۷ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۰۹
کد خبر: 82778795
T T
۰ نفر
پزشكیان: 3هزار میلیاردتومان به سپرده گذاران كاسپین پرداخت شده است

تهران-ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: تاكنون 3 هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران موسسه كاسبین پرداخت و برای پرداخت سپرده های 10 هزار نفر صاحب مبالغ بالای 200 میلیون تومان نیز چاره اندیشی شده است.

مسعود پزشكیان روز پنجشنبه در تشریح آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه برای بررسی آخرین وضعیت سپرده گذاران كاسپین، گفت: آخرین نشست برای بررسی وضعیت سپرده گذاران روز چهارشنبه با حضور وزیر اطلاعات، وزیر كشور، رییس كل بانك مركزی و نهاوندیان برگزار شد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با خانه ملت ضمن بیان اینكه قرار بود كه تا پایان آذر ماه تا سقف 100 میلیون تومان به سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری همانند افضل توس و سقف 200 میلیون تومان به سپرده گذاران كاسپین پرداخت شود، افزود: نزدیك به 2 الی 3هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران این موسسات پرداخت شده است كه برخی از این افراد سپرده های خود را در بانك های عامل نگه داشته و برخی سپرده خود را برداشت كرده اند كه این نزدیك به 98 درصد تمامی سپرده گذاران را پوشش می دهد و مابقی نیز افرادی هستند كه خودشان اقدام نكرده اند.
وی ادامه داد: البته برخی سپرده گذاران شكایت هایی مبنی بر اینكه بانك عامل سپرده را نمی دهند و یا ضعیف پرداخت می كنند با نمایندگان خود مطرح كرده اند كه دستور داده شد كه این موضوع پیگیری شود و با بانك هایی كه سپرده را پرداخت نمی كنند برخورد شود، چرا كه ردیف اعتباری وجود دارد اما دلیل اینكه پرداخت نشده باید مشخص شود و بانك باید پاسخگو باشد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسكو در مجلس با بیان اینكه در آخرین جلسه نیز مقرر شد كه تیمی تشكیل شود كه پاسخگوی مردم باشد، یادآور شد: مقرر شد بر روی نحوه تشكیل این تیم فكر شود چراكه سپرده گذاران در شهرهای مختلف پراكنده هستند، لذا باید فردی در هر شهرستان صحبت های سپرده گذاران را بشنود و این صحبت ها را به تهران منتقل كرده تا جمع بندی شود و اگر نیاز است در جلسات سران قوا مداخله توسط سه قوه انجام شود.
وی با اشاره به اینكه پیش از این شماره تلفنی مشخص شده بود كه مردم اعتراضات خود را از این طریق مطرح می كردند، افزود: این نوع پاسخگویی صحیح نیست، لذا باید محل هایی وجود داشته باشد كه به شكایات و ابهامات سپرده گذاران پاسخ دهد كه مقرر شده بر روی نحوه تشكیل آن فكر شود.
این نماینده در مجلس دهم، با بیان اینكه قدم اول در ساماندهی این موسسات این بوده كه سپرده اولیه پرداخت شود، ادامه داد: پرداخت سود باید بر اساس فروش املاك، شناسایی دارایی ها و بازگشت وام ها انجام شود تا بتوان مابقی بدهی این سپرده گذاران را پرداخت كرد، لذا تا پایان آذر ماه تیم مشخص شده باید تسویه 98 درصد سپرده گذاران را انجام می داد، كه 2 درصد باقیمانده نزدیك به 10 هزار نفر هستند و بالای 200 میلیون تومان سپرده داشته اند كه باید به دغدغه آنها رسیدگی شود.
وی با تاكید بر اینكه بانك مركزی باید با همكاری گروه تسویه و سپرده گذاران روند پرداخت سپرده بالای 200 میلیون تومان را تسهیل كنند، اظهار داشت: برخی از این موسسات دارایی دارند و می توان بدهی آنها را سربه سر كرد اما برخی موسسات دارایی ندارند و مشكلاتی در این موسسات وجود دارد، لذا در حال حاضر بیشتر تمركز سیستم این است كه چگونه و از چه مسیری می توان مابقی سپرده سپرده گذاران بالای 200 میلیون را پرداخت كرد.
پزشكیان افزود:نمایندگان سران سه قوه هر هفته جلسه تشكیل می دهند كه این جلسات برای پاسخگویی مابقی افرادی است كه سپرده بیش از 200 میلیون تومان دارند.
وی ادامه داد:می توانیم با نماینده سپرده گذاران جلسه تشكیل دهیم تا بتوان حق و حقوق مردم را تا جایی كه از دست ما بر می آید و دارایی ها قابل شناسایی است به آنها بازگرداند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینكه نباید سعی كرد تنش های اجتماعی و سیاسی در جامعه ایجاد كرد، تصریح كرد: باید سیستمی ایجاد كرد كه دغدغه سپرده گذاران را بشنود و پاسخ دهد كه البته این تیم هنوز شكل نگرفته از سوی دیگر زمانی كه سیستم با تمام وجود در حال رفع مشكل است نباید اعتراضات اجتماعی را گسترش داد و اقدامی انجام داد كه هنجارشكنی شكل بگیرد، چارچوب نظام را زیر سوال برد و نباید ابزار سوءاستفاده را به دشمنان داد.
سیام**1058**1823
دریافت: افضلی ** انتشار: نبی اللهی
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست