۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸
کد خبر: 82799002
T T
۰ نفر
روحانی:دولت نباید در توسعه فضای مجازی از جهان عقب بماند

تهران- ایرنا- رییس جمهوری با بیان اینكه فضا با سرعت فوق العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می­ گیرد و مفاهیم اشتغال را بویژه در حوزه خدمات به شدت تغییر می ­دهد، گفت: دولت باید تلاش كند در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نماند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت با بیان اینكه فهم دقیق از تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی در اقتصاد، فرهنگ، توسعه كسب و كار و اشتغال، دگرگونی زندگی مردم و آینده این تأثیرگذاری بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: این فضا با سرعت فوق العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می­ گیرد و مفاهیم اشتغال را بویژه در حوزه خدمات به شدت تغییر می ­دهد.
وی خاطرنشان كرد: بهره ­مندی مؤثر از این فضا با تأكید بر تقویت حاكمیت ملی و تلاش برای افزایش ظرفیت­ های بومی و پیشگیری از آسیب­ ها نیازمند سرمایه ­گذاری­ های بیشتر در آن است.
روحانی با یادآوری اینكه عدم درك درست از سرعت تحولات فضای مجازی و تأثیرات آن موجب شكاف نسلی می­ شود، تصریح كرد: دولت باید تلاش كند در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نماند.
وی همچنین با تأكید بر لزوم تحرك بیشتر در این فضا و از جمله توسعه خدمات الكترونیك و به ویژه دولت الكترونیك، خواستار افزایش اینگونه خدمات با استفاده از ظرفیت­ های آن برای كاهش هرچه بیشتر هزینه­ ها شد.
همچنین هیات دولت به بررسی گزارش مركز ملی فضای مجازی درخصوص «اقتصاد مجازی» پرداخت در گزارش مركز ملی فضای مجازی موضوعاتی از قبیل بررسی وضعیت موجود فضای مجازی، روندها و آینده فضای مجازی، تغییر الگوی پیشرفت، اصول كاركرد نظام اقتصادی غربی در فضای مجازی، تلاش دولت­ ها جهت كسب جایگاه خود در فضای مجازی و وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این فضا مورد بررسی قرار گرفته است.
در گزارش مركز ملی فضای مجازی موضوعاتی از قبیل بررسی وضعیت موجود فضای مجازی، روندها و آینده فضای مجازی، تغییر الگوی پیشرفت، اصول كاركرد نظام اقتصادی غربی در فضای مجازی، تلاش دولت­ ها جهت كسب جایگاه خود در فضای مجازی و وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این فضا مورد بررسی قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، 62 درصد از حجم اقتصاد فناوری ارتباطات و اطلاعات ایران و توزیع آن را اپراتورها و 38 درصد مابقی را سایر شركت­ ها تشكیل می­ دهند.
این گزارش می افزاید كه تاكنون 132 هزار و 834 شغل توسط 21 استارتاپ در ایران ایجاد شده است.
در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه ­های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیئت وزیران رسید.
سیام**9103**
خبرنگار: حمید شهریاری
انتشار:كتایون لامع زاده
۰ نفر