شمخانی: عربستان سعودی در حوادث اخیر ایران دست دارد/چند روز دیگر اتفاقات پایان می یابد

بیروت-ایرنا-«علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عربستان سعودی را متهم به دست داشتن در ناآرامی های اخیر در ایران كرد. وی در عین حال گفت: جای نگرانی نیست و آنچه در حال وقوع است چند روز دیگر پایان می یابد.

به گزارش ایرنا، شمخانی دوشنبه شب در گفت و گو با شبكه تلویزیونی «المیادین» ارزیابی اش را از اعتراض ها و ناآرامی های اخیر در ایران كه از پنجشنبه گذشته آغاز شده، بیان كرد.
وی به تلاش برخی كشورها از جمله عربستان در تحریك فضای داخل ایران از طریق اینترنت پرداخت و آنچه در فضای اینترنت درباره ایران در جریان است را «جنگ نیابتی» علیه ملت ایران دانست.
شمخانی گفت: هشتگ های مرتبط با وضعیت ایران در آمریكا و انگلیس و عربستان سعودی و جاهای دیگر ساخته شده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: 27 درصد از هشتگ‌هایی كه در اینترنت درباره ایران به راه افتاده متعلق به سعودی‌هاست. دولت «محمد بن سلمان» این هشتگ‌ها را به راه می‌اندازد و عوامل اجرایی آن، اسرائیلی و غربی هستند.
شمخانی گفت: سعودی ها سازمانی را درست كرده اند و افرادی نیز از خارج از آن كشور برای اداره این سازمان آورده‌اند چون خودشان چنین توانایی را ندارند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی منافقین را نیز ابزار سازمان تحت رهبری سعودی ها دانست و گفت: سعودی‌ها از جایی كه فكرش را هم نمی كنند از ایران پاسخ مناسبی خواهند گرفت و آنها به خوبی خطر پاسخ ما را می‌دانند.
وی افزود: عربستان سعودی نمی تواند با دخالت در ایران و تحریك ملت آگاه ایران بر شكست هایش در یمن سرپوش بگذارد.
شمخانی گفت: حساسیت ملت ایران نسبت به دخالت سعودی در امور كشورمان بیشتر از حساسیت آنها نسبت به دخالت های آمریكا و ترامپ است.
وی دشمنی غرب با ایران را احمقانه توصیف كرد و گفت: هدف از دخالت خارجی سازمان‌یافته در ایران این است كه جلوی پیشرفت كشورمان گرفته شود. آنها می‌خواهند حركت رو به جلوی ایران را از داخل به هم بزنند و در برابر آن مانع تراشی كنند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه گفت و گو با المیادین تاكید كرد كه نارضایتی بخشی از مردم ایران از وضعیت اقتصادی كشور یكی از دلایل داخلی اعتراض های خیابانی اخیر بود. وی نارضایتی از عملكرد رسانه های داخلی را نیز یكی دیگر از دلایل دانست.
شمخانی در عین حال گفت: مشكلات اقتصادی تنها مربوط به ایران نیست. همچنانكه در آمریكا نیز مشكلات اقتصادی وجود دارد. مشكلات اقتصادی ایران ناشی از جنگ، تحریم و برخی ضعف های مدیریتی ماست. ما بر این مسائل اشراف داریم و می‌دانستیم كه این مسائل می‌تواند از سوی مردم مورد پرسش قرار بگیرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی اطمینان داد كه آنچه در ایران در حال وقوع است طی چند روز آینده پایان می‌یابد و جای هیچگونه نگرانی در این‌باره نیست.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

سرخط اخبار جهان