كارآمد و مؤمن در این زمینه نیز پیشرفت خواهیم كرد.
سیام**9103**1449
۰ نفر