خطر اعتیاد سفید در كمین است

تهران - ایرنا - عضو گروه مطالعات اعتیاد مركز تحقیقات سازمان پزشكی قانونی گفت :مصرف متادون در جامعه تبدیل به اعتیاد سفید شده و در عمل جایگزین تریاك و دیگر مواد مخدر شده، خطری كه در كمین جامعه است.

محمدرضا قدیرزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود :سالهاست كه از متادون به عنوان یك داروی مخدر صناعی در بخش درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود و دارای اشكال مختلفی از جمله شربت، قرص های 5و 20 و 40 میلی گرمی و آمپول های 10 و 5 میلی گرمی است.
وی ادامه داد : همچنین ،چند سالی است كه متادون (به شكل قرص و شربت) به عنوان درمان جایگزین و نگهدارنده و همچنین كاهش آسیب و خطرات اجتماعی در بیماران معتاد به انواع مخدر سنتی و صنعتی در كلینیك های درمان اعتیاد تحت نظر دانشگاه های علوم پزشكی و سازمان بهزیستی استفاده می شود .
قدیرزاده خاطر نشان كرد: این روش درمانی كه از آن به نام درمان نگهدارنده با متادون (Methadone Maintenance Therapy) یاد می شود ، كمك های شایانی در درمان بیماران معتاد و همچنین در جلوگیری از تغییر نحوه مصرف مواد مخدر از خوراكی و استنشاقی به نوع تزریقی كرده است كه این خود یكی از اهداف این برنامه (كاهش آسیب اجتماعی) از طریق كاهش بیماری های واگیردار از جمله هپاتیت، ایدز در افراد معتاد و حتی همسران و فرزندان بوده است.
وی تاكید كرد:البته در كنار این موفقیت در امر درمان و كاهش آسیب بیماران معتاد، نمی توان از سوء استفاده و سوء مصرف این ماده مخدر (متادون) چه سهوا و چه عمدا گذر كرد.
عضو گروه مطالعات اعتیاد مركز تحقیقات سازمان پزشكی قانونی گفت :سوء مصرف هایی كه گاهی باعث مرگ افراد می شود، همچنین می تواند باعث مسمومیت های حاد و مزمن در افراد مصرف كننده این ماده مخدر شود كه خود منجر به صدمات و عوارض جبران ناپذیری می شود.
وی تاكید كرد: در این میان، مطلبی كه تا كنون كمتر به آن توجه شده و توجه متولیان این امر را می طلبد، مسمومیت های اتفاقی و گاهی از روی ناآگاهی والدین است كه با مصرف متادون در اطفال و كودكان روی می دهد.
عضو گروه مطالعات اعتیاد مركز تحقیقات سازمان پزشكی قانونی گفت :متادون اگرچه به عنوان دارو در قسمت های مختلف از جمله كلینیك های درمان اعتیاد كاربرد درمانی دارد؛ اما مسمومیت و یا سوء مصرف آن بخصوص در افرادی كه تحت درمان با متادون نیستند (از جمله كودكان) بسیار خطرناك و مرگ آفرین است.
وی ادامه داد :علائم اصلی مسمومیت با متادون شامل، تنگ شدن مردمك های چشم و كاهش عمق و تعداد تنفس و كاهش سطح هوشیاری است. همچنین علائم دیگر مسمومیت با متادون می توان به افت فشار خون، آریتمی قلبی (نامنظمی ضربان قلب)، یبوست و كاهش حركات دستگاه گوارش، مشكلات و نارسایی حاد كلیوی،كما، نارسایی تنفسی، تحریك پذیری و تشنج اشاره كرد.
وی یاد آوری كرد:نكته ظریف و حائز اهمیت در مسمومیت اطفال با متادون این است كه مصرف مقدار ناچیزی از متادون ممكن است حتی منجر به مرگ شود ،پس باید همیشه توجه داشت كه مسمومیت با متادون در كودكان و خردسالان با دوزهای بسیار پایین تری در مقایسه با افراد بالغ، اتفاق می افتد و می تواند باعث عوارض و صدمات جبران ناپذیری حتی مرگ شود.
قدیرزاده گفت :داروی متادون به عنوان دسته مخدرهای ضددرد استفاده می شود و ازنظر ساختار به عنوان ترك اعتیاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

**یك اعتیاد دیگر به اعتیادهای دیگر اضافه شد
وی اعلام كرد : اما ،مشكل این جاست ،وقتی كه متادون وارد كشور شد به صورت گسترده توزیع شد و برای همه بیمارانی كه مشكل اعتیاد داشتند تجویز شد و باعث شد كه یك اعتیاد دیگر به اعتیادهای دیگر اضافه شود .
قدیرزاده با بیان اینكه اولین بار بهزیستی در دهه 70 درمان با متادون را شروع كرد ،گفت : درمان اعتیاد باید براساس شرایط خاص هر فرد باشد و در این خصوص هم داروهای خوبی وجود دارد، اما اقبال استفاده از آنها در مقایسه با متادون كمتر است .
وی تاكید كرد : مشكلی كه می توان به آن اشاره كرد این است كه متادون در بازار ،چه به صورت قرص و چه به صورت شربت وجود دارد و برخی از بیماران خود درمانی می كنند و چون دوز مصرفی آن را از همان ابتدای مصرف رعایت نمی كنند موجب می شود كه ترك آن سخت تر شود.

** نظارت نداشتن به توزیع متادون در بازار
قدیرزاده تصریح كرد: درخصوص عرضه متادون در بازار مانند عطاری ها نظارت و متولی وجود ندارد و باید گفت كه چطور این همه متادون به شكل كنونی توزیع می شود ؟ و سئوال این است كه این دارو از كجا می آید و چگونه توزیع می شود؟
وی در مورد مشكل دیگر نیز گفت: مشكل دیگر موضوع مرگ و میرهای ناشی از متادون است كه در این خصوص می توان به دو دسته از افراد اشاره كرد، دسته نخست افرادی هستند كه خود سرانه اقدام به مصرف متادون می كنند كه ممكن است با دیگر دارو ها هم افزایی پیدا كند و مسمومیت هایی را ایجاد كند كه در این صورت به طور قطع فرد فوت خواهد كرد.
قدیرزاده در مورد دسته دوم مشكلات متادون خاطرنشان كرد: موضوع دیگر مسمومیت هایی است كه با مصرف متادون اتفاق می افتد و از آنجایی كه متادون به صورت قرص یا شربت است ،ظروف نگهداری آن مشابه با دیگر دارو هاست یا اینكه برخی از خانواده های آن در ظرف دیگر داروها نگهداری می كنند و به این ترتیب متادون در دسترس افراد دیگر و بخصوص كودكان قرار می گیرد و باعث مسمومیت دیگر اعضای خانواده می شود و این در صورتی است كه مصرف 5سی سی متادون برای كودكان و 8سی سی برای بزرگسالان عادی كشنده است.
وی اعلام كرد: خواب آلودگی و مشكلات تنفسی از علائم مصرف متادون است و به محض مشاهده این علائم فرد حتما باید به بیمارستان ارجاع داده شود.

**وجود متادون در مشروبات الكلی
قدیرزاده ادامه داد: علاوه بر این مشكلات كه نامبرده شد ،مشكل دیگری كه به تازگی با آن مواجه هستیم وجود متادون در مشروبات الكلی است كه سازندگان آن متادون را به این نوع مشروبات اضافه می كنند.

**درمان با متادون اشتباه است
وی در مورد راهكارهای مبارزه با مصرف متادون نیزگفت : در حال حاضرمصرف متادون بیشتر از میزان عادی آن است و بنابر این تولید متادون داخلی باید محدود شود وگسترش درمان با متادون اشتباه است و می توان ،گفت در حال حاضر بیشتر ظرفیت پزشكان عمومی در درمان ترك اعتیاد به متادون معطوف داده شده است .
قدیرزاده اضافه كرد:پزشكان باید توجه داشته باشند درمان ترك اعتیاد را به سمت درمان های غیر دارویی یا مصرف حداقل دارو پیش ببرند .
وی در مورد راهكار دیگر در مقابله با مصرف متادون افزود :باید به صورت جدی جلوی نشات متادون به عطاری ها گرفته شود و راهكار دیگر این است كه در حال حاضر متادون ارزان قیمت است و همین امر ترك اعتیاد معتادان را به سوی این دارو كشانده است .
وی در یك هشدار جدی تاكید كرد: مجموعه این عوامل باعث شده است كه مصرف متادون در جامعه تبدیل به اعتیاد سفید شود و در عمل جایگزین تریاك و دیگر مواد مخدر شود و این در حالی است كه آمار درستی در خصوص مصرف متادون وجود ندارد ،اما می توان گفت، حدود پنج هزار كلینك درمان اعتیاد با متادون در كشور فعال است .

**توصیه هایی برای جلوگیری از عوارض و صدمات ناشی از مصرف متادون
وی ادامه داد:شربت یا قرص متادون بایستی همواره از دسترس اطفال دور نگه داشته شود،حتی الامكان در جاهایی نگهداری شود كه كودكان دسترسی به آن محل نداشته باشند.
قدیر زاده گفت : از نگهداری شربت متادون در شیشه های دارویی مشابه از جمله شیشه شربت سرماخوردگی اطفال یا شربت استامینوفن كه ممكن است باعث اشتباه والدین و مصرف آن گردد پرهیز شود.
عضو گروه مطالعات اعتیاد مركز تحقیقات سازمان پزشكی قانونی افزود : والدین اطفال تحت هیچ عنوان از این دارو برای درمان هرگونه بیماری های كودك و طفل خود استفاده نكنند.
وی تاكید كرد : استفاده از ظروف و یا شیشه های متادون دارای درب قفل كودك و نصب برچسب هشدار روی ظروف حاوی متادون جهت آگاهی بیشتر باشد.
قدیرزاده توصیه كرد: در صورت مصرف اتفاقی این دارو، توسط اطفال و خردسالان و یا به دلیل عدم آگاهی والدین كودك و خوراندن این دارو به آنها، حتی در صورت عدم بروز علائم مسمومیت لازم است به مراكز مجهز بیمارستانی مراجعه شود، لازم است دستورات و نكات هشداری پزشكان و كادر درمان در این خصوص ، از جمله بستری و تحت نظر قرار دادن اینگونه بیماران را جدی گرفت.
وی تاكید كرد : در صورت بروز علائم مسمومیت با متادون از جمله خواب آلودگی، كاهش تعداد تنفس و تنگ شدن مردمك ها و احتمال مصرف متادون توسط اطفال، سریعا به مراكز درمانی مراجعه شود.
به گزارش ایرنا، براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، اكنون دو میلیون و 808 هزار مصرف كننده موادمخدر در كشور وجود دارد كه بالاترین مصرف موادمخدر مخدر با بیش از 66 درصد مربوط به تریاك است.
همچنین بر اساس اعلام سازمان پزشكی قانونی، 3 هزار و 190 تن بر اثر سوءمصرف مواد مخدر طی سال گذشته (1395)در كشور فوت كردند و در عین حال این آمار رشد 6،2درصدی این تلفات در كشور نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (1394) برخوردار بود .
سازمان پزشكی قانونی كشور همچنین خبر داده است از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال یكهزار و 527 تن بر اثر اعتیاد در كشور جان خود را از دست دادند، این شمار كشته شده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (1395) كه یكهزار و 604 تن بود، 4.8 درصد كاهش را نشان می دهد.
اجتمام **2181**1569**خبرنگار: ناهید حاجی خانی ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej
۰ نفر