۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۸:۲۶
کد خبر: 82818934
T T
۰ نفر
مونوكسید كربن سبب مرگ 3 نفرو مسمومیت 28نفر درالبرز شد

كرج-ایرنا- رئیس مركز فوریت های پزشكی استان البرز اعلام كرد: رعایت نكردن اصول ایمنی در نصب وسایل گاز سوز، سبب مرگ 3 نفرو مسمومیت 28نفرطی هفته اخیر در البرز شد.

دكتر مهرداد بابایی روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به آمار استخراج شده از بین ماموریت های اورژانس 115 البرز، شاهد افزایش تعداد حادثه دیدگان و متأسفانه فوتی ها در اثر مسمومیت با این گاز خطرناك و كشنده بودیم.
وی ادامه داد: از 31 نفر فرد مسموم شده براثر گاز مونوكسید كربن در هفته گذشته ، 16 نفر از خدمات درمان سرپایی توسط تكنسین های اورژانس برخوردار شده، 12 نفر توسط آمبولانس های اعزامی از سوی اورژانس 115 به مراكز درمانی منتقل شده و یك خانواده سه نفره نیز در اثر استنشاق طولانی مدت گاز مونو كسید كربن فوت شدند.
وی جان باختگان گاز مونوكسید كربن را یك مرد 40 ساله، زن 35 ساله و دختر 11 ساله ذكر كرد كه به
علت عدم توجه به نكات ایمنی و استفاده از لوله و اتصالات ناایمن و غیراستاندارد در وسایل گرمایشی منزل، جان خود را از دست دادند.
بابایی تاكید كرد:برای جلوگیری از این صدمات جبران ناپذیر از مردم درخواست می كنیم كه نكات بسیار ساده، آسان و كم هزینه را رعایت نموده و به علائم گمراه كننده گاز گرفتگی توجه داشته باشند.
این مسئول علائم مسمومیت با مونوكسید كربن طیف وسیعی از علائم دانست كه در بیماری های مختلف دیده می شود.
وی افزود: متأسفانه بسیاری از این علائم شبیه به سرما خوردگی بوده و اكثر افراد فكر می كنند به دلیل سردی هوا دچار سرما خوردگی شده اند و تمایل به استراحت و خوابیدن پیدا می كنند وطولانی شدن زمان استنشاق هوای مسموم و عدم ترك محیط آلوده، آنان را به سمت تشدید علائم مسمومیت و گاه مرگ پیش می برد.
وی خاطر نشان كرد: ابتلای تمام افراد خانواده به علائم شبیه آنفلوانزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می دهد كه عبارتند از،سردرد گاهی بدن درد و گلو درد،ضعف جسمانی،سرگیجه و بیقراری،تهوع و استفراغ، خمیازه كشیدن بیش از حد، خواب آلودگی و كسالت، خستگی و كاهش قدرت عضلانی،كاهش هوشیاری است .
گاز مونوكسیدكربن كه در اثر احتراق ناقص مواد سوختنی تولید می شود، به خصوص در فصل‌های سرد سال به علت استفاده از بخاری، آب گرمكن، اجاق گازهای غیر استاندارد یا به علت سیستم تهویه نامناسب (دودكش)، استفاده از زغال برای گرمایش و همچنین عدم نصب صحیح آنها و سهل انگاری مصرف كننده، جان بسیاری از انسان‌ها را می گیرد.
استفاده از اجاق گاز یا پلوپز یا تجهیزات كمكی مانند پیك‌نیك برای گرمایش، نصب آبگرمكن در حمام و استفاده از بخاری بدون دودكش در اتاق خواب، حمام و فضاهای كوچك و فاقد تهویه مناسب از جمله مواردی است كه سبب مسمومیت با CO می شود.
استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، پرهیز از استفاده وسایل گاز سوز و گرمایشی بدون دودكش مثل چراغ‌های خوراك پزی، پیك نیك، اجاق گاز، كنترل دودكش وسایل گرمایشی قبل از استفاده و اطمینان از باز بودن مسیر آن و مسدود كردن روزنه‌های آن با فویل‌های آلومینیومی یا روش‌های مناسب دیگر، كنترل دودكش ها و وسایل گرمایشی یا پخت و پز توسط افراد مجرب و آگاه در فواصل زمانی مناسب از جمله راهكارهای پیشگیری از بروز چنین حوادث تاسف‌بار است.
7410/ 6155خبرنگار:مژگان السادات سجادی** انتشار دهنده : محمد عزیزپور

سرخط اخبار استان‌ها